Błędnik i jego utrata

napisał/a: greg68 2010-01-31 22:53
MarcinL napisal(a):10 lat temu miałem b. poważny wypadek komunikacyjny, którego najpoważniejszym skutkiem było "stłuczenie pnia mózgu". Po tym wypadku wznowiłem studia (SGH) i obroniłem pracę licencjacką. Szukam pracy. By poprawić swoje szanse na rynku pracy chciałem przedłużyć ważność prawa jazdy (było "na 3 lata", a to z racji niewielkiej wady wzroku). Poszedłem do przychodni, tam trafiłem do laryngologa, na badanie ENG i okazało się, że mam "osłabienie pobudliwości obu błędników", co mnie eliminuje z grona kierowców. Mam to badanie powtórzyć za rok.
Proszę o radę jak można to "rehabilitować", co mogę na to poradzić?
Z góry dziękuję,
Marcin


Witaj, nie wiem jak może wyglądać taka rehabilitacja błędnika, ale moż warto spróbować serii ćwiczeń na poprawę funkcjonowania błedników. Mam gdzieś zestaw ćwiczeń na poprawę funkcjonowania błędnika, wraz z rysunkami jak to robić. Jeśli chcesz to mogę Ci wysłać.
No i muszę się pochwalić, że po blisko 3 latach walki z błędnikem, objawy zniknęły prawie całkowicie. Już nie mam zawrotów głowy i jest w 99% tak jak przed uszkodzeniem :)
Pzdr.
napisał/a: sim70 2010-03-05 12:47
Cześć, Greg68 czy możesz podać ten zestaw ćwiczeń?
W Nowy Rok dostałem zawrotów głowy, mdłości, oczopląs (po przekątnej-od chorego błędnika (dół) w kierunku zdrowego (góra)). Diagnoza: problem z lewym błędnikiem, Leki: Betaserc24mg*2, Metazydyna*3,Polfilin*3+2 tyg.reżim łóżkowy (bo do szpitala nie chciałem iść). Po trzech dniach pogorszył mi się słuch w lewym uchu. Audiometr powietrzny -30dB przy 2000Hz do -70dB przy 8000Hz. Po tygodniu leczenia z chodzeniem było znacznie lepiej. Po ponad 2 miesiącach odważyłem sie usiąść za kierownicą. Myślałem, że wszystko jakoś wraca do normy. Dziś byłem na badaniach. Audiometr bez zmian, ale na próbie kalorycznej wyszło zero reakcji dla lewego błędnika. Trochę się tym przeraziłem. Czy taki wynik jest jednoznaczny z utratą błędnika? Pisałeś, że u Ciebie błędnik "wrócił" pamiętasz może jakimi badaniami to zdiagnozowano?
Fajnie, że jest takie forum. Pzdr. i wiele zdrowia wszystkim życzę.
napisał/a: dorcia331 2010-03-07 09:24
Hej czy orientujecie sie czy przy zapaleniu błednika moge chodzic na step i aerobik?
napisał/a: dorcia331 2010-03-07 14:30
Hej ja tez poprsze na maila(dhejman@buziaczek.pl) te cwiczenia.Z gory dziekuje!
napisał/a: sanwoja 2010-03-08 10:43
Dawno nie zaglądałam, admin upomniał się o odwiedziny a dużo się zmieniło od tego czasu...
Leczono mnie długo betaserc'iem, co raz większe dawki aż żołądek mi siadał. Przypadkiem zaczęłam brać olej z wisiołka (OREPAROL)
3x2 kaps i zauważyłam, że objawy ustąpiły lub są "do opanowania"(czyli nie musiałam się kłaść i czekać aż przejdzie) stopniowo zmniejszałam dawki betaserc'u, a od dłuższego czasu nie biorę w ogóle, cały czas biorąc kapsułki z wiesiołkiem 4-6 dziennie.
Przypadkiem będąc z córką u laryngologa spytałam się czy to możliwe aby wiesiołek pomógł. Potwierdziła, że widocznie u mnie cyt.: "jakiś odcinek błędnika jest mało naoliwiany i mam się cieszyć, że zdrowe naturalne produkty mi pomogły, bo ten betaserc jest przereklamowany" i że jak miała praktyki kiedyś to podawali kobiecie eksperymentalnie prawdopodobnie glicerynę i pomagało.

Pozdrawiam
napisał/a: greg68 2010-03-08 13:45
sim70 napisal(a):Cześć, Greg68 czy możesz podać ten zestaw ćwiczeń?
W Nowy Rok dostałem zawrotów głowy, mdłości, oczopląs (po przekątnej-od chorego błędnika (dół) w kierunku zdrowego (góra)). Diagnoza: problem z lewym błędnikiem, Leki: Betaserc24mg*2, Metazydyna*3,Polfilin*3+2 tyg.reżim łóżkowy (bo do szpitala nie chciałem iść). Po trzech dniach pogorszył mi się słuch w lewym uchu. Audiometr powietrzny -30dB przy 2000Hz do -70dB przy 8000Hz. Po tygodniu leczenia z chodzeniem było znacznie lepiej. Po ponad 2 miesiącach odważyłem sie usiąść za kierownicą. Myślałem, że wszystko jakoś wraca do normy. Dziś byłem na badaniach. Audiometr bez zmian, ale na próbie kalorycznej wyszło zero reakcji dla lewego błędnika. Trochę się tym przeraziłem. Czy taki wynik jest jednoznaczny z utratą błędnika? Pisałeś, że u Ciebie błędnik "wrócił" pamiętasz może jakimi badaniami to zdiagnozowano?
Fajnie, że jest takie forum. Pzdr. i wiele zdrowia wszystkim życzę.


Witaj,
,,Powrót'' mojego błędnika zdiagnozowano po przeprowadzeniu badan, którego nazwy nie znam, a polega na założeniu pewnego rodzaju okularów zasłaniających wzrok, wdmuchiwaniu ciepłego powietrza do ucha (za pierwszym razem była to ciepła i zimna woda) i obserwowaniu oka (oczu) na monitorze komputera. Do tego jakieś wydruki i diagramy. Na podstawie tego badania lekarz stwierdził, że błędnik sie odbudował, a jedynie Stwórca raczy wiedziec, czy to prawda, czy też pierwsza diagnoza była mało ścisła ;)
Podaj mi maila to wyślę Ci ten zestaw cwiczeń.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Grzesiek
napisał/a: greg68 2010-03-08 13:47
dorcia33 napisal(a):Hej ja tez poprsze na maila(dhejman@buziaczek.pl) te cwiczenia.Z gory dziekuje!

Hej!
Wieczorem Ci wyslę :)
Pzdr.
napisał/a: dorcia331 2010-03-08 21:56
Grzes b dzieki za cwiczenia.Ja mam zapalenie błędnika z jednej strony.Na codzien nie jest tak zle jak na poczatku,kiedy to non stop az mną rzucało.Brałam tez betaserc,a teraz Vestibo.Rano jak wstaje zawsze mnie w momencie wstawania kreci jak nic.I kiedy przewracam sie np w nocy na lewa strone.Tez szukam innych metod leczenia tym bardziej,ze chce niedlugo starac sie o potomka wiec branie tych wszystkich lekow bedzie odpadalo,a boje sie,ze bez nich całkiem nie dam rady.Jutro ide troszke pocwiczyc.W sumie tez nie powinnam za bardzo szalec,ale nie zniose dluzej zycia jak kaleka.
napisał/a: greg68 2010-03-08 22:40
dorcia33 napisal(a):Grzes b dzieki za cwiczenia.Ja mam zapalenie błędnika z jednej strony.Na codzien nie jest tak zle jak na poczatku,kiedy to non stop az mną rzucało.Brałam tez betaserc,a teraz Vestibo.Rano jak wstaje zawsze mnie w momencie wstawania kreci jak nic.I kiedy przewracam sie np w nocy na lewa strone.Tez szukam innych metod leczenia tym bardziej,ze chce niedlugo starac sie o potomka wiec branie tych wszystkich lekow bedzie odpadalo,a boje sie,ze bez nich całkiem nie dam rady.Jutro ide troszke pocwiczyc.W sumie tez nie powinnam za bardzo szalec,ale nie zniose dluzej zycia jak kaleka.


Ćwicz, to naprawde pomaga! Tylko nie zniechęcaj się, jeśli po miesiącu nie będzie jeszcze efektów ;)
Dużo zdrowia!

Grzegorz
napisał/a: greg68 2010-03-08 22:43
sim70 napisal(a):Cześć, Greg68 czy możesz podać ten zestaw ćwiczeń?
W Nowy Rok dostałem zawrotów głowy, mdłości, oczopląs (po przekątnej-od chorego błędnika (dół) w kierunku zdrowego (góra)). Diagnoza: problem z lewym błędnikiem, Leki: Betaserc24mg*2, Metazydyna*3,Polfilin*3+2 tyg.reżim łóżkowy (bo do szpitala nie chciałem iść). Po trzech dniach pogorszył mi się słuch w lewym uchu. Audiometr powietrzny -30dB przy 2000Hz do -70dB przy 8000Hz. Po tygodniu leczenia z chodzeniem było znacznie lepiej. Po ponad 2 miesiącach odważyłem sie usiąść za kierownicą. Myślałem, że wszystko jakoś wraca do normy. Dziś byłem na badaniach. Audiometr bez zmian, ale na próbie kalorycznej wyszło zero reakcji dla lewego błędnika. Trochę się tym przeraziłem. Czy taki wynik jest jednoznaczny z utratą błędnika? Pisałeś, że u Ciebie błędnik "wrócił" pamiętasz może jakimi badaniami to zdiagnozowano?
Fajnie, że jest takie forum. Pzdr. i wiele zdrowia wszystkim życzę.


Poszło na pocztę. :)
Pzdr.
G.
napisał/a: dorcia331 2010-03-09 21:42
Oczywiscie,ze bede cwiczyc,bo nie chce sie truc lekami.Grzes a ty bierzesz jeszcze jakies leki?Ko zalecil ci te cwiczenia ?
napisał/a: greg68 2010-03-10 07:44
Dorcia, leki brałem tylko na początku moich problemów, przez jakieś 3 tygodnie po wyjściu ze szpitala. Zestaw ćwiczeń dostałem juz będąć w szpitalu, z zaleceniem, by ćwiczyć w domu. :)