Biopsja szpiku- wyniki

napisał/a: Ajjc 2012-02-01 14:27
Moj tata ma podejrzenie szpiczaka , ma 64 lata.Bardzo zla morfologie, malo czerwonych cialek- krew w moczu, lekraze nie moga znalezc przyczny jak i dlaczego ta krew "ucieka" lezal w 7 szpitalach i nadal ciemnosc!!!!!!!

dzis prezyszly wyniki biopsji szpiku kosntego, ale ja sie na tym nie znam ,moze ktos pomoze?

taki opis jest wyniku:


opis szpiku:
Komorkowsc pereparatow szpiku srednio bogata. Uklad czerwonokwinkowy odsetkowo nieco pozniej normy -32%, erytropoeza normoblastyczna z przesunieciem dojrzewania w kierunku erytroblasta ortochromatycznego-18,2%, oraz z obecnoscia pojedynczych megaloblastwo -0,8%.Uklad granulocytarny odsetkowo w normie -52%, bez cech odmlodzenia.Uklad chlonny stanowi 16%, w tym: limfocyty-11,2%i plazmocyty -4,8% (nieznacznie powyzej normy, czesc plazmocytow to komorki wieksze od prawidlowych).
megakariocyty obecne, plytkotworcze.


czy mam podac calosc badan czy opis wystarczy? pomozcie prosze- starsznie boje sie o ojca a jego walaka z choroa nie wiemy jaka trwa od roku i lekarze sami nie wiedza co jak dlaczego!!!
napisał/a: milowka 2012-02-01 15:40
Witam serdecznie!

Diagnostyka szpiczaka mnogiego nie należy do najłatwiejszych zadań.
Wynik biopsji szpiku kostnego, który Pani przedstawiła nie jest dramatyczny. Widać, że powstają nowe komórki krwi, co świadczy o sprawności układu krwiotwórczego. Co prawda jest on lekko zaburzony - są pewne dysproporcje, których być nie powinno, ale Pani Tata raczej szpiczaka nie ma, , chyba że jego postać utajoną (tlącą).

Proszę o podanie wyników badań: morfologii krwi, badania ogólnego moczu. Czy Pański Tata miał wykonane badanie USG brzucha? Coś jeszcze jest co budzi Pani/Pana niepokój? Czy były wykonywane badania stężeń immunoglobulin w osoczu? Czy Pański Tata skarży się na bóle kręgosłupa, żeber, kończyn?

Proszę z wynikami badań udac się do specjalisty hematologa.
Z jakiego regionu Polski Państwo są?

Pozdrawiam!
napisał/a: Ajjc 2012-02-06 09:45
dziekuje slicznie za odpowiedz. Jestesmy xz Warmi i Mazur, dostanie sie do hematologa grasniczy z cudem, mamy czekac 3 miesiace na przyjecie do olsztyna,
Bole konczyn sa straszne, krecenie nog, stawy puchnal,. bola.Ojciec mowi ze tak jak przy zmienie na pogode.

sa zrobione takie badanie:

PROTEINOGRAM:

1.Albumin 45,05% N zakres 50.80...62.10%
2. Alpha1 4,08% zakres 2,50%....5,00%
3. alpha2 8,99%....8,80%....13.80%
beta 12,64% 10,10%....15,10%
gamma 29,25%W 11.60%....20.40%

wskaznik A/G 0,82

OB- 70- WCZESNIEJ BYLO 125
dzm2700ml
duireza 2700ml/24/h ,dobowa utrata bialka -178,2mg/24h bialkow moczu 6,6mg/dl

morfologia bez zakresu bo to wynik ze szpitala z karty informacyjnej a tam nie podaja:

E-3,64 HB-12,0 HT-34,2 L-8,9 TYS, PL KRWI 153 TYS. MCV 93,8
napisał/a: milowka 2012-02-13 17:34
Witam!

Analizując wyniki muszę stwierdzić, że z badań krwi, poza znaczną niedokrwistością, niczego złego nie można sie dopatrzyć. Nie szukałabym tutaj szpiczaka. Natomiast niepokoi mnie jeden fakt, o którym Pani wspomniała - obrzęki! Białkomocz, prawie poliuria (Pani Tata wydala dużo moczu na dobę). To wszystko może przemawiać za zespołem nerczycowym, ew. początkowym etapem niewydolności nerek. Czy Pani Tata miał wykonane badania oceniające pracę nerek: kreatynina, mocznik, GFR?
Niski współczynnik albuminowo-globulinowy (wskaźnik A/G) może wskazywać na niewystarczające wytwarzanie albuminy (np. w marskości wątroby) lub selektywną utratę albuminy z krwiobiegu (np. w zespole nerczycowym). W związku z tym, że Pani Tata "gubi" duzo białaka z moczem, radziłabym skonsultować te wyniki badań z nefrologiem, gdyż przyczyna dolegliwości może znajdować się w nerkach.

Obrzęki stawów, niedokrwistość, wysokie CRP mogą wskazywać na chorobę reumatyczną czy nawet boreliozę. Radziłabym w kolejnych badaniach skontrolować czynnik RF i kwas moczowy.

Pozdrawiam serdecznie!
napisał/a: Ajjc 2012-02-13 20:22
dziekuje za tak wyczerpujaca odpowiedz.
Tata lezal na nefrologii w Bartoszycach u doktora Szwedowicza,ktory jest naprawde dobrym nefrogoliem i dokladnie tak jak pani powiedzial nam,ze wyglada mu to na poczatki niewydolnosci nerkowej.Tata od dziecka cierpi na reumatyzm, w dziecinstwie przeszedl zapalenie miesnia sercowego.

jutro znajde wyniki ojca pozostale i naspisze.Dziekuje jeszcze raz za pomoc.
Dodam,ze to nefrolog szuka szpiczaka takze, on skierowal nas do hematologa na biopsje szpiku a takze chcial pozniej wykonac biopsje nerki- tylko tata nie chce sie zgodzic.

jak mam go przekonac naprawde juz nie wiem-starsznie sie o niego boje.
napisał/a: milowka 2012-02-14 15:14
Witam!
Myślę, że Pani Tata powinien poddać się temu badaniu, bo tylko wtedy będziemy mieć jasność sytuacji. Bez biopsji nerki nikt nie postawi jednoznacznej diagnozy. Proszę spróbować przekonać Tatę. To przeciez dla jego dobra!

Pozdrawiam serdecznie!