Ból i zmęczenie oczu po pracy przy komputerze

napisał/a: Kasienka84 2007-01-05 08:53
Mam pytanie, bola mnie oczy jelsi rpacuje rpzy komputerze, co mozna na ot poradzic, czy jakies krople np Visine bylyby odpowiednie a mzo ejakie sinne. Dodam ze mam okulary z antyrefleksami, mam astygmatyzm na jedne oko szkło 1,5 a na drugie 1,00, wada jest od blisko 10 lat i sie wlasciwie nie zmienia nic ani nie pogarsza ani nie polepsza. Mam prace rpzy kmputerze 8 godzin non stop i pod koniec dnia w pracy bola mnie oczy, mruze je, patrzenie w monitor sprawia nieprzyjemne uczucie. potem boli glowa w czole troche ale po kilku godiznach bez komp wieczorem to mija. Jak mialam tydzien urlopu to wogole nei bolaly ani oczy ani glowa. Czy macie jakies rady na to
napisał/a: Peter 2007-01-05 09:08
W czasie pracy z komputerem rób przerwy, chociaż 20 minutowe co 1- 1,5 godziny. Visine mogą być pomocne, ale nie wolno ich nadużywać. I jeszcze jeden problem, zależy jaki masz monitor, płaski czy starego typu.
napisał/a: Kasienka84 2007-01-05 10:15
Monitor jest starego typu ale plaski, ale ot nie s ate cieniutkie monitorki. Nie mam mozliwosci robienia takich przerw poniewaz pracuje jako kasjerka w banku i moja prac apolega na ksiegowaniu operacji i patrzeniu wmonitor. Visine nie mozna stosowac dluzej i codziennie? czyms to grozi?
napisał/a: Peter 2007-01-05 10:39
No to faktycznie klops. Visine i tym podobne preparaty zawierające chlorowodorek tetryzoliny obkurczają naczynia krwionośne powodując zmniejszenie przekrwienia spojówek. Długotrwałe stosowanie prowadzi do przyzwyczajenia (czyli brak reakcji na lek) lub może doprowadzić do suchego zapalenia spojówek. Proponuję oprócz tych kropelek preparat witaminowy z luteiną. Do kupienia też w aptece bez recepty.

[ Dodano: 2007-01-05, 10:41 ]
Visine lub podobnie działających preparatów nie stosuj dłużej niż 3-4 tyg. Potem konieczna przerwa.
napisał/a: Kasienka84 2007-01-05 10:49
A jesli bym stosowala Visine nei codziennie a tylko wtedy keidy po pracy czuje bol oczu i glowy wiec co kilka dni np jak wiecje rpacy mama, czy wtedy tez to jest szkodliwe w jakis sposob jesli sie nei stosuje regularnie. Jak na oczy działa luteina z witaminami i cyz to jest do kupienia w zwyklych kapsulkach i jest to zestaw witamin po prostu?
napisał/a: Peter 2007-01-05 11:13
Oczywiście, stosujesz wtedy, jak masz dolegliwości. A preparaty z luteiną są różne, w aptece sobie wybierzesz, jaki Ci będzie pasował.
napisał/a: Kasienka84 2007-01-05 11:36
W jaki sposob luteina dziala na oczy?? i jakiego typu s ato preparaty i cyzm siekierowac przy kupowaniu noi jak dlugo sie to stosuje
napisał/a: Peter 2007-01-05 12:49
Luteina, naturalny antyoksydant. Usprawnia pracę plamki żółtej znajdującej się na siatkówce oka. Można przyjmować przez długi czas. Polecam Ocuvite lutein.
napisał/a: Brawurka 2015-08-19 14:19
w aptece można kupić herbatki, z których robi się napary, ewentualnie jakies krople nawilżające oczy lub zakupić odpromienniki komputerowe np. creatos, które eliminują promieniowanie i kondycja oczu poprawi się z pewnością :)
napisał/a: Krzysztof11 2015-09-10 09:06
Generalnie można stosować krople i robić przerwy. Zaleca się mrużyć oczami patrzeć w różne strony. W ten sposób można utrzymać wzrok w dobrym stanie, jednak jeśli zaczyna ci się psuć, to już niewiele można pomóc. Stąd tak ważne jest, by kontrolować wzrok. Lepie na wszelki wypadek przejdź się do dobrego okulisty, żeby zobaczyć, czy nie musisz przypadkiem skorygować wady i kupić nowe okulary. Nie wiem skąd jesteś, ale polecam ci takiego okulista Gliwice: http://optyk-gliwice.pl/
napisał/a: dorotis 2015-09-17 12:13
Polecacie jeszcze jakiś inne metody?
napisał/a: Amadeusz10 2015-09-17 16:35
Ależ oczywiście że są sposoby. Wielu ludzi pracujących przy komputerze narzeka na dolegliwości oczu. Moim zdaniem wynika to z nawyku nie mrużenia oczu. Zapatrzeni w ekran monitora zapominamy o tym, a emocje często blokują wrodzony nawyk samoistnego mrużenia. Ale to nie wszystko, a może nawet ważniejsze jest obracanie gałkami ocznymi na boki. Najlepiej dookoła. Chodzi o to aby łzy docierały wszędzie. To tak jak smar w łożyskach choćby silnika. Bez niego silnik wysiada.
Co zrobić aby zmniejszyć dolegliwości oczu. Ja mogę zaproponować chodzenie na świeżym powietrzu w okularach. Jakichkolwiek, najlepiej obszernych, zakrywających szeroko oczy. To je ochroni przed wysychaniem i utratą bezcennych łez. Dobre dla oczu jest ziele świetlika. Dobrze jest zaparzyć je i przemywać co jakiś czas nimi oczy. To je nawilży, a dodatkowo ma on lecznicze działanie, w tym bakteriobójcze, ale o tym później. Dobrze jest też mieć w pomieszczeniu nawilżacz powietrza lub choćby szklankę herbaty pod nosem. Tradycyjna kawa nie wiem czy jest najlepszym sposobem?
Nie wszyscy pracujący przy komputerach mają jednak z tym większy problem. Wynika to z tego, że ich oczy (gruczoły) produkują więcej łez. Przez to mają lepsze smarowanie nasze oczy. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja łez. Dochodzi do tak zwanej ,,choroby suchego oka'', lub ,,zespołu suchego oka''.
I chociaż już dawno uznano to za naturalny proces, to w ostatnim czasie pojawiają się nowinki wywracające tą całą teorię. Przynajmniej w niektórych przypadkach. W tym całym zamieszaniu zapomnieliśmy o nużeńcu i nużycy. Ot niepozorne roztocze żywiące się choćby naszym naskórkiem i łojem wokół cebulek włosowych rzęs, a nawet brwi. Podgryzają one cebulki włosowe i powodują ich (włosów) obracanie. Dochodzi do tego, że rzęsa zamiast odginać się do zewnątrz, wygina się do środka, powodując zarysowania gałki ocznej. To powoduje silny ból oka i chęć jego tarcia. Często dochodzi wtedy do zapalenia spojówek, bo mamy wrażenie, że coś obcego siedzi w oku i usiłujemy to wyciągnąć.
Zaobserwowano, że zdecydowaną większość pacjentów zgłaszających się z zespołem suchego oka stanowią osoby po 50 r.ż. Ciekawy jest fakt, że w grupie 50 do 60 r.ż. dolegliwości obejmują najczęściej zaczerwienienie i swędzenie oczu, pieczenie powiek, natomiast po 70 r.ż. można zaobserwować u Pacjentów dodatkowo brak rzęs. To nasunęło myśl o nużeńcu. Ostatnio nastąpił przełom. Odkryto bowiem w przewodzie pokarmowym nużeńca bakterie Bacillus oleronius. Prawdopodobnie to ona jest odpowiedzialna za zmniejszoną produkcję łez przez worki łzowe. Nawet jeżeli ona sama nie powoduje szkody tam, to mogą ją powodować jej odchody, które blokują odpływ łez, dlatego jest to proces powolny - http://www.woia.pl/dokumenty/Praca%20specjalizacyjna%20nuzyca.pdf .
Zauważono, że bardzo skuteczny i silnie bakterio-wirusobójczy jest olejek z drzewa herbacianego rozcieńczony co najmniej do 50% i smarowany po powiekach. Jest lepszy nawet od olejku kamforowego. I jeszcze jedno. Zima zbliża się wielkimi krokami, może wiec warto wtedy wynosić swoją pościel i bieliznę na mróz aby te wszelkie roztocza wymrozić.