Ból nadgarstka

napisał/a: nQs 2011-03-19 15:31
Witam,
Chciałbym opisać mój problem, ponieważ obstawiam, że wypowiada się na tym forum na pewno kilkudziesięciu lekarzy. Od razu zaznaczę, że byłem z moim bólem u lekarza ale tak naprawdę to się nic nie dowiedziałem. Mam takie wrażenie, że mój lekarz rodzinny nie chciał mi pomóc.

Otóż mam 24 lata, pracuję głównie przed komputerem i jakieś pół roku temu zauważyłem, że boli mnie nadgarstek podczas korzystania z komputera. Nie było to cały czas ale z biegiem czasu ból występował coraz częściej i coraz intensywniej. Do tego jakiś miesiąc temu zacząłem ćwiczyć w domu pompki (trening na osiągnięcie 100 pompek na serię) i podczas treningu czułem znowu ten ból, który z dnia na dzień się nasilał również przez korzystanie z komputera. Kilka dni temu nie mogłem aż zasnąć tak mnie bolało.

Wczoraj poszedłem do lekarza rodzinnego. Lekarz obejrzał nadgarstek jakby miał prześwietlenie w oczach po czym stwierdził, że muszę zrezygnować albo z pompek albo z pracy i "do widzenia". Tzn. powiedział jeszcze abym podczas pracy przed kompem używał opaski uciskającej.

Szukałem odpowiedzi na pytanie w internecie i znalazłem na jednym z forum wypowiedź kogoś kto miał podobny problem i wyszło mu, że ma zapalenie cieśni nadgarstka. Z tego co tam przeczytałem to ciekawe to nie było i nieco się przestraszyłem, bo właśnie od kilku dni jak korzystam z komputera to mnie mocno boli. Teraz jak piszę ten temat to już z 5 przerw w pisaniu sobie zrobiłem, a piszę dość szybko. Mógłby mi ktoś, coś polecić? Nie chciałbym rezygnować z treningów, ponieważ chciałem się za jakiś miesiąc zapisać na siłownie i coś robić ze swoim ciałem, a kompletnie nie wiem do kogo mam się zwrócić, bo tak jak pisałem wcześniej lekarz rodzinny pomóc mi raczej nie chciał...
napisał/a: ulna 2011-03-19 23:49
w którym miejscu występuje największe nasilenie bólu, jaki ma on charakter, czy był kiedykolwiek jakiś uraz? czy w dniu w którym zostało to zauważone lub wcześniej doszło do jakiegoś przesilenia nadgarstka? Czy ból nasila się również np przy zaciśnięciu pięści, czy jest zależny tylko od ustawienia nadgarstka. Czy występuje jakaś opuchlizna, zaczerwienienie ?
napisał/a: nQs 2011-03-20 14:06
Największe nasilenie to na zgięciu praktycznie z każdej strony głównie tak za kciukiem. Charakter bardziej taki palący jeśli można to tak określić. To nie jest taki ból jak np. uderzyłbym się o coś ale taki właśnie palący. Nie jest też jakiś bardzo mocny ale mocno mnie denerwuje. Nigdy nie miałem żadnego urazu ani tego nadgarstka ani niczego w promieniu pół metra od niego.

Nie wiem co można nazwać przesileniem - ogólnie to zauważyłem, że mnie boli już jak zaczynałem trening na te pompki. Zauważyłem już przy pierwszej pompce, że mnie boli więc raczej do przesilenia nie doszło. Później skojarzyłem, że już wcześniej coś mnie bolał jak korzystałem z komputera tylko, że wtedy nie zwracałem na to większej uwagii.

Jak zaciskam pięść to troszeczkę jakby badziej bolało jak tym kciukiem ruszam. Już boli mnie cały czas od momentu skorzystania z komputera tj. jak mam zgiętą rękę w sensie jak pisze na klawiaturze lub używam myszki. Jak piszę na klawiaturze to przy długości tekstu takiej jak ten post odczuwam tak jakby zmęczenie tej ręki co jest dziwne - szybko pisze na klawiaturze i wcześniej odczuwałem zmęczenie po kilku godzinach, a nie chwili. Nie mam też żadnej opuchlizny i żadnego zaczerwienienia.

Mam też takie wrażenie ale to już od dłuższego czasu, że ta ręka słabiej mi działa niż ta druga. Nie jakoś mocno ale jak np. trzymam kubek z herbatą w tej ręce to jestem mniej pewny, że mi się nie wyleje. Tak samo jest z telefonem. Na klawiaturze też większość klawiszy wciskam lewą ręką, prawa jest tak jakby trochę słabsza.
napisał/a: ulna 2011-03-20 14:12
a czy przy ucisku na mięśnie i ogólnie bolącą okolicę również występuje ból?? Czy występują jakieś twarde zgrubienia
napisał/a: nQs 2011-03-20 14:21
Przy ucisku na mięśnie w sensie gdy np. robię pompki? Jak o to chodzi to boli i to z 2x mocniej niż teraz gdy pisze na klawiaturze. Mocniej boli też jak ucisnę od strony wewnętrznej (jak patrze na prawa rękę to od lewej strony) między kciukiem a tą kością taką co tam wystaje przy zgięciu. Twarde zgrubienia? Raczej nie. Jak zginam nadgarstek do góry i na dół to boli mnie zgięcie i tak z 3 cm dalej od zgięcia w stronę łokcia.
napisał/a: ulna 2011-03-20 14:43
Te dwa opisy obejmują w sumie większą część nadgarstka, stąd ciężko się domyśleć co to może być, objawy teoretycznie mogą wskazywać na zapalenie pochewek ścięgnistych, na konkretnie zespół cieśni nadgarstka na razie mi to nie wygląda. Z badań wskazane jest na dzień dzisiejszy rtg i usg. Z działań wskazane jest odciążenie nadgarstka (w tym nie robienie pompek i ograniczenie pisania na klawiaturze), zastosowanie opaski uciskowej (jeśli nie będzie nasilała bólu), okłady z lodu min 2-3x dziennie + stosowanie żelu przeciwzapalnego np naproxen lub olfen (ok 30min po zimnych okładach)
napisał/a: malanka15 2011-04-20 13:05
Witam

Mam 20 lat i też pojawił mi się ten problem;/ nie wiem, co mam robić;/ kiedy zginam nadgarstek, czuje, że jest on w jakimś stopniu, przez coś ograniczony i nie mam pojęcia, co to jest. Do tego zauważyłam, że strasznie wychodzą mi żyły;/ często drętwieją mi palce i robią się zimne. przez cały dzień, kiedy używam rękę, udaje mi się przyzwyczaić się do bólu, ale gdy budzę się rano ból jest okropny;/ czuję, że ręka nie jest taka sprawna jak kiedyś. Nie pomagają mi żadne żele, itp. Nie mam teraz czasu, żeby iść do lekarza;/Słyszałam, że na wizytę do neurologa się długo czeka, szczerze...jak sobie o tym pomyślę, odechciewa mi się tam iść.
napisał/a: ulna 2011-04-30 18:56
malanka15 jeśli nadgarstek wydaję się zablokowany wskazana jest wizyta u ortopedy
napisał/a: Maciekk150 2011-07-06 20:57
Witam, mam podobny problem. Nadgarstek lewej dłoni boli mnie od przeszło pół roku, ból występuje gdy przyjmuję pozycję do pompki (czyli gdy tworzy się kąt 90 stopni) wówczas ból jest strasznie silny w tak jakby zewnętrznej części dłoni (między nadgarstkiem a kostkami palców na tej powierzchni dłoni). Byłem u lekarza rodzinnego który dał mi skierowanie do ortopedy, który gdy opowiadałem mu o dolegliwości patrzył się na mnie jak na jakiegoś świra. Po obejrzeniu nadgarstków stwierdził, że on nic tu nie widzi i samo przejdzie ale w razie czego gdyby nie przechodziło to mam iść na RTG, dla pewności oczywiście się udałem zrobić zdjęcie, lekarz który opisywał zdjęcie nie stwierdził żadnych zmian. Nie wiem co mam robić gdyż na ogół jak normalnie chodzę i ręka sobie tak "dynda" to nic mnie nie boli ból pojawia się często przy zbytnim "wygięciu" nadgarstka, np. przy strzepywaniu wody z dłoni po umyciu (gdy zapomnę się i za mocno machnę rękoma), przy zakładaniu plecaka na plecy (konkretnie przy odgięciu ręki do tyłu i chwyceniu dłonią szelki nadgarstek też wówczas się "wygina" i następuje ból), przy wykonywaniu pompek. Jest to trochę irytujące gdyż no nie powiem, że mi utrudnia to codzienne funkcjonowanie, ale sprawia, że nie czuję się w pełni sprawny. Smaruje nadgarstek różnymi maściami co w sumie nie przynosi żadnych większych efektów, może dlatego też, że zawsze znajdzie się coś do przeniesienia, podźwigania w domu gdzie ten nadgarstek jest używany. Proszę o jakieś porady, zastanawiam się również nad kupnem stabilizatora (czy jest to dobry pomysł?)

Pozdrawiam Maciek
napisał/a: KacperPOL 2011-12-03 19:49
mam podobnie jak Maciekk150 tyle żę u mnie trochę to ustało . Borykam się z tym problemem już ponad rok .
Mogę korzystać z komputera lecz podczas robienia pompek , podnoszenia czegoś ze ściskiem , ścisku następuje ból . Kolega polecił mi to http://www.sfd.pl/sklep/Nutrend_Flexit_drink-opis108.html ale czy stawy by się same nie zregenerowały po roku ?
napisał/a: kiwi123 2019-08-04 23:35
Mnie jak bolał nadgarstek to też myślałam, że za chwilę mi przejdzie i w ogóle. Okazało się, że to zespół cieśni nadgarstka. Leczenie metodą BP mi pomogło. Nie warto na pewno decydować się na jakiekolwiek nacinanie.