Bardzo silny ból, niskie ciśnienie, drętwienie ręki

napisał/a: Daria0307 2016-07-05 16:31
Proszę o pilną pomoc. Nie jestem ubezpieczona więc jedyna moja nadzieja jest na tym forum. Otóż, mam 25 lat. Dziś od godziny 9:30 do obecnej tzn 16:25 bardzo boli mnie w klatce piersiowej po lewej stronie. Bólowi towarzyszy ucisk na szyję promieniujący do łokcia lewej ręki powodują mrowienie. Każda próba położenia się, schylenia czy głębokiego wdechu powoduje obłędny atak bólu. Mierzyłam trzykrotnie ciśnienie. 1.93/55/69 2.99/62/77 3. wykonane o 16:30 108/57/82 dłonie i stopy mam oblane zimnym potem. Co się ze mną dzieje i co powinnam zrobić?
napisał/a: Anna35 2016-09-04 15:49
Pilnie do kardiologa. Dlaczego nikt z forumowiczów nie odpisał???
Promieniowanie bólu w klatce piersiowej do szczęki/szyi i ręki lewej - szczególnie rozlanym może wskazywać na atak choroby niedokrwiennej lub zawał.

Wskazane teraz EKG i ECHO serca - najlepiej prywatnie, by było szybko. Oznaczenie troponin i CKMB teraz nie ma już sensu - toteż ich teraz nie rób.
Jeżeli w echo będzie mowa o nieprawidłowej kurczliwości komór - miałaś zawał. Lekarz wykonujący badanie też jest kardiologiem - zapytaj czy wyniki są w normie i czy wyjaśniają przebyty ból w okolicy serca. Z wynikami do kardiologa.

Kolejnym razem mając ten objaw wezwij karetkę i poczytaj czym objawia się zawał serca i stabilna choroba wieńcowa - abyś umiała stwierdzić kiedy się to zaczyna. Gdy objawy wystąpią - karetka (999, nie 112 - będzie szybciej).
Ból w okolicach serca jest wskazaniem do wezwania karetki i nie powinni Cię obciążyć kosztami. EKG zrobią Ci już w karetce.

Ból utrzymujący się od 9:30 do 16:00 - ciągły - epizody dłuższe niż 15 min wskazują bardziej na zawał niż stabilną chorobę wieńcową, ewentualnie możliwe tło nerwicowe, ale do stwierdzenia nerwicy trzeba wykluczyć inne przyczyny.

Jeżeli pijesz lub palisz - koniecznie stopniowo odstawić nałóg. I jeden i drugi zwiększa kilkukrotnie ryzyko zawału i choroby niedokrwiennej.

Z badań laboratoryjnych wskazane wykonanie, jeżeli w ciągu roku nie były wykonane lub była zmiana stylu życia, żywienia itp.: Lipidogram pełny na czczo (trójglicerydy, cholesterol HDL, LDL i całkowity), homocysteina na czczo. CRP-ilościowo oraz morfologia krwi z rozmazem ręcznym na czczo. Są to tanie badania, które można wykonać bez skierowania w laboratorium. Interpretacja pozostaje dla lekarza, dobry lekarz z wiedzą na czasie po takim zdarzeniu na 100% je zleci. Każda strzałka na takim badaniu pokazuje "pilnie kierunek lekarz, nie lekceważyć" (no może poza PDW, PCT w morfologii, gdy reszta jest w normie).

Serce wbrew temu co niektórzy myślą - położone jest centralnie w klatce piersiowej tylko nieznacznie w kierunku lewym. Typowym bólem dla zawału jest ból rozlany za całym mostkiem. Jednak są znane przypadki przejścia zawału z inaczej wyrażonym bólem lub całkowicie bez bólu.