Bilirubina i żelazo, leczenie

napisał/a: VVigor 2014-01-24 23:36
Witam. W tym roku startuję do wojska, jednak moim głównym problemem jest podwyższona bilirubina i żelazo. Mam 18 lat i dwa lata temu miałem bardzo żółte oczy i pediatra wysłał mnie na badania pod jej kątem. Wyniki przedstawiały się następująco :
Bilirubina całkowita 57.8 umol/l, przy normie 0-20
AspAT 47 IU/l, przy normie 0-40
ALAT 18 IU/l, przy normie 0-38
Żelazo 48.9 umol/l, przy normie 6.6-28
Ponadto byłem na USG jamy brzusznej i moja wątroba była jak u nowo narodzonego, wszystko w najlepszym porządku.
Nie miałem i nie mam żadnych innych objawów żółtaczki, tylko i wyłącznie moje oczy są lekko przebarwione w kącikach.
Czyli wg wyników miałem lekko podwyższony AspAT, mocniej żelazo i bilirubinę.
Niestety nie byłem z tym w poradni chorób wątroby, bo jeszcze wtedy nie wiedziałem, że będzie to odgrywać taką rolę w kwestii komisji lekarskiej... mój błąd.
Ostatnio wybrałem się ponownie do lekarza, ale dostałem tylko skierowanie na bilirubinę i żelazo...
Wyniki:
Bilirubina całkowita 3.33 mg/dl, przy normie 0-1.2 (inna jednostka)
Żelazo 204 ug/dl, przy normie 33-193
Czyli żelazo jest niedużo powyżej normy... ale bilirubina dalej osiąga 275% normy...
Teraz oczu nie mam już tak żółtych jak kiedyś, jedynie w kącikach.

Kilka pytań:
1. Czy możliwy jest tutaj zespół Gilberta?
2. Czy da się jakoś wyleczyć hiperbilirubinemię, lub zespół gilberta? Lub chociaż zbić tą bilirubinę i żelazo na czas badań lekarskich, które być może będę mieć w kwietniu, czyli jakieś 3 miesiące czasu.

Jeśli coś mi się jeszcze wspomni to dopiszę. Proszę o pomoc, jest to dla mnie bardzo ważne.