ból odcinka lędźwiowego - operacja czy rehabilitacja

napisał/a: teresa123 2014-04-05 04:16
Witam,
od kilku tygodni mam dolegliwości odcinka lędźwiowego. Wynik RMI:
Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
- wczesne stadium dehydratacji krążków międzykręgowych L3=S1,
- obniżenie krążka L5/S1,
- dokanałowa szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 powodująca kompresję worka opony twardej i obustronną stenozę otworową,
- dokonałowe szerokopodstawne uwypuklenie krążków L2/L3/L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- przednia osteofitoza krawędziowa trzonów L1-L5,
- wysokość trzonów prawidłowa,
- światło kanału kręgowego prawidłowe,
- prawidłowy obraz objętego badaniem odcinka rdzenia kręgowego i wewnątrzkanałowych korzeni nerwowych,
- na poz S2 widoczne są obustronne torbiele okołokorzeniowe o wym do 18 mm.
Co to oznacza oraz czy rehabilitować, czy raczej myśleć o operacji.
napisał/a: Marta Szyke 2014-04-08 19:42
teresa123 napisal(a):Witam,
od kilku tygodni mam dolegliwości odcinka lędźwiowego. Wynik RMI:
Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
- wczesne stadium dehydratacji krążków międzykręgowych L3=S1,
- obniżenie krążka L5/S1,
- dokanałowa szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 powodująca kompresję worka opony twardej i obustronną stenozę otworową,
- dokonałowe szerokopodstawne uwypuklenie krążków L2/L3/L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- przednia osteofitoza krawędziowa trzonów L1-L5,
- wysokość trzonów prawidłowa,
- światło kanału kręgowego prawidłowe,
- prawidłowy obraz objętego badaniem odcinka rdzenia kręgowego i wewnątrzkanałowych korzeni nerwowych,
- na poz S2 widoczne są obustronne torbiele okołokorzeniowe o wym do 18 mm.
Co to oznacza oraz czy rehabilitować, czy raczej myśleć o operacji.


To oznacza, że koniecznie musisz znaleźć sobie doświadczonego rehabilitanta i się go słuchać :)
Spokojnie, takie zmiany w obrazie MRI ma pewnie co druga osoba już po trzydziestce. Ja mam zdiagozowaną przepuklinę wielopoziomową mam 38 lat i każdy Neurochirurg zapraszał mnie na stół, ale ja serdecznie dziękuję :) Wychodzę z założenia, że trzeba unikać, jeśli jest możliwość leczenia rehabilitacyjnego tak?
Od 2 lat jestem pod stałą kontrolą najlepszego w swoim fachu rehabilitanta z Rehmedis w Warszawie, i od 2 lat nie pojawiły się stany ostre (wróciłam nawet do biegania 2x w tyg po 8km) uważam, że to zasługa jego działań i ćwiczeń, które muszę wykonywać już do końca życia (jak powiedział, a że jestem bardzo zadowolona z pracy z nim to słucham się i będę się słuchać :)
Ja trafiłam na Rehmedis z polecenia, kolega z pracy był właśnie po operacji kręgosłupa jak sam twierdzi wyszło mu to tylko na gorzej. Znalazł tych rehabilitantów po wielu godzinach wertowania internetu, ale się udało i ja i on jesteśmy bardzo zadowoleni, bo Marek też leczy się od jakieś 2,5 lat i tak jak ja jest pod wielkim wrażeniem wiedzy jaką reprezentują tamtejsi rehabilitanci. Co jest oczywiści łatwe do zweryfikowania.
Także nie załamuj rąk tylko poszukaj KOMPETENTNEGO REHABILITANTA
Pozdrawiam
Czarnocka O.
W razie pytań służę pomocą :)
Bo trzeba sobie pomagać prawda..
Powodzenia.
napisał/a: ~Anonymous 2014-04-08 19:51
Czarnocka napisal(a):

To oznacza, że koniecznie musisz znaleźć sobie doświadczonego rehabilitanta i się go słuchać :)
Spokojnie, takie zmiany w obrazie MRI ma pewnie co druga osoba już po trzydziestce. Ja mam zdiagozowaną przepuklinę wielopoziomową mam 38 lat i każdy Neurochirurg zapraszał mnie na stół, ale ja serdecznie dziękuję :) Wychodzę z założenia, że trzeba unikać, jeśli jest możliwość leczenia rehabilitacyjnego tak?
Od 2 lat jestem pod stałą kontrolą najlepszego w swoim fachu rehabilitanta z Rehmedis w Warszawie, i od 2 lat nie pojawiły się stany ostre (wróciłam nawet do biegania 2x w tyg po 8km) uważam, że to zasługa jego działań i ćwiczeń, które muszę wykonywać już do końca życia (jak powiedział, a że jestem bardzo zadowolona z pracy z nim to słucham się i będę się słuchać :)
Ja trafiłam na Rehmedis z polecenia, kolega z pracy był właśnie po operacji kręgosłupa jak sam twierdzi wyszło mu to tylko na gorzej. Znalazł tych rehabilitantów po wielu godzinach wertowania internetu, ale się udało i ja i on jesteśmy bardzo zadowoleni, bo Marek też leczy się od jakieś 2,5 lat i tak jak ja jest pod wielkim wrażeniem wiedzy jaką reprezentują tamtejsi rehabilitanci. Co jest oczywiści łatwe do zweryfikowania.
Także nie załamuj rąk tylko poszukaj KOMPETENTNEGO REHABILITANTA
Pozdrawiam
Czarnocka O.
W razie pytań służę pomocą :)
Bo trzeba sobie pomagać prawda..
Powodzenia.

Niestety dla mnie brzmi to jak reklama...
napisał/a: teresa123 2014-04-10 08:46
Dzięki za pocieszenie. Mi też od razu neurochirurg zaproponował operację, ale tym się nie przejmowałam, ponieważ podobnie było, gdy ok. 10 lat temu miałam bardzo silny atak rwy kulszowej. Wtedy już nawet miałam wyznaczony termin, ale nie zgłosiłam się. Po rocznej rehabilitacji byłam ponownie u tego samego neurochirurga z nowym rezonansem i tym razem stwierdził, że operacja nie jest konieczna. Niestety moja rehabilitantka wyjechała na stałe do Londynu, tak, że będę musiała poszukać nowego rehabilitanta. Najgorsze, że na rynku funkcjonuje bardzo dużo osób, które po skończeniu kilkudniowego kursu reklamują się, jako specjaliści od kręgosłupa.
napisał/a: Marta Szyke 2014-04-10 13:14
teresa123 napisal(a):Dzięki za pocieszenie. Mi też od razu neurochirurg zaproponował operację, ale tym się nie przejmowałam, ponieważ podobnie było, gdy ok. 10 lat temu miałam bardzo silny atak rwy kulszowej. Wtedy już nawet miałam wyznaczony termin, ale nie zgłosiłam się. Po rocznej rehabilitacji byłam ponownie u tego samego neurochirurga z nowym rezonansem i tym razem stwierdził, że operacja nie jest konieczna. Niestety moja rehabilitantka wyjechała na stałe do Londynu, tak, że będę musiała poszukać nowego rehabilitanta. Najgorsze, że na rynku funkcjonuje bardzo dużo osób, które po skończeniu kilkudniowego kursu reklamują się, jako specjaliści od kręgosłupa.


To prawda trzeba uważać. Zanim wybierzesz poczytaj opinie w internecie, popytaj znajomych, czy mają kogoś poleconego, umawiając się zapytaj, z jakim doświadczeniem jest dany rehabilitant i jaką szkołę ukończył, może uda Ci się z nim porozmawiać przeztelefon, już po krótkiej rozmowie będziesz w stanie wywnioskować, czy człowiek zna się na rzeczy
W każdym razie polecam unikać jeszcze operacji, bo dobra rehabilitacja naprawdę działa (sama mówisz, że masz potwierdzenie ze swoją rehabilitantką, która wyjechała)
Raz jeszcze życzę zdrówka i optymizmu :)
Oliwia
napisał/a: Krzysztof39 2014-07-22 19:26
Witam najskuteczniejsza rehabilitacja jaką miałem to rehabilitacja z terapeutą z Rehmedis w Warszawie, dojeżdżałem do Warszawy z Białego stoku na 10 spotkań, teraz tylko profilaktycznie, aby dolegliwości nie wróciły.
Jeśli ktoś ma problem z kręgosłupem i jest tak jak ja skierowany na operację, a chce jej uniknąć to zdecydowanie ich Polecam
Krzysztof