Ból nerek(?) i częste oddawanie moczu

napisał/a: max123 2012-02-10 13:51
Witam wszystkich,

mój problem wygląda następująco:

od około tygodnia odczuwam ból w okolicy nerek, dokładniej w tylnej części pleców, przechodzący momentami(np. w czasie leżenia na plecach) do przedniej części ciała. Nie jest to ból nie do zniesienia, raczej tępawy, podobne uczucie do ucisku. Ból raczej stały, pojawia się dopiero po jakimś czasie od przebudzenia i trwa do wieczora.

Wraz z bólem - zdecydowanie częściej niż zwykle oddaję mocz, wprawdzie nie muszę wstawać w nocy, czy też chodzić co 15 minut do toalety, ale subiektywnie - jest to jednak częściej niż zwykle.

Wykonałem podstawowe badanie moczu - poza wykrytymi w nim dość licznymi szczawianami wapnia nie ma w wynikach nic niepokojącego. Dodatkowo - z zupełnie innej przyczyny kilka dni temu wykonywaną miałem TK jamy brzusznej, na której także w opisie nerek nie znalazło się nic niepokojącego. Badanie kreatyniny jak najbardziej w normie.

Pytanie - co mi może być? Czy to są nerki, czy konieczne jest wykonanie np. posiewu moczu albo innego jeszcze badania?

Nadmienię tylko, iż mam 21 lat, od pewnego czasu biorę leki na nadciśnienie(w dawkach jednak śladowych), sam ból pojawił się po wysiłku fizycznym(jeździe na rowerku), z drugiej strony znika natomiast w czasie uprawiania sportu, gorącej kąpieli(co mogłoby wskazywać na kręgosłup, lecz z drugiej strony - przechodzenie bólu do przodu, częste oddawanie moczu chyba raczej by to wykluczały?)

z góry dziękuję za pomoc
napisał/a: jack09 2012-07-07 16:37
Witam mam bardzo podobny problem do twojego co ci było ?

Mój problem zaczął się tydzień temu od bardzo częstego oddawania moczu urolog zrobił usg nerek i pęcherza wszystko powiedział że wygląda ok przepisał jedną dawkę monural i kazał zrobić badania moczu , ponieważ raz był przejrzysty a raz mętny jak by dosypał białego proszku pod koniec oddawania moczu , przez tydzień trochę się polepszyło z oddawaniem moczu ale i tak dość cz ęsto chodziłem do łazienki teraz biorę furaginum i nospe forte już nie chodzę tak często ale boje się że mnie tak uciska w bokach najbardziej dokuczliwe podczas leżenia czy siedzenia jak sobie pospaceruje to jest lepiej. niestety nie mogę się skontaktować od czwartku z urologiem żeby ocenił wyniki i się tylko martwię co mi jest :)

w obu przypadkach mocz oddawany w ciągu dnia około godziny 14

Mocz badałem dwukrotnie mętny i przejrzysty

http://img594.imageshack.us/img594/210/imag0227h.jpg
http://img16.imageshack.us/img16/8610/imag0228cqc.jpg




Krew
Materiał: Surowica, przyjety: 05-07-2012 11:54
Kreatynina A1 0,9 mg/dl 0,7 — 1,3
eGFR >=60 ml/min/1,73m^2
Wartosc eGFR wyliczona wzorem MDRD wg zalecen PTD 2012 dla pacjentów powyzej 18 roku zycia.
Białko CRP A1 0,0 mg/dl < 0,5
Wykonali

zrobiłem sobie przy okazji morfologie dlatego że nie robiłem jej wcześniej
Morfologia (C55) A1
v Hematokryt HCT 41,1 % 40,0 — 54,0
v Krwinki czerw. RBC 4,95 10^12/L 4,1 — 6,2
v Hemoglobina HGB 15,4 g/dl 14,0 — 18,0
MCV 83,0 fL 77,0 — 95,0
MCHC ­ 37,5 g/dl 32,0 — 36,0
MCH 31,1 pg 27,0 — 34,0
RDW-SD ¯ 36,7 fL 37,8 — 46,1
RDW-CV 12,4 % 12,3 — 14,3
v Krwinki białe WBC ¯ 3,26 10^9/L 4,0 — 10,0
NEU ¯ 1,04 10^9/L 2,5 — 5,0
NEU% ¯ 32,0 % 45,0 — 70,0
LYM 1,79 10^9/L 1,5 — 3,5
LYM% ­ 54,9 % 20,0 — 45,0
MONO 0,34 10^9/μL 0,2 — 0,8
MONO% ­ 10,4 % 3,0 — 8,0
EOS 0,07 10^9/L 0,04 — 0,40
EOS% 2,1 % 1,0 — 5,0
BASO 0,02 10^9/L 0,020 — 0,100
BASO% 0,6 % 0,0 — 1,0
v Płytki Krwi PLT 177 10^6/L 150 — 450
PDW 10,3 fL 9,0 — 17,0
MPV ¯ 9,3 fL 9,7 — 11,9
P-LCR 19,1 % 13,0 — 43,0
PCT 0,16 %
Wykonali
A - Lewandowska Martyna
napisał/a: ~Anonymous 2012-07-07 20:11
A więc od początku często oddawanie moczu jak i towarzyszący mu przy tym ewentualny ból ,pieczenie ,szczypanie może byc wynikiem infekcji prawdopodobnie bakteryjnej ,dlatego na samym początku warto byłoby oprócz badania ogólnego moczu wykonać posiew bakteriologiczny moczu,aby wykluczyc występowanie patogenów chorobotwórczych ,często sie tak zdarza ,że pomimo iż w badaniu ogólnym wychodzą nieliczne bakterie, mogą one byc sprawcami infekcji i dolegliwosci.
Dalej ,ogólnie badania nie są złe ,zacznę od ogólnego badania moczu tutaj można byłoby jedynie przyczepić się do jego przejrzystości jest mętny co wskazywałoby albo na infekcje (zakażenia bakteryjne) albo na kamienice nerkową,musimy pamiętac ,że długo stojący mocz też nam zmętnieje
Następnie można sie jeszcze przyczepić do obecności licznych fosforanów w moczu ,które mogłyby sugerować o podwyższonym ryzyko wystąpienia kamicy.
No i nieliczne bakterie tutaj przydałoby sie wykonać posiew bakteriologiczny ,pamiętając ,aby wynik był wiarygodny ,a nie zakłamany o wykonaniu tego badania 2 tyg od przyjęcia ostatniej dawki leku,poniewaz wykonując badanie w trakcje kuracji antybiotykowej możemy na czas badanie zamaskowac ewentualne wystąpienie bakterii odpowiedzialnych za dolegliwosci
Wyniki krwi są prawidłowe (kreatynina,eGFR,CRP)
Morfologia -ogólnie nie jest zła można sie jedynie przyczepic do paru wskażników,parametrów ,które odbiegają od norm i mogłyby wskażywać na przebyty infekcje lub wskazywac na obecne infekcje lub zakazenia bakteryjne.
napisał/a: ~Anonymous 2012-07-07 20:17
maxi
Można byłoby wykonać posiew bakteriologiczny moczu no i jeszcze raz może wykonć badania diagnostyczne nerek,tutaj mocznik,kreatynina+eGFR,no i można ocenić jeszcze kwas moczowy.Piszesz ,ze zażywasz leki na nadciśnienie tutaj często w ich skutkach ubocznych może wystąpić częstomocz trzeba to skonsultować z lekarzem
napisał/a: jack09 2012-07-07 22:03
Dziękuje za szybka odpowiedź

kirke28 napisal(a):A więc od początku często oddawanie moczu jak i towarzyszący mu przy tym ewentualny ból ,pieczenie ,szczypanie może byc wynikiem infekcji prawdopodobnie bakteryjnej ,dlatego na samym początku warto byłoby oprócz badania ogólnego moczu wykonać posiew bakteriologiczny moczu,aby wykluczyc występowanie patogenów chorobotwórczych ,często sie tak zdarza ,że pomimo iż w badaniu ogólnym wychodzą nieliczne bakterie, mogą one byc sprawcami infekcji i dolegliwosci.


żadnych bóli przy oddawaniu moczu niema , oczywiście poza tym uciskiem po bokach

kirke28 napisal(a):Dalej ,ogólnie badania nie są złe ,zacznę od ogólnego badania moczu tutaj można byłoby jedynie przyczepić się do jego przejrzystości jest mętny co wskazywałoby albo na infekcje (zakażenia bakteryjne) albo na kamienice nerkową,musimy pamiętac ,że długo stojący mocz też nam zmętnieje
Następnie można sie jeszcze przyczepić do obecności licznych fosforanów w moczu ,które mogłyby sugerować o podwyższonym ryzyko wystąpienia kamicy.


W badaniu USG mogło nie wykazać kamicy? miałem je robione dwukrotnie , martwi mnie ten ucisk po bokach , gorączki nie mam wymiotów też ,ogólnie czuje się dobrze dopóki nie naczytam się o różnych chorobach w internecie hehe :)

mam trochę żurawiny w tabletkach brać ? razem z wit c?
napisał/a: ~Anonymous 2012-07-08 13:32
No jeśli nie utworzyły się jeszcze większe kamienie to pomimo ,że są jej początki na usg ich nie widać ,a mniejsze kamienie są same wydalane,a to tego kamienica nerkowa zwłaszcza jej poczatki mogą nawet przebiegać bezobjawowo,dlatego między innymi w badaniu ogólnym moczu masz obecność licznych fosforanów w moczu ,które mogłyby sugerować o podwyższonym ryzyko wystąpienia kamicy.
Oczywiście jak najbardziej możesz zażywać żurawine ,która w swoich właściowościach pomaga w nieosadzaniu się bakterii na ściankach pęcherza tak samo wit C która skutecznie pomaga zakwaśić nasze ph gdzie właśnie kwaśne środowisko nie sprzyja bakterią.
napisał/a: ~Anonymous 2012-07-08 13:45
jack09 napisal(a):ogólnie czuje się dobrze dopóki nie naczytam się o różnych chorobach w internecie hehe :)

hehehe to może warto nie szperać i nie nakręcać się(?)