Ból twarzy, tk zatok

napisał/a: falafel 2014-11-28 16:46
Od jakiegoś czasu boli mnie okolica oka, nosa, szczęki, miałam zrobione tk zatok i zastanawia mnie w nim to, że jedna zatoka czołowa jet o wiele większa od drugiej a akurat w tej okolicy mnie boli. Wrzucam kilka zdjęć, może ktoś coś podpowie czy wygląda to normalnie
napisał/a: radek07 2014-11-28 17:07
Kto skierował Cie na tomografie?
Wynik widział jakiś laryngolog?
Twój nos się zatyka?
Możesz przesłać cały wynik tomografii?
W jakich okolicznościach rozpoczął się problem i ile trwa?
napisał/a: falafel 2014-11-28 17:20
Skierował mnie laryngolog, widział wynik tak na szybko na razie.
Nos czuję przytkany po tej stronie po której boli czyli lewej (na zdjęciach to prawa), ale kataru żadnego nie ma.
Zaczęło się jakieś 2-3 miesiące temu i ostatnio ból narasta. Czuję też pieczenie w połowie nosa, rano mam lekko spuchnięte oko po tej stronie.
Cały wynik tomografii:
http://sendfile.pl/153330/tkZatok.zip
napisał/a: radek07 2014-11-28 17:36
Dostałaś opis do tomografii?
Jest tylko jeden przekrój tej tomografii?

Robiłaś kiedykolwiek testy alergiczne lub wymaz z nosa i gardła?

Czy nos zatyka się przez większość dnia?
Czy zatyka się podczas leżenia?
Czujesz w nim suchość lub coś w rodzaju stanu zapalnego, czy tylko pieczenie w połowie o którym wspominałaś we wcześniejszym poście?
Czy budzisz się rano z opuchlizną twarzy czy tylko z opuchniętym okiem?

Przyjmowałaś jakiekolwiek leki ostatnio?
napisał/a: falafel 2014-11-28 17:54
Opisu tomografii nie dostałam.
Obrazów jest tylko tyle ile wrzuciłam niestety.

Robiłam testy alergiczne punktowe w których było wszystko ok, ostatnio robiłam też IgE całkowite z krwi, wyszło negatywne.
Wymazów nie robiłam.
Połowa nosa przytkana jest właściwie cały czas, podczas leżenia czuję w nim jakby większe ciśnienie. Czuć w nim oprócz pieczenia suchość. Właściwie to suchość czuć w obu połowach a to pieczenie tylko w jednej. Próbowałam trochę wody morskiej Sterimar ale niespecjalnie pomogło. Twarz jako tako mi nie puchnie, głównie oko, boli cały oczodół przy tym. Czasem lekko rozmazuje się obraz w oku.

Co do leków... odwiedziłam już 3 laryngologów, jeden dał mi Desloratadine i ACC choć nic zbytnio nie stwierdził, drugi stwierdził że mam szarą śluzówkę w połowie nosa, dał Pulmicort do inhalacji, jakąś maść robioną do nosa i Sumamed na 3 dni. Nie pomogło to wcale. Po inhalacjach czy to z Pulmicortu czy samej soli było nawet jeszcze bardziej sucho więc dałam z nimi spokój.

Jest jeszcze jedna sprawa, wyszła mi kiedyś w posiewie plwociny bakteria Proteus mirabilis, która była leczona Aveloxem ale nic to zbytnio nie zmieniło i lekarze twierdzą że to nie od niej. Na początku całej historii trochę kaszlałam stąd to badanie. Kaszel minął ale pozostał mi taki dziwny dźwięk przy wydechu.

Czy te zatoki wyglądają w miarę ok?
napisał/a: radek07 2014-11-28 19:52
Zatoki wyglądają w miarę ok; raczej trzeba się tu zastanowić nad jamą nosową i jej wyglądem - drożnością.

Do badania zatok powinna być wykonana trochę inna tomografia.

Czy byłaś przeziębiona zanim rozpoczął się problem?
Czy wydzieliny podczas smarkania jest mniej niż przed rozpoczęciem się problemu?
Czy zauważasz krwawienia z nosa?
Czujesz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła?
napisał/a: falafel 2014-11-28 20:21
Zanim problem się zaczął nie, ale w trakcie zdarzyło się 3-4 dni wodnistego kataru. Teraz nie ma go praktycznie wcale ale czuć takie przytkanie.
W czasie tych kilku dni kataru było cokolwiek krwi przy okazji widać ale raczej znikome ilości.
Nie czuję żeby coś ciekło po gardle. Dawniej gdy miewałam przeziębienia po katarze często bolało gardło, tym razem nie bolało i nie boli wcale
napisał/a: radek07 2014-11-28 20:24
Czy nos zatyka się bardziej lub odtyka w zależności od tego czy powietrze jest suche (ciepłe) czy wilgotne?
napisał/a: falafel 2014-11-28 20:54
Aż takiej różnicy nie widzę, ogólnie duszniej mi gdy jest wilgotno. Gdy jest cieplej wtedy bardziej bardziej boli
napisał/a: radek07 2014-11-28 21:06
Czy każdy z lekarzy u których byłaś sprawdzał twoje migdałki, uszy i jamę nosową (nos)? Czy ktoś sprawdzał twój nos przy pomocy endoskopu?
napisał/a: falafel 2014-11-28 21:33
Nos tylko tak z zewnątrz był sprawdzany, gardło i krtań lusterkiem i stroboskopia była robiona - tu wyszło ok. Mam mieć robioną fiberoskopię ale trochę muszę na to badanie poczekać.
Nasuwają się jakieś typy, podejrzenia co to może być?
napisał/a: radek07 2014-11-29 10:23
Po tomografii można stwierdzić, że możesz mieć do czynienia z 'przerostem dolnych małżowin'.
Weź wynik tomografii i przejdź się do przynajmniej 3 laryngologów i zapytaj o opinię. Opowiedz im swoje objawy i wysłuchaj ich opinii, jeśli będą twierdzić, że nic nie widzą i wszystko jest w porządku wtedy zapytaj czy nie masz 'przerostu małżowin'; niech szczegółowo sprawdzą wynik.




Czy po Sterimarze odczuwałaś chwilową ulgę w jamie nosowej - czy twój nos chwilowo robił się drożny?