Ból pod kciukiem

napisał/a: rumcajs22 2012-03-23 01:10
Witam. Mam 19 lat. Od kilku miesięcy odczuwam ból pod kciukiem lewej dłoni po stronie wewnętrznej. Cała ta "poduszka" jest jakby lekko spuchnięta w stosunku do dłoni prawej, bardziej sina,gdy nie forsuję ręki nie odczuwam bólu, ale przy niektórych codziennych czynnościach np. chwytanie przedmiotów cięższych i płaskich chwytem szczypcowym boli dość mocno. Mogę wykonywać pełny zakres ruchu jak w ręce prawej ale boli przy maksymalnym wyginaniu kciuka w różne strony. Boli również np. w sytuacji gdy wyprostuję kciuk i zacisnę pięść(gest OK) i w tym momencie chcę coś przycisnąć kciukiem(jak np. w naciskaniu zapalniczki). Od prawie roku ćwiczę na siłowni, więc w pierwszej kolejności myślałem, że to jakieś przeciążenie, więc przestałem ćwiczyć na 2 tygodnie(ból zniknął już po dwóch dniach), po czym wróciłem do treningów. We wszystkim ćwiczeniach oprócz uginania ramion ze sztangą podchwytem i uginania przedramion ze sztangą podchwytem nie odczuwam żadnego bólu.
3 lata temu miałem podobną sytuację i do teraz powtarzała się ona 3 razy, jednak wtedy pomogła maść i nie nadwyrężanie ręki przez kilka dni. Byłem u lekarza ortopedy, który po badaniu usg i rtg stwierdził "zapalenie kłębu kciuka" i zalecił odpoczynek i okłady z altacetu. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że żadne maście i żele nie pomagają, jednak od jakiś trzech tygodni ból się zmniejszył, jednak wciaż jest. Zawsze rano ból jest największy i mam uczucie, że kciuk jest "sztywny", dopiero gdy porządnie go porozciągam czuje ulge. Jutro postaram się dodać zdjęcie rtg ręki. Czy rzeczywiście jest to zapalenie ścięgna kciuka i czy normalne jest, że utrzymuje się tak długo(kilka miesięcy)? Proszę o pomoc.
Nie wiem, czy to ważne ale dodam, że ścięgna za młodu(gdy zaczynałem chodzić) rozwijały mi się znacznie wolniej niż innym i np. musiałem rozciągać ścięgna achillesa bo nie byłem w stanie utrzymać się na nogach.
napisał/a: Ania_204 2012-03-23 10:58
Proszę wykonać taki test. Na otwartą dłoń/chora reka/połozyć kciuk i zamknąć w pięść rękę i odwrucić pięśc w stronę łokcia. Czy pojawia sie ból?
napisał/a: rumcajs22 2012-03-23 14:09
Chodzi o test Finkelsteina? Ortopeda też kazał mi go robić, żadnego bólu nie odczuwam. Dodam jeszcze, że ból zmniejsza się na jakiś dzień/dwa gdy porządnie wymasuję dłoń w ciepłej wodzie i nawet rano jest mniej "sztywny" ale po jakimś czasie znów jest gorzej. Dołączam zdjęcie, na którym pokazałem gdzie mnie boli oraz zdjęcia rtg. Kolor zielony-umiarkowanie, czerwony-najbardziej.
http://iv.pl/images/97232200201036161410.png
http://iv.pl/images/94921496576679868187.png
napisał/a: Ania_204 2012-03-23 14:33
Generalnie ciepła woda działa rozluźniająco na miesnie,więc to zupełnie normalne. Tak o ten test mi chodziło. Rtg bez zmian urazowych.
Proponuję wykonać usg kciuka z oceną jego pochewki maziowej.
napisał/a: rumcajs22 2012-03-23 20:34
Niestety będę mógł to zrobić dopiero w następnym tygodniu, jeśli znajdę czas. Gdy ortopeda robił mi usg, mówił, że nie widzi żadnych zmian i wszystko jest w "normie". Dorzucę jeszcze zdjęcie usg, chociaż nie wiem czy cokolwiek można z niego odczytać. A właściwie to masz jakieś podejrzenia co może mi dolegać?
http://iv.pl/images/89106771221497264570.jpeg
napisał/a: Ania_204 2012-03-23 20:53
Diagnozy nie jestem w stanie postawić,ponieważ internet nie zastąpi badania fizykalnego.
Skoro test wychodzi ujemny to osobiście zastosowałabym takie postępowanie:
Unieruchomienie kciuka na okres 2 tygodni w szynie. Wstępnie oczywiście.