ból lędźwi

napisał/a: milka881 2013-02-07 19:06
Witam . W październiku na siłowni przy wyrywaniu dużego ciężaru podczas pozycji schylonej doznałem mocnego niemiłego ukłucia w odcinku lędźwiowym . Z początku to się wyprostować nie mogłem , zacząłem smarować żelami rozgrzewającymi itp , domyślałem się ze to mięsień . Poszedłem do lekarza ogólnego po przepisaniu leków ból się zmniejszył lecz dalej się pojawia przy skłonach , gdy długo siedzę w pozycji i stanę , gdy się maksymalnie wyprostuję. Po tych lekach jest to dziwne bo raz zaboli raz nie nie umiem tego opisać. Dostałem skierowanie do specjalisty wysłał mnie na badanie Rentgenowskie oto wynik.
"Spina Bifida S1. nieznaczne , prawoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kregowych wzdłuż osi dłgiej . Poza tym obraz kręgosłupa lędźwiowego w normie." Po tym badaniu lekarz nic ciekawego nie powiedział tylko wysłał mnie na tomografię (jutro podam wynik). Po tym też nic ciekawego nie poweidział tyle , że wysłał mnie na Rezonans i tu jest problem bo zapisany jestem na Wrzesień , kupa czasu a ja chcę ćwiczyć , wiem , że zdrowie najważniejsze w dodatku plecy . Moje pytanie brzmi czy mogę ćwiczyć ? Ten ból i tak sam nie przejdzie bo nie bo już 4 miesiące nie ćwiczę i nic. Nawiasem mówiąc byłem na siłowni w poniedziałek , przez 1,5h trening odczułem raz lekkie ukłucie to już częściej mnie w domu zaboli jak coś robie. Chciałbym o poradę jakiegoś specjalisty lub człowieka , który miał podobny problem . Dziękuje
napisał/a: milka881 2013-02-09 11:52
Nikt nie jest w stanie mi pomóc ?
napisał/a: kcfizjo 2013-02-13 00:39
Witam. Jestem fizjoterapeutką, więc myślę, że mogę tutaj wypowiedzieć się na temat Twojej dolegliwości. Spina bifida, które opisał lekarz na podstawie zdjęcia rtg to nic innego jak wrodzona wada kręgu, polegająca na niepełnym zroście łuku kręgowego. Może to dawać objawy takie, jak opisujesz. Bardzo dobrze, że lekarz zlecił tomografię.
Przede wszystkim nie należy w tej sytuacji kręgosłupa przeciążać, czyli unikać długich dźwigni i długiego przebywania w pozycji siedzącej czy stojącej. Nie schylaj się - kucnij, jesli chcesz coś podnieść. Duże przeprosty też są niewskazane w Twoim przypadku. Skup się na wzmocnieniu mięśni brzucha, grzbietu - części lędźwiowej i pośladkowych. Ważne, żeby ćwiczenia wykonywać w bezpiecznych pozycjach - leżenie tyłem z dużą płaszczyzna podparcia, czyli nie odrywaj za bardzo pleców od podłoża, w siadzie raczej z plecami opartymi, staniu w lekkim rozkroku, żeby stać stabilnie i nie narazić kręgosłupa na nagłe ruchy. Poczytaj, w necie jest mnóstwo propozycji ćwiczeń na kręgosłup, odcinek lędźwiowy.
No i warto wybrać się do dobrego terapeuty manualnego, który na pewno wiele zdziała. Leki i fizykoterapia są w Twoim przypadku środkami doraźnymi.
napisał/a: milka881 2013-02-13 11:28
Skoro to wrodzone to jest to wyleczalne ?
Czyli mam ćwiczyć mięśnie brzucha i grzbietu , tyle , że na logike biorąc to będzie sprawiało ból bo na przykład robiąc brzuszki schylasz się
http://www.twojkregoslup.pl/pomoc-i-leczenie-w-dolegliwosciach/cwiczenia
napisał/a: kcfizjo 2013-02-13 12:41
Wszystkie ćwiczenia są dobre, o ile nie sprawiają bólu podczas wykonywania. Nie wiem na ile jesteś wysportowany, żeby zalecać Ci konkretne ćwiczenia np. to w klęku podpartym (na czworaka). Byłoby ono bezpieczne, o ile masz na tyle wzmocnione mięśnie brzucha i grzbietu, żeby kontrolować tułów, czyli utrzymywać go w linii prostej równolegle do podłoża. Pamiętaj, że lepiej zrobić mniej ćwiczeń, ale dokładnie.
To samo ćwiczenie 3. Spróbuj, zobacz czy nie wywołuje bólu. Każdy jest inny i na każdego może inaczej wpłynąć.
Brzuszki. Już wyjaśniam. Nie powinny sprawiać bólu, o ile nie będziesz odrywał dolnej części tułowia. Tu jest fajny filmik, który dobrze pokazuje, jak takie prawidłowe brzuszki powinny wyglądać:
https://www.youtube.com/watch?v=Zt4B1qxEucE
Moim zdaniem świetnym wyjściem są różne wersje brzuszków takich jak na rysunku 4. Możesz zaangażować ręce, robić brzuszki naprzemianstronnie, możliwości jest masa.
Nie jestem lekarzem, więc nie będę wypowiadać się na temat leczenia. Wiem tyle, że jest to wada anatomiczna, polegająca na "ubytku" kości. Pytanie jak dużym w Twoim przypadku, jak to wpływa na mechanikę krążka międzykręgowego (bo wszelkie Twoje dolegliwości pochodzą właśnie od niego) i jakie może to dawać objawy w przyszłości. Dowiesz się tego z rezonansu.
napisał/a: milka881 2013-08-28 17:42
odświeżam temat . właśnie odebrałem wyniki Rezonansu .
"Na poziomie L5/S1 objawy degeneracji tarczy m-k pod postacią częsciowej dehydratacji , przewężenia oraz z pośrodkowo-boczną lewsotronną protruzją , która spłyca zachyłek boczny i uciska worek oponowy w okolicy odejścia nerwu S1 .
Stan morfologiczny pozostałych tarczy m-k prawidłowy
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k w odcinku L4-s1
Szerokosc kanału kręgowego i otwórów m-k w normie
stożek końcowy rdzenia połozóny typowo , bbez patalogii ogniskowej .


Wizyta u lekarza hen hen daleko , więc pisze do was , ktoś coś z tego rozumie , i czy coś jest wiadome co mi jest ? czy nadal nic nie wiadomo i kolejne przeswietlenie mi zleca jezeli w ogole sa jakies .?
napisał/a: kordian1 2013-08-28 21:04
Wyniki wskazują na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z delikatnym uwypukleniem krążka międzykręgowego, może to dawać objawy bólowe w samym kręgosłupie L-S jak również i promieniujące do pośladka, uda i łydki. Na tym etapie leczenie farmakologiczne i rehabilitacja.
napisał/a: milka881 2013-08-29 17:45
Dodam jeszcze to ze mam 19 lat dopiero... farmalogicznie to mnie lecza od saemgo poczatku , tyle ze te tabletki nic nie daja . Tak sie zapytam ten "krążek" moze wrocic do tego stanu jaki byl kiedfys czyli normalnego , ze zadnyego bolu nie bede odczuwał ?
Rehabilitacja czyli jakis masazysta , kreglarz czy cos ?
napisał/a: kordian1 2013-09-01 15:29
Odpowiednio prowadzona rehabilitacja powinna zmniejszyc dolegliwości bólowe, a ze zmiany nie są daleko posunięte to ból może zniknąć całkowicie.
Rehabilitacja tzn: masaże klasyczne, ćwiczenia np.m met McKenziego, fizykoterapia. Kręgarza odradzam, to jest wytwór medycyny ludowej, kręgarstwo jest praktykowane najczęściej przez ludzi posiadających znikomą wiedzę medyczną.
napisał/a: milka881 2013-09-11 17:34
kordian napisal(a):Odpowiednio prowadzona rehabilitacja powinna zmniejszyc dolegliwości bólowe, a ze zmiany nie są daleko posunięte to ból może zniknąć całkowicie.
Rehabilitacja tzn: masaże klasyczne, ćwiczenia np.m met McKenziego, fizykoterapia. Kręgarza odradzam, to jest wytwór medycyny ludowej, kręgarstwo jest praktykowane najczęściej przez ludzi posiadających znikomą wiedzę medyczną.

Dzieki za te informacje , podnioslo mnie to na duchu ze jest mozliwosc znikniecia bolu calkowicie . Jutro wybieram sie do fizjoterapeuty.