Biała plamka

napisał/a: Zielona 2009-06-13 19:09
Witam. Zauważyłam dziś na tylnej ścianie gardła (po lewej stronie od "języczka") małą białą plamkę. raczej nie mogę jej usunąć - próbowałam przepłukać gardło ale to nic nie daje.
Zaczęłam się bać, że to rak. Mam 21 lat, palę papierosy od dwóch, jestem alergiczką, mam przewlekły katar, ogólnie gardło mnie nie boli (tylko od czasu do czasu), czasem mam chrypkę, powiększenia węzłów chłonnych nie zauważyłam.
Czy to może być coś poważnego?
napisał/a: Zielona 2009-06-13 20:02
Chciałam jeszcze dodać, że przez długi czas (teraz nieco rzadziej) brałam leki od alergii: Zyrtec, Alvesco, Zafiron. Czy to może mieć wpływ?

Bardzo bardzo proszę o szybką odpowiedź!
napisał/a: Paulla 2009-06-13 20:14
Czasem w gardle robią się afty i to właśnie jest taka "biała plamka". Jeśli opisane przez Ciebie dolegliwości zwłaszcza chrypka często powracają wskazana jest wizyta u laryngologa.
Afta (łac. aphtosis) to otwarte owrzodzenie zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego.
Przyczyn powstawania aft jest wiele. Jedna z nich to alergia.
Owrzodzenia goją się samoistnie w ciągu kilku dni - tygodni. Warto przepłukać gardło rumiankiem. Osobiście nie stosuję żeli typu sachol gdyż mnie tego typu środki nie pomagają. Z tego co się orientuję Alvesco może wywołać chrypkę i ból gardła tak usłyszałam od lekarza. Sama brałam kiedyś ten lek.
napisał/a: Zielona 2009-06-13 21:10
Dziękuję za odpowiedź - trochę się uspokoiłam :)
napisał/a: Zielona 2009-06-14 18:31
Myslę, że to nie afta (inaczej to wygląda). Nie mam pojęcia co to może być, bo nie mam żadnych objawów - nic mnie nie boli, nie przeszkadza, nie mam trudności w oddychaniu/ połykaniu etc. Nawet zauważyłam te plamkę przypadkiem - bo nic mi nie doskwierało.

Mam jeszcze tylko takie pytanie: jakies dwa tygodnie temu byłam chora - miałam okropny katar i byłam zaflegmiona - w związku z tym oddychałam przez usta (szczególnie w nocy) - czy to może mieć jakiś wpływ.

Często przy lekach - głównie tabletkach do ssania, jest napisane, że skutkiem ubocznym może być np. owrzodzenie. ja biorę dużo leków i właściwie na każdej ulotce jest napisane że takie działanie niepoządane może wystąpić - jak duże jest prawdopodobieństwo, że moją dolegliwość spowodowały właśnie leki?

Niedługo wybieram się do laryngologa, ale boję się, żedo tego czasu zwariuje z niepokoju, więc prosze o możliwie jak najwięcej odpowiedzi.
napisał/a: Paulla 2009-06-16 16:35
Moją odpowiedź już dostałaś więc nie panikuj. Gdybym ja miała się przejmować białymi plamkami, które nie są bolesne to średnio co trzy dni musiałabym chodzić do psychiatry.
Skoro bierzesz sporo leków to pewnikiem masz wyjałowiony organizm i stąd ta plamka, ale nie widząc tego na własne oczy nikt Tobie przez Internet 100% diagnozy nie postawi.
A tak na marginesie mnie osobiście afta nie zawsze "boli".
napisał/a: Paulla 2009-06-16 16:51
Prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie owrzodzenia przez przyjmowane leki jest spore. Alergika system immunologiczny nieźle dostaje "w kość" z racji alergii. Leki typu Alvesco też "robią swoje". Wystarczy poczytać i spytać lekarza.
Możliwe skutki uboczne po stosowaniu Alvesco:
Często paradoksalny skurcz oskrzeli. Niezbyt często: uczucie nieprzyjemnego smaku, reakcje (np. uczucie pieczenia, podrażnienie, zapalenie) oraz suchość w miejscu podania, chrypka, kaszel po inhalacji, wyprysk. Podczas stosowania wziewnych kortykosteroidów, szczególnie stosowanych w dużych dawkach i przez długi czas, mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe takie jak niewydolność nadnerczy, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, jaskra, zaćma.
Domyślam się, iż bierzesz także inne leki i to przez długi okres czasu. Niestety leki mają to do siebie, że na jedno pomagają, a na drugie szkodzą więc nie stresuj się i cierpliwie czekaj na wizytę u laryngologa.
napisał/a: Michał31923 2017-09-30 21:49
Mam problem miałem ostatnio stosunek bez zabezpieczenia , no i ostatnio dostałem powikłań białe plamki w gardle, mam też zatoki zatkane trochę powiększone węzły chłone i zastanawiam się czy to coś poważnego

napisał/a: Michał31923 2017-09-30 21:53
Prosił bym o szybką odpowiedz z góry dziękuje