BETA HCG

napisał/a: magdas1 2007-07-13 18:44
Witam
proszę o poradę: od jakiegoś czasu mam plamienia i pobolewa mnie brzuch, po badaniu krwi zostałam zatrzymana na obserwację w szpitalu(13 dni), pierwsze beta hcg było 96,9 pozniej 61,2 nastepnie 73,00 i pozniej kolejne granice 60-70, z usg nic nie wychodzi, nie ma nic niepokojącego, tak więc wypisano mnie z diagnozą:ciąża pozamaciczna, dzisiaj powtarzałam badania i wynik znow taki sam 74,00; nie zastosowano żadnego leczenia, bardzo się denerwuję co mam robić dalej, czy mogą być jakieś inne przyczyny takiego beta hcg???
napisał/a: klapouszek2 2007-07-15 16:25
magdas napisal(a): nie ma nic niepokojącego, tak więc wypisano mnie z diagnozą:ciąża pozamaciczna


Jak to nie ma nic niepokojącego ?????? Żadnych dalszych zaleceń Pani nie dostała????Ciąża pozamaciczna jest bardzo niepokojąca. Może dojść do poronienia samoistnego (chyba, że już to nastąpiło) albo do sytuacji zagrażającej Pani życiu. Z tego co się orientuję konieczne jest usunięcie ciąży więc leczenie operacyjne/laparoskopia/leczenie farmakologiczne. Jak najszybciej proszę się udać do ginekologa. Poza tym serdecznie współczuję .
A poza ciążą hCG może być jeszcze produkowana przez komórki nowotworowe - ale to w tej sytuacji Pani nie dotyczy.
napisał/a: magdas1 2007-07-15 20:27
no to mnie pocieszyłaś! ja nie napisałam że ciąża pozamaciczna to nic niepokojącego tylko że z usg nie wychodzi nic nie pokojącego, do tego powiedzieli mi że ona najprawdopodobniej została wydalona w postaci poronienia trąbkowego, ale mnie niepokoi to beta hcg które się zatrzymało na poziomie 70, lekarzy zresztą też;
napisał/a: klapouszek2 2007-07-15 22:06
przepraszam ale najprawdopodobniej to nie znaczy na pewno. Jeżeli będą pewni, że ciąży już rzeczywiście nie ma to trzeba szukać innych przyczyn . Nie wiem po jakim czasie poziom hCG zanika ale znalazłam taki fragment: "kiedy po usunięciu ciąży ektopowej stę­żenie hCG utrzymuje się na tym samym poziomie lub wzrasta, to stosując się do przedstawionych sche­matów postępowania, należy podać pojedynczą dawkę metotreksatu. Trzeba kontynuować monitorowanie stężenia hCG w surowicy krwi aż do otrzymania ujemnych wyników. W rzadkich przypadkach utrzymywanie się lub po­nowny wzrost stężenia hCG wskazują, że u pacjentki rozwinęła się ciążowa choroba trofoblastyczna. Brak odpowiedniej reakcji na leczenie farmakologiczne na­kazuje wtedy szybko skierować pacjentkę do onkolo­ga lub specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem ciążowej choroby trofoblastycznej". Najpierw diagnoza potem leczenie farmakologiczne a dopiero później zakładamy najgorsze.
napisał/a: magdas1 2007-07-15 23:46
dzięki za ten artykuł, bardzo ciekawy, niestety pewnie mnie też czeka leczenie metotreksatem bo wyniki są cały czas na tym samy poziomie, mam nadzieję że na tym się zakończy, ale po tym jakiś czas trzeba czekać a my tak bardzo chcemy dzidziusia