Błyski w lewym oku

napisał/a: kalin_a 2011-04-22 18:18
Od mniej wiecej kilku dni zauważam błysk w lewym oku. Początkowo był to niewielki błysk w lewej górnej części oka, który z czasem zmienił się w coś co moje oko rejestruje jako 'półksiężyc' idący od krawędzi oka do jego środka i zatrzymujący sie jakby w połowie drogi. Początkowo tego nie zauważałam, potem myślałam, że to odbijało się światło, teraz mam pewność, że coś jest nie tak. Nie mam żadnych innych powtarzających się objawów typu męty, pogorszone widzenie, brak ostrości widzenia itp. Jestem krótkowidzem (nie więcej niż -2 dioptrie). Dwukrotnie wieczorem gdy patrzyłam intensywnie w lewą stronę, widziałam przedmioty jakby przez ognisko (drżenie obrazu), jak dotychczas nie powtórzyło się to.
Byłam dziś na pogotowiu, lekarz obejrzał dno oka i stwierdził że wszystko jest w porządku. Zbadano mi poziom cukru na wszelki wypadek, choć cukrzycy w rodzinie nie miałam i wypytano o migreny. Lekarz zasugerował (mimo braku 'migrenowych' problemów), że mogę mieć migrenę bez bólu głowy, ale z charakterystycznym błyskiem jako objawem.
Dodam, że gdybym mieszkała w Polsce natychmiast udałabym się do prywatnego gabinetu i wykonała wszelkie możliwe badania. Tu gdzie mieszkam prywatna służba zdrowia to przywilej na który stać nielicznych lub tych, którzy mają wykupione specjalne pakiety ubezpieczeniowe.
We wtorek mam wizytę w specjalistycznym oddziale ocznym i mam nadzieję uzyskać więcej informacji na temat tego, co dzieje się z moim okiem. Na anglojęzycznej stronie http://www.allaboutvision.com/conditions/eye-problems.htm#ll pod hasłem 'light flashes' (błyski świetlne) podano linki do kilku możliwych chorób/problemów i wszystko wskazuje albo na migrenę albo na odwarstwienie siatkówki/odklejenie ciała szklistego. A tymczasem pytanie: czy ktoś z Was miał już podobny symptom i może podzielić się doświadczeniami?
napisał/a: Nykik 2011-04-24 10:45
Mam to samo dość często (raz na tydzień) zwykle trwa 5 minut więc się nie przejmuję, chociaż po przeczytaniu twojego posta zaczynam się zastanawiać nad wizytą u okulisty...
napisał/a: Jarost 2011-04-25 11:46
Witaj kalin_a. Mnie kiedyś okulista powiedział,że nagłe, ostre, srebrne błyski zwiastują odklejanie się siatkówki i trzeba pędzić do lekarza, ale skoro oglądał Cię okulista i nic nie znalazł, a Twoje objawy nie są tak dramatyczne, to może rzeczywiście ma to coś wspólnego z migreną. Czasem tak się dzieje kiedy oczy są bardzo zmęczone - dawno temu kiedy miałem jeszcze zdrowe oczy spotkał mnie też dziwny epizod związany z okiem- po kilku dniach intensywnego siedzenia po 12 godzin przy komputerze i wpatrywaniu się w kolumny cyfr/praca/ - w zewnętrznym kącie prawego oka pojawiały mi się co chwilę srebrne"błyskawice", które nie ustępowały nawet po zamknięciu oka-było to bardzo paskudne odczucie, to właśnie wtedy okulista powiedział mi,żeby dać oczom odpocząć, bo nie "wyrabiają- po dobie minęło. Poobserwuj się trochę, jak nie minie, to trzeba myśleć dalej. Pozdrawiam.
napisał/a: kalin_a 2011-04-26 16:34
Dziekuje za odpowiedzi
Wiecie jak to jest, czlowiek siedzi w domu (mieszkam w Anglii, a moj klopot mial miejsce przed Swietami Wielkanocnymi) i panikuje. Bylam dzis u okulisty, ktory wykonal wszystkie niezbedne badania po zakropleniu oczu atropina. Wynik: niczego nie stwierdzono, ale lekarz potwierdzil ze warto bylo sie zglosic poniewaz tak naprawde dopiero badanie moze potwierdzic najgorsze. Okazuje sie, ze sporo ludzi z tym zyje (podobnie jak z metami) i nie dochodzi do zadnego odwarstwienia. Przy okazji dostalam wyjasniajacy wydruk (niestety, po angielsku) - link do strony zamieszczam ponizej:
http://www.cataract.org.uk/conditions-and-procedures/patient-information/floaters/
Polecam tez strone ponizej z bardzo obszernymi wyjasnieniami problemow ocznych oraz pomocnymi animacjami ilustrujacymi powazniejsze schorzenia:
http://www.youreyeguide.co.uk/eyeguides/index.html