Ból kolana pod rzepka

napisał/a: Bartek_90 2009-11-15 20:50
Witam, mam 19 lat trenuje koszykówke (4 razy w tygodniu) od pewnego dluzszego czasu( roku, na poczatku ból byl mniejszy) towarzyszy mi bol kolana dokladnie pod rzepka ( tylko w 1 kolanie moze to byc zwiazane z wiekszymi przeciazeniami tego kolana)nasila sie gdy biegam skacze wybijam sie z 1 nogi, gdy chodze tajze czuje bol jest on juz dosyc mocny. Bylem z tym u lekarza kazal mi smarowac zelem lecz nic nie pomoglo. Czy ktos moglby mi powiedziec czy mozna w jakis sposob wzmocnic kolano lub poprzez jakies cwiczenia pozbyc sie tego bolu? Z góry dziekuje za pomoc
napisał/a: wiewi0r 2009-11-16 15:22
Czyżby wiązadło krzyżowe... ? Wybierz się do ortopedy. Staraj się odciążać kolano. Podejrzewam że chodzi o lewą nogę.?
napisał/a: Bartek_90 2009-11-16 17:12
Wydaje mi sie ze jest to wiezadlo rzepki. Bylem u ortopedy powiedzial mi zebym smarowal noge zelem lecz to nic nie daje. Tak lewa noga
napisał/a: Ania_204 2009-11-16 22:54
Czyli wszystko wskazuje,że jest to schorzenie nazywane kolanem skoczka. Jest to schorzenie dotyczące osób,które dużo trenują i wykonują wyskoki. Leczenie początkowe polega na odpoczynku,zimnych okładów, i na uniesieniu wyżej kończyny oraz wzmacnianie i rozciąganie mięśnia czworogłowego oraz rozciąganie mięśni zginaczy.
Konieczne byłoby wykonanie badania usg.

W razie pytań zapraszam.
napisał/a: qazwww 2009-11-23 05:24
Pewne rodzaje cwiczeń bardzo silnie oddziaływuja na rzepkę. Przyklad: wypad w przód, przyklęk na kolano w bok ze skrętem z pozycji swobodnej... Trenuje karate, mialem podobny ból. A tu szczególnie obciązane sa kolana i ogolnie nogi. Bol minal, gdy pozwolilem kolanu odpocząc. Jeśli Twoj ból nie ustapi, najlepiej zacząc mysleć o USG. USG to najprostrze, "zdrowe" i niechemiczne badanie, które zawsze warto zrobic.
Podobnie mialem w lokciem, ból z boku po wewnętrznej stronie, USG nic nie wykazało. Lekarza odpowiedz była prosta: "musi pan pozwolić tej ręce odpocząc"

Na koniec warto pamiętac, iż kolano jest bardzo silne i mechanicznie doskonale, jesli jest wlasciwie eksploatowane. Wszelki ruch powinien byc wykonywany: udo, kolano lydka, stopa w jednej linii. Wszelkie wypady w przod, przysiady ze stopą na zewnatrz (rzadziej do wewnatrz) powoduja nienormalne roklady sil w kolanie, sily boczne, czego efektem jest bol.