Bardzo proszę o interpretacje USG lewego kolana.

napisał/a: bbozka 2017-04-05 17:54
Witam.
Oto opis badania USG lewego kolana. Niestety nie wiele z tego rozumiem.
Badanie wykonano aparatem MyLabClass C, przy użyciu głowicy liniowej 3-13 MHz i convex 1-8 MHz.

" W badaniu USG staw kolanowy z nieco zwiekszoną iloscia płynu, bez widocznego obrzeku błony maziowej.
Ścięgno wspólne m.czworogłównego uda z obecnoscia wyrażnych entezofitów w przyczepie rzepkowym na całej szerokości i wysokości przyczepu(przewlekła entezopatia). Więzadło i troczki rzepki bez wyrażnych zmian patologicznych.
Ciało tłuszczowe Hoffy bez obrzeku i zmian ogniskowych. Kaletki aparatu wyprostnego kolana nieposzerzone.
Rzepka bez cech wysokiego ustawienia, z lateralizacją spoczynkową 8 mm i czynną do 12-13 mm, z oporem poddająca się biernej medializacji (przykurcz troczka bocznego) - predyspozycja do zwiększonego przyparcia bocznego.
Powierzchnia udowa stawu rzepkowo-udowego(SRU) ukształtowana typowo. Niewielkie nierówności chrząstki i warstwy podchrzęstnej na przyśrodkowej powierzchni udowej SRU w części górnej i środkowej. Rozlane wyraźne ścieńczenie chrząstki na obciążanej powierzchni MFC.
Więzadła poboczne bez zmian patologicznych.
Łąkotka przyśrodkowa z uszkodzeniem płatowym w części trzonowej - płat łąkotki od strony dolnej częściowo przemieszczony na zewnętrzny zarys MTC, odprowadzalny przy koślawieniu stawu. Rozlane zmiany degeneracyjno-bliznowate łąkotki.
Łąkotka boczna w zasadzie widoczna tylko w zakresie trzonu - w tej okolicy o zachowanym kształcie, nieco niejednorodna (niewielkie zmiany degeneracyjne), stabilna.
Ścięgna gęsiej stopki powierzchniowej i ich pochewki bez cech patologii.
Pasmo biodrowo-piszczelowe pogrubiałe w części dystalnej, z nieregularnym obniżeniem echogeniczności - rozlane zmiany degeneracyjno-bliznowate.
Ścięgna m. dwugłownego bez cech patologii.
Więzadło krzyżowe tylne bez cech pogrubienia, z tendencją do przyjmowania esowatego kształtu (przednie podwichanie piszczeli).
Staw piszczelowo-strzałkowy bez widocznych zmian.
Niewielki obrzęk kaletki brzuchato-półbłoniastej. Obecna fabella (8,6 mm) o nieco nierównych zarysach warstwy korowej.
Naczynia podkolanowe o zachowanej drożności".

Bardzo proszę o interpretacje tego wyniku.
Dziękuję.
napisał/a: MICHAL-CS 2017-04-22 17:07
Witam, w opisie uwzgledniono uszkodzone struktury ktore swiadcza o przebytym urazie, lub dysfunkcji konczyny (mocnej koslawosci) ktora prowadzi do co raz wiekszych zmian, czego konsekwencjami moga byc osteofity, powazne zmiany artrotyczne...

pytanie ile lat ma kolano i do czego ma sluzyc przez nastepne lata, w razie pytan prosze pisac w PW.

Pozdrawiam