Ból dławicowy - Ból mostka

napisał/a: Soczysty 2012-09-05 17:43
Witam serdecznie, jak zawsze coś mi się dzieje z moim serduchem i nigdy nie mogę dojść co mi dokładnie jest, czytając różne tematy i objawy znalazłem prawdopodobną przyczynę, ale chciałbym dziś jeszcze opisać jedna sprawę która często się u mnie dzieje, a mianowicie: dnia dzisiejszego po dłuższym siedzeniu na ławeczce w pozycji schylonej ku dołowi podniosłem się w końcu i w tej chwili doszło do dość ostrego bólu w mostku przy głębszych wdechach, gdy postanowiłem wstać i to uczyniłem, przeszedłem się kilka minut i ból znacznie zmalał, a całkowicie przestał mi dokuczać właśnie przed napisaniem tego że posta, często ten ból okazuje się w okolicy prawej łopatki, przeskakując do lewej części mostka, kilkukrotnie budziłem się w nocy z powyższym bólem nie móc się podnieść z łóżka, z powodu narastającego bólu, występuje on nawet i bez wysiłku; czasami towarzyszą temu zimne dłonie oraz stopy. Teraz nakłaniam się do was z zapytaniem co z tym mam teraz zrobić? Wizytę do kardiologa mam niestety Dopiero w grudniu; bo nigdzie prywatnie nie przyjmą ,,dziecka"... boć mam 17 lat -.-

Proszę was o pomoc, z tym bólem nękam się już drugi rok i bez skutki, lekarze nadal twierdzą że nic mi nie jest, a powodem bólów jest niby miłość, nosz szlag człowieka trafia... Chciałbym by wykonano mi korynografię, lecz jest to zapewne niemożliwe z powodu mojego wieku i brak stanu zawałowego...
napisał/a: Vattier 2012-09-05 19:00
napisal(a):Chciałbym by wykonano mi korynografię, lecz jest to zapewne niemożliwe z powodu mojego wieku i brak stanu zawałowego...
Chyba koronarografię? Pomimo tego, że jest to badanie względnie bezpieczne, to wciąż jest to badanie INWAZYJNE i jako takie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy są ku temu wskazania. Ty takich nie masz. Koronarografia jest obarczona pewnym ryzykiem i w nielicznych sytuacjach może wiązać się z poważnymi powikłaniami. W Twoim przypadku bardziej zasadnym badaniem jest EKG. Jeśli było robione EKG i nic nie wykazało, to można rozważyć ECHO.

Jeśli chodzi o Twój ból, to potrzebne są bardziej precyzyjne informacje:
1. Od kiedy występują te bóle?
2. Jaki charakter ma ból, tzn. jak byś go opisał (kłujący, rozdzierający, palący, gniotący, etc)?
3. W skali 1-10 jak silny jest to ból?
4. Jak długo trwa napad bólu (mniej niż 2 minuty, mniej niż 10 minut, powyżej 10 minut)
4. Czy jakaś pozycja przynosi ulgę (np. leżąca)?
5. Czy są jakieś czynniki pogarszające ból (np. wysiłek fizyczny, stres, kaszel)?
6. Czy ból nasila się nocą?
7. Czy jest jakiś związek bólu z przyjmowanymi posiłkami (np. silniejszy na czczo - z rana, silniejszy po tłustym posiłku)?
8. Czy oprócz bólu występują jakieś inne dolegliwości - np. duszność?
9. Jakie masz ciśnienie tętnicze?
10. Czy prowadzisz stresujący tryb życia?
11. Czy miałeś robione jakieś badania dodatkowe - TSH, cukier?
12. Czy w rodzinie występowały jakieś problemy ze strony układu krążenia - zawały przed 60 rż, udary mózgu, etc.
13. Czy chorujesz na coś przewlekle - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, wątroby, nerek, płuc, choroba wrzodowa?
14. Czy przyjmujesz stale jakieś leki - np. przeciwbólowe (aspiryna, ibuprofen, naproksen, itp)?
napisał/a: Soczysty 2012-09-05 19:22
1. Od kiedy występują te bóle?
Bóle występują od około dwóch lat, a wcześniej jako tako nic się nie działo. ( jedynie w dzieciństwie zostały mi jedynie wykryte szmery serca, ale niby nie groźne)
2. Jaki charakter ma ból, tzn. jak byś go opisał (kłujący, rozdzierający, palący, gniotący, etc)?
Niektóre bóle są kłujące, w szczególności w okolicach łopatki, jeśli mowa o mostku, to jest to raczej ból gniotący, jak by ktoś przy w dechu kładł się na mój mostek z jakimś ciężarem
3. W skali 1-10 jak silny jest to ból?
W początkowym stanie jestem określić go jako 8, w późniejszym czasie po kilku minutach jestem w stanie dać mu mocne 5
4. Jak długo trwa napad bólu (mniej niż 2 minuty, mniej niż 10 minut, powyżej 10 minut)
Mocniejsza część bólu trwała jakieś 1-3minut, później jedynie pobolewało w lekko dokuczający sposób ból wydawał się trwający od około. 8 rano do ok. godziny 16 - W tych godzinach był już nieco delikatniejszy i jedynie, tak jak by kłuł
4. Czy jakaś pozycja przynosi ulgę (np. leżąca)?
Bóle zazwyczaj łapały mnie gdy wychyliłem się krzesłem nieco w tył, czy też siedziałem w pozycji schylonej (jak opisałem wyżej) jak i w pozycji stojącej - to już był taki palący ból,występował przy oddychaniu i jedynym sposobem na zmniejszenie go było położenie się na ziemi.
5. Czy są jakieś czynniki pogarszające ból (np. wysiłek fizyczny, stres, kaszel)?
Kaszel jest to problem który ten ból pogarsza
6. Czy ból nasila się nocą?
Nie mam pojęcia, lecz gdy obudziłęm się kolejny raz w nocy z bólem wydawał sie on naprawdę bardzo bolący, tu dałbym mu solidne 9,5, bo cieżko było mi się nawet i podnieść, wraz z podnoszeniem ciała, zwiększał sie ból.
7. Czy jest jakiś związek bólu z przyjmowanymi posiłkami (np. silniejszy na czczo - z rana, silniejszy po tłustym posiłku)?
Nie, raczej nie. Nie zauważyłem tego bynajmniej.
8. Czy oprócz bólu występują jakieś inne dolegliwości - np. duszność?
Duszności występowały w ten czas gdy uprawiałem jakiś wysiłek fizyczny, w ten czas dochodziło do takiego osłabienia i duchoty - Bardzo ciężko było zebrać tlen.
9. Jakie masz ciśnienie tętnicze?
Wacha się ono w granicach 152/95, 140/80, 169/86 - Puls był zawsze zbyt wysoki był on w granicach 110-136 (raz podczas badania cisnienia tętniczego aparatem, przy badaniu pulsu on zawsze pika, lecz raz gdy badałem puls przez 1-2s nie bylo slychać tego piknięcia) - wyglądało to tak (pik pik pik pik ... pik pik pik)
10. Czy prowadzisz stresujący tryb życia?
Jako zwykły uczeń nie uważam by był on jakoś bardzo stresujący.
11. Czy miałeś robione jakieś badania dodatkowe - TSH, cukier?
Miałem, lecz cukier był zawsze w porządku (101), tarczyca była badana pod USG i nie wykryto jakiś niepokojących zmian.
12. Czy w rodzinie występowały jakieś problemy ze strony układu krążenia - zawały przed 60 rż, udary mózgu, etc.
Występowały, były to zazwyczaj wylewy, lub też zawały.
13. Czy chorujesz na coś przewlekle - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, wątroby, nerek, płuc, choroba wrzodowa?
Na chwilę obecna choruje na nadciśnienie tętnicze ( Tachykardia i Arytmia)
14. Czy przyjmujesz stale jakieś leki - np. przeciwbólowe (aspiryna, ibuprofen, naproksen, itp)?,
Nie, nie mam takiej potrzeby
napisał/a: Vattier 2012-09-05 21:43
Chciałbym Cię jeszcze zapytać:
1. ile masz wzrostu, jaką masz masę ciała (czy zauważyłeś w ostatnim okresie jakąś zmianę masy ciała)?
2. czy palisz papierosy, czy spożywasz alkohol - jeśli tak, to jak często i w jakiej ilości?
3. czy przyjmujesz jakieś leki na nadciśnienie?
4. czy pamiętasz jakie było Twoje najwyższe ciśnienie?
5. napisałeś, że dzisiejszy atak bólu zlokalizował się w okolicy prawej łopatki, a potem przeniósł na lewą stronę mostka. Czy wcześniej też miał miejsce taki wzorzec, czy tylko dzisiaj? Jeśli tylko dzisiaj, to po której stronie lokalizował się ból wcześniej?
6.
napisal(a):( Tachykardia i Arytmia)
Co to znaczy? Miałeś zdiagnozowaną jakąś arytmię?
7. czy masz zdiagnozowaną jakąś wadę postawy (skrzywienie kręgosłupa)?
napisał/a: Soczysty 2012-09-05 21:56
1. ile masz wzrostu, jaką masz masę ciała (czy zauważyłeś w ostatnim okresie jakąś zmianę masy ciała)?
Wzrost 176 Waga 75, w ciągu dwoch ostatnich miesiecy przytyłem 11 kg.. ;(
2. czy palisz papierosy, czy spożywasz alkohol - jeśli tak, to jak często i w jakiej ilości?
Nie palę, a piję okazjonalnie, typu sylwester, czyli bardzo rzadko.
3. czy przyjmujesz jakieś leki na nadciśnienie?
Nie, obecnie nic nie przyjmuję, we wcześniejszych czasach przyjmowałem Metocard ZK 47,5
4. czy pamiętasz jakie było Twoje najwyższe ciśnienie?
Najwyższe ciśnienie to 169/85
5. napisałeś, że dzisiejszy atak bólu zlokalizował się w okolicy prawej łopatki, a potem przeniósł na lewą stronę mostka. Czy wcześniej też miał miejsce taki wzorzec, czy tylko dzisiaj? Jeśli tylko dzisiaj, to po której stronie lokalizował się ból wcześniej?
Pod wieczór gdy kiedyś się kładłem miałem podobne bóle, najczęściej lokalizowały się z prawej strony i zaczynało to bardzo kłuć, dnia dzisiejszego z rana również to się wydarzyło, lecz towarzyszył jeszcze temu nacisk na mostek. Około. 20:35 znowu zaczęło mnie kłuć z prawej strony, niedaleko okolic łopatek.Zaczyna tak się dziać nawet i bez żadnego wysiłku ;(
6.
( Tachykardia i Arytmia)
Co to znaczy? Miałeś zdiagnozowaną jakąś arytmię?
Stwierdził to mój lekarz Rodzinny (Prywaciarz) który badając mnie i wypisując zwolnienie z zajęć WF zdiagnozował coś takiego; na kardiologa muszę jeszcze zaczekać, więc został mi na razie rodzinny, który przepisał mi metocard.
7. czy masz zdiagnozowaną jakąś wadę postawy (skrzywienie kręgosłupa)
Mam delikatnie skrzywiony kręgosłup w lewą stronę. Lecz nie jest to diagnozowane przez lekarza.
napisał/a: Vattier 2012-09-05 22:11
A dlaczego nie przyjmujesz teraz Metocardu? Czy jego odstawienie było zlecone przez lekarza, czy zrobiłeś to sam? Na razie podstawowe problemy, którymi trzeba się zająć to nadciśnienie i tachykardia. Nie wiem, co Twój lekarz miał na myśli, opisując arytmię - być może była to diagnoza "na słuchawkę", tak czy inaczej wymaga dokładniejszego zbadania - możliwe, że to właśnie z jej powodu masz obecne objawy. Na pewno trzeba zrobić EKG, ja do tego dodałbym jeszcze aktualny poziom TSH, lipidogram z podziałem na frakcje (TG, TC, LDL i HDL) i morfologię krwi. Najlepiej gdyby osłuchał Cię kardiolog - wówczas można by choćby podjąć decyzję na temat ewentualnego echa serca, no ale wiem, że na wizytę musisz jeszcze trochę poczekać.
napisał/a: Soczysty 2012-09-05 22:18
Po metocardzie czułem się taki nieżywy, ,, zmulony" - często czułem się gorzej, niż przed jego zażyciem. :| No ni na chwile obecną bardzo Ci dziękuję za pomoc, ale no muszę czekać do Grudnia, chyba że prędzej zabierze mnie karetka. Naprawdę nie wiem co już mam z tym robić, bo coraz bardziej się z tym meczę, ból jest tak jak by pod mostkiem i bardzo naciska przy kolejnym wdechu. Lekarze jedynie twierdzą że to miłosć. Po za tym w tamtym roku leżałem w szpitalu; zrobiono mi wszelkie Badania, typu Echo serca, EKG, Cholter ( Leżałem z nim w łóżku...) badanie tarczycy i krwi. Jeśli zajedzie potrzeba, jutro mogę zeskanować wyniki i pokazać je do wglądu, lecz lekarze nic w nich nie stwierdzili...
napisał/a: Vattier 2012-09-05 23:29
napisal(a):Po metocardzie czułem się taki nieżywy, ,, zmulony" - często czułem się gorzej, niż przed jego zażyciem. :|
Czyli rozumiem, że odstawiłeś go sam? Nie wolno tak robić. Metocard jest lekiem, który blokuje receptory beta-adrenergiczne. Organizm "broni" się przed tym, wytwarzając ich więcej (tzw. "regulacja w górę"). Po nagłym odstawieniu leku, odblokowaniu ulegają wszystkie receptory - powoduje to, że adrenalina ma więcej miejsc receptorowych, łatwiej się z nimi łączy, więc efekty ulegają spotęgowaniu. Pacjent może odczuwać objawy odstawienne, takie jak Ty w tej chwili, tj. tachykardię, zabrzenia rytmu, niepokój, itd.
Opisywane przez Ciebie działania niepożądane ("zmulenie") mogą mieć charakter przejściowy. Jeśliby jednak nie ustąpiły, to należałoby rozważyć stosowanie leku z innej grupy. Tak czy inaczej musisz sobie uświadomić, że niekontrolowane nadciśnienie jest bardzo szkodliwe i nie wolno tego tak zostawić.
napisal(a):Jeśli zajedzie potrzeba, jutro mogę zeskanować wyniki i pokazać je do wglądu, lecz lekarze nic w nich nie stwierdzili...
Jeśli lekarze nie stwierdzili nieprawidłowości, to raczej nie ma po co zamieszczać tych badań. Co więcej, jeśli wszystko wyszło w normie, to raczej faktycznie należałoby doszukiwać się przyczyn psychogennych. Jesteś w wieku dojrzewania. Bóle w klatce piersiowej mogą występować w tym okresie ze względu na nierównomierny rozwój ciała (gwałtowny wzrost) i układu krążenia (który nie jest jeszcze na tyle wydolny, żeby zaopatrzyć intensywnie zmieniający się organizm).
napisał/a: Soczysty 2012-09-06 05:39
Hmm, jeśli mowa o odstawieniu tego leku, powinienem go zacząć brać ponownie? - Zmieniło by to sytuację ze zwiększającym się ciśnieniem? i takie ostatnie pytanie, jaki lek polecało by się brać w moim wieku? (Czy odpowiedni jest Metocard?)


Co do bólów w klatce piersiowej, nadal może być to związane z rozwojem całego ciała i jego wewnętrznej struktury? owy ból nie będzie zagrażał mi?
napisał/a: Vattier 2012-09-06 13:01
napisal(a):Hmm, jeśli mowa o odstawieniu tego leku, powinienem go zacząć brać ponownie? - Zmieniło by to sytuację ze zwiększającym się ciśnieniem? i takie ostatnie pytanie, jaki lek polecało by się brać w moim wieku? (Czy odpowiedni jest Metocard?)

Leczenie jest zawsze indywidualnie dobierane do pacjenta. Przy Twoim ciśnieniu tętniczym (RR) i obecnym jednym dodatkowym czynniku ryzyka (przedwczesne choroby układu krążenia w wywiadzie) masz umiarkowane ryzyko dodane (odnosi się do 10-letniego ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego; "dodane" tj. większe niż przeciętne). Wg wytycznych w Twoim stanie zaleca się początkowo wyłącznie modyfikację stylu życia przez kilka tygodni wraz z codzienną kontrolą RR (najlepiej o stałych porach, tj. rano i wieczorem). Jeśli po tych kilku tygodniach ciśnienie skurczowe >= 140 i/lub rozkurczowe >= 90, to należy dodać leczenie farmakologiczne. W praktyce lekarze często od razu wprowadzają leki, bo pacjenci bardzo rzadko przestrzegają tych zaleceń. Tak czy inaczej modyfikacja stylu życia obejmuje (wytyczne ESH i ESC 2007):
1. zmniejszenie i normalizację masy ciała,
2. modyfikację diety,
3. zwiększenie aktywności fizycznej (np. pływanie, spacerowanie, ale unikanie wysiłków izometrycznych czyli np. dźwigania ciężarów),
4. ograniczenie spożycia soli (
napisał/a: Soczysty 2012-09-06 20:28
Naprawdę bardzo Tobie dziękuję za naprawdę wielką pomoc! :) postaram się postępować wedle zaleceń i tak by było mi lżej, jeszcze zapytam czy WF jest wskazany do owych ćwiczeń ?

Z góry naprawdę bardo dziękuje za poradę, jesteś naprawdę wielkim człowiekiem, dziękuję że zechciałeś poświecić mi swój cenny czas ! !!
napisał/a: Vattier 2012-09-07 16:11
napisal(a):jeszcze zapytam czy WF jest wskazany do owych ćwiczeń ?
WF ogólnorozwojowy, bieganie, pływanie - jak najbardziej, odradzam jednak siłownię.
napisal(a):Co do bólów w klatce piersiowej, nadal może być to związane z rozwojem całego ciała i jego wewnętrznej struktury? owy ból nie będzie zagrażał mi?
Jest to możliwe, jesteś jeszcze młody. Zważywszy na to, że wszystkie badania wychodziły w normie, raczej nie ma powodu do niepokoju. Na razie Twoim priorytetem powinno być opanowanie ciśnienia i podwyższonego pulsu.