Ból gardła - czy to angina?

napisał/a: echobike 2016-03-20 21:25
Parę lat temu zachorowałem pierwszy raz na anginę, która powracała 1-2x w roku.

Objawy były zawsze takie same, czyli wysoka gorączka, bóle głowy i ropne czopy na migdałkach.

Zażywałem wtedy Augmentin, a potem Augmentin SR. Jednak kiedy ją przechodziłem ostatni raz w listopadzie 2013 roku, dostałem antybiotyk Dalacin i od tamtej pory miałem spokój z anginami - no może raz lub dwa miewałem delikatne bóle gardła, ale był to ból związany ze zwykłym przeziębieniem, który dość szybko przechodził, gdy popłukałem gardło.

W zeszłą środę jednak znów zaczęło mnie boleć gardło, jednak jest to dziwny ból i trudno mi samemu zdiagnozować co to może być. A więc, nie mam ropnych czopów na migdałkach, ani jakoś znacznie ich powiększonych (o ile w ogóle), nie mam też gorączki (najwyższą temperaturę miałem 36,8, a teraz 36,6), jednak ból jest dosyć silny, zwłaszcza w nocy i nad ranem, gdy leki przeciwbólowe przestają działać. Co ważne, nie mam także kataru ani kaszlu... może jedynie we środę czułem się troszkę rozbity i bolała mnie głowa, ale potem już było ok. Widzę natomiast, że mam czerwone gardło, a także miewam dziwny ból pod językiem, który towarzyszy mi od początku bólu gardła (może to zbieg okoliczności, nie wiem).

W ciągu dnia płuczę gardło Glimbaxem, wodą utlenioną, zażywam Apap Extra, Strepsils Intensive, Neosine Forte i jakoś da się funkcjonować, choć ból wciąż się utrzymuje i jakoś nie widzę poprawy, a to już jest jakiś 5-ty dzień jak mnie boli. Kiedy przez kilka godzin nie biorę żadnych leków, to ból się nasila.

Pytanie do forumowiczów. Czy to może być jednak angina? A jeśli nie, to co? Czekam również na porady. Tylko proszę nie pisać, że mam iść do lekarza, bo gdybym chciał pójść, to zapewniam, że nie produkowałbym się tutaj. ;) Lekarz to ostateczność, tym bardziej, że nie jestem ubezpieczony, więc musiałbym iść prywatnie.
napisał/a: kasia971 2016-03-21 08:12
Jeśli nie ma białych nalotów i wysokiej gorączki, to nie angina. Pewnie jakieś wirusowe zapalenie. Można płukać gardło wodą z propolisem: 20 kropli propolisu na szklankę letniej (ważne) wody. Powyżej 40 stopni C propolis traci swoje właściwości.
napisał/a: echobike 2016-03-21 09:49
Na innych forach znalazlem przypadki osob, ktore mialy anginy bez goraczki lub tez bez ropy, wiec juz nie wiem co o tym sadzic. A Pani jest lekarka? Chyba jeszcze nigdy nie mialem tak dlugo zwyklego bolu gardla. Zazwyczaj dosyc szybko pomagal chociazby Glimbax - ulga byla wrecz natychmiastowa, a teraz poprawa jest tylko na chwile. Ciekawe ile jeszcze to potrwa. Sprobuje kupic dzis ten propolis.
napisał/a: kasia971 2016-03-21 10:26
Ja nie lekarka. Nie chcesz lub nie możesz iść do lekarza - przecież nikt przez internet diagnozy nie postawi, tylko można doradzić domowe środki. Jak nie pomogą, to sorry - szykuj 150 złotych na wizytę lekarską.
napisał/a: echobike 2016-03-21 10:39
Spokojnie, tylko pytalem.