Biały nalot na tyle języka

napisał/a: Ciszu 2014-01-28 19:59
Już od dłuższego czasu mam przerażający mnie biały, grudkowaty nalot na tyle języka. Nie umiem w żaden sposób go usunąć. Tym bardziej dziwi mnie to, że utrzymuję higienę jamy ustnej (szczotkuję zęby i stosuję płyn do płukania jamy ustnej Listerine). Zdarza się, że z rana muszę odchrząknąć zalegającą flegmę. Dodam, że mam problemy gastryczne (częste zgagi, odbijanie się itp.). Leczę się na zespół jelita nadwrażliwego. Czy biały nalot na końcu języka może być spowodowany tymi problemami? Czytałem na internecie, że to może być grzyb. Czy to poważne? Zamieszczam zdjęcie języka: http://images64.fotosik.pl/602/f00d0f909de43305med.jpg Czy zapisywać się do lekarza?
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-28 20:20
Nalot jest dość obfity.Być może jest to wina refluksu ale by się upewnić czy nie ma tu do czynienia z Candida Albicans można zrobić badanie mykologiczne-wymaz. Nalot jest dość obfity. Prywatnie takie badanie może kosztować +/- 50zł. Podejdź do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie.Pozdrawiam.
napisał/a: Ciszu 2014-01-28 20:28
Dzięki, tak zrobię.

Czy idąc prywatnie na te badanie potrzebuję skierowania? Takie badanie można zrobić w każdym laboratorium (mieszkam w Warszawie)?
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-28 20:40
Idąc prywatnie nie potrzebujesz skierowania. Wydaje mi się każde. Zwróć uwagę na czas oczekiwania. Standardowo jest to około 7-9 dni oczekiwania na wyniki -krótszy czas nie jest wiarygodny choćby ze względu na czas hodowli która tego wymaga. Pozdrawiam.