Bardzo wysoka prolaktyna

napisał/a: paulina675 2015-12-28 16:17
Moj wynik to 2756ml/ug przy normie do 400, co to oznacza? Co dalej z tym robić ? W okresie przed badaniem zażywałam tabletki na nadciśnienie i uspokajające.
napisał/a: PanRada 2015-12-28 17:19
Tabletki na nadcisnienie i uspokajajace (ziolowe? Czy cos mocniejszego) raczej nie wplywaja na stezenie prolaktyny więc nie wiązałbym tych dwóch rzeczy ze sobą.
Powinnaś skonsultować wynik z lekarzem, a lekarz powinien dać Ci skierowanie na badanie obrazowe glowy w celu dalszej diagnostyki (przy takim wyniku wysokie prawdopodobieństwo gruczolaka przysadki).
Jaki był powód wykonywania badania stęzenia prolaktyny?
napisał/a: paulina675 2015-12-28 18:36
Brałam najpierw propranolol potem bibloc + amlopin i cloranxen (benzodiazepina). Mam w tym momencie zapalenie tarczycy ale wyniki dobre wiec bez leczenia i pcos nieleczone od lutego bo musiałam odstawić tabletki. Od 10 listopada jestem diagnozowana z powodu napadów nadciśnienia i tętna jednocześnie z dziwnym uczuciem oszołomienia, kazdy napad był inny i rożne objawy: chwilowe rozmazanie wzroku, światłowstręt wszystko jest opisane w dziale kardiologia w moim poście, na lekach dostawałam uczucia omdlewania byłam coraz słabsza śpiąca i zmęczona, lekarze wmawiali mi nerwice a badania wymyślałam sama bo czułam ze cos jest nie tak, od kilku dni byłam tak otumaniona ze nie mogłam wstać z łóżka okazało sie ze leki zbyt obniżyły ciśnienie i tetno do 50.
napisał/a: PanRada 2015-12-28 19:07
paulina675 napisal(a): rożne objawy: chwilowe rozmazanie wzroku, światłowstręt ...


Chociażby ze względu na te objawy powinnaś mieć zrobioną tomografię lub rezonans. Prolaktyna jest znacznie podwyższona u Ciebie co może być spowodowane gruczolakiem, który czasem może uciskać na nerw wzrokowy, co skutkuje zaburzeniami ze strony narządu wzroku - m. in. "rozmazywane wzroku".

Jeszcze jedno pytanie. Czy jakieś jeszcze leki prócz wspomnianych brałaś przed badaniem? Np metoklopramid?
napisał/a: paulina675 2015-12-28 19:39
Miałam 2 zastrzyki na mdłości ale to było z miesiac temu, a badanie robiłam 22 grudnia.
napisał/a: PanRada 2015-12-28 20:19
Ok. Skoro to było miesiąc temu to nie ma to wpływu na wyniku prolaktyny.
W takim razie, tak jak napisałem powyżej - Uważam, że badanie obrazowe głowy wskazane w celu dalszej diagnostyki w kierunku gruczolaka przysadki. Powodzenia
napisał/a: paulina675 2015-12-28 21:05
Przy okazji mam jeszcze testosteron 47,29 norma do 48,10, kortyzol 22,23 norma 6-18
napisał/a: PanRada 2015-12-29 00:07
Hiperprolaktynemia może powodować zaburzenia innych hormonów, jak testosteron lub kortyzol. W obecnej sytuacji twój lekarz prowadzący powinien ustalić przyczynę hiperprolaktynemii, wprowadzić odpowiednie leczenie (farmakologiczne lub chirurgiczne - w zależności od przyczyny). Bez dalszej diagnostyki ciężko cokolwiek doradzić.
napisał/a: paulina675 2016-01-04 18:52
jutro idę powtórzyć oznaczanie prolaktyny i zrobić test z metoklopramidem, oraz badanie dna oka - tak mi zlecił lekarz endokrynolog, dziś odebrałam kolejne wyniki badań, miałam też rezonans głowy jutro odbieram

dhea - podwójnie przekroczony
androstendion - nieznacznie podwyższony

To wszystko daje mi objawy jak przy napadzie lęku panicznego, jak wyjdę z domu, to zaczyna mi walić serce, cała się trzęsę, czuję się jak odurzona czymś..
napisał/a: soaring 2016-01-04 19:22
już Ci napisałam w poście, który został przeniesiony do wątku kardiologicznego, że moim zdaniem za problemy lękowe odpowiada hashimoto. ponieważ jesteś w eutyreozie to przede wszystkim powinnas wprowadzić dietę i suplementację przeciwzapalną. szybko i porządnie zareagować - a inspiruj się wątkami podwieszonymi:
http://commed.polki.pl/dieta-i-suplementy-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto-vt50353.html
http://commed.polki.pl/pytania-o-diete-i-suplementy-przy-niedoczynnosci-i-hashimoto-vt82813.html
zobacz też bardzo dobry wykład Iwony Wierzbickiej, która świetnie ogarnia choroby metaboliczne jak hashi czy PCOS:
https://www.youtube.com/watch?v=-i9X_ZaORXE
oczywiście badania pod kątem gruczolaka zrobić trzeba, ale to nie jest powszechny problem, taki gruczolak czy mikrogruczolak przysadki występuje naprawdę rzadko. natomiast zaburzenia poziomu prolaktyny w przebiegu hashimoto czy PCOS są bardzo częste. i wówczas nie ma większego sensu np. zbijanie samej prolaktyny, bo nie leczy to niczego.
to samo z dhea czy androstendionem - jeśli masz problem z nadmiernym owłosieniem czy łysieniem adnrogenowym (choćby z powodu PCOS) to trzeba działać, czyli hamować androgeny, ale jeśli nie - to raczej nie ma powodu do zmartwień czy stosowania leków.
napisał/a: paulina675 2016-01-05 13:45
W rezonansie wyszło mi torbiel szyszynki do 4mm, reszta ok, okolice przysadki niezmienione, badanie dna oka jest w porządku..
napisał/a: soaring 2016-01-06 13:01
niech się Twój lekarz wypowie, ale na ile się orientuję, to ta torbiel jest malutka i nic się z nią nie robi, nie powinna także powodować żadnych niepokojących dolegliwości.