Bardzo męczący suchy kaszel - wymaz z gardła

napisał/a: wenus87 2012-11-25 09:29
Witam, 3 tygodnie temu bylam przeziebiona, mialam ostry niezyt nosa, udalo mi sie to wyleczyc gripexami, kroplami do nosa i domowymi sposobami, trwao to okolo tygodnia. Nastepnie pare dni byl spokoj. Po tych paru dniach zdrowia, zaczal mi sie pojawiac bardzo meczacy suchy kaszel. Na poaczatku tylko rano, pozniej juz w ciagu calego dnia mi towrazyszyl. Mijaja juz dwa tygodnie a ja nadal nie mgoe sie do pozbyc. Mam uczucie jakby drapania, swedzenia centralnie w gardle, a kaszle jest non stop suchy. OProcz tego kaszlu nie mam totlanie zadnych innych objawow. Bylam z tym u lekarza rodzinnego, ktory zapisal mi duomox 3 x 1 g. Bylam do tego sceptycznie nastawiona, wiec zrobilam sobie przed wzieciem tego antybiotyku wymaz z gardla. Wyszedl taki:
STREPTOCOCCUS VIRIDANS - WZROST BARDZO OBFITY
ORAZ
NEISSERIA SPP. - WZROST BARDZO OBFITY
I
ZIARNIAKI SAPROFITYCZNE - WZROST OBFITY.

W wymazie nie ma antybiogramu gdyz sa to bakterie i grzyby zaliczone do flory fizjologicznej gardla.
Mam pytanie:
Czy takie wynik wymazu moze powodowac jakiekolwiek objawy ze strony gardla? Czyli taki meczacy cuchy bezproduktywny kaszel? JEsli nie to czy jest sens brac dalej ten antybiotyk? Niestety moj lekarz niewykazuje zbytniego zainteresowania pacjentem i czesto gesto sama musze sie interesowac swoim zdrowiem.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!
Acha no i dodam ze w nocy nie mam w ogole akszlu, spie jak dziecko.
napisał/a: Peter 2012-11-26 13:28
Objawy oraz wynik posiewu wskazują na atypowe zapalenie (wirusowe lub bakterie wewnąrzkomórkowe). W takim przypadku Duomox bez sensu. Jeśli w ogóle antybiotyk, to z gr. makrolidów lub tetracyklin. Ale tak najbardziej sensownie to Isprinosine + wit. A+E i glosal do nawilżania gardła.
napisał/a: wenus87 2012-12-09 15:44
Witam, pisze ponownie, kaszel nieco zelzal, ale nadal sie utrzymuje. Nie mam juz duszacych mnie atakow, lecz towarzyszy mi nadal. Uaktualniam swoj stan: nadal zero goraczki, zero kataru, zero chrypki, w ogole nie czuje sie przemczona, wrecz odwrotnie, zero bolu gardla - wszystko w normlnaie oprocz tego lekko utrzymuajcego sie kaszlu - nadal suchego. Obecnie najbardziej daje sie we znaki rano, pod wieczor oraz jak wejde do ciepoego pomieszczenia z zimnego ( ostatanio mrozio przypili :P ). Czasem nadal poczuje to uciazliwe lekkie podrapywanie lub swedzenie wg ardle, ale wysarczy jedno lub dwa odkaszlniecia i to starcza na jakis czas - lekarz dalej nic nei widzi.
Obecnie biore codziennie witaminer, 1000 mg wit c, pije po 1 szklance rumianku i szalwii, co 2-gi dzien len mielony tez do picia. Czy taki kaszelek powinnam skonsultowac z laryngologiem czy poczekac az moze w koncu sam sie uspokoi? Czy to mozliwe ze mam az tak podraznione gardlo po wczesniejszym przechodzonym zapaleniu zatop a pozniej gardla/krtani? Najgorsze jest to ze rodzinny nie widzi podstaw do dania skierowania do laryngologa. Ile jeszcze moze sie taki kaszelek utrzymywac? Ciagle czuje dyskomfort w tym gardle, lecz pociesza mnei to iz nie mam juz duuszacych atakow. Acha i czasem tez kaszel jeszcze potrafi byc taki szczekajacy jakby krtaniowy, mieszany z typowo suchym.
Pozdrawiam!! to juz okolo 4 tygodni... z czego pierwsze dwa byly faktycznie fatalne :P
napisał/a: wenus87 2012-12-09 15:48
acha i zapomnialam dodac iz pozyczylam od taty inhalator elektryczny i od wczoraj robie inhalacje z samej soli fizjologicznej 2 x dziennie ( rano i wieczorem ) czy to tez moze pomoc?
napisał/a: wenus87 2012-12-09 16:05
Acha i jeszcze jedno bardzo wazne - czy mozliwe ze przez az taki dlugi okres czasu mam cos w plucach co nei chce sie wykrztusic? Bo jakos tego nie czuje itp no ale sie nie znam wiec pytam... bo juz nie wiem w jakim kierunku isc.
napisał/a: Peter 2012-12-10 10:29
Po takim przechorowaniu kaszel może utrzymywać się do 6-8 tyg. Jeśli lekarz nie widzi niczego niepokojącego, to znaczy, że wszystko jest w porządku, a obecny kaszel to objaw nadwrażliwości.
Pomysł z inhalacjami całkiem sensowny.
Można zakupić sobie krople Tartephedreel (typowe na suchy, duszący kaszel).
napisał/a: agata672 2013-01-21 21:19
do aniawenus co dalej z Twoim zdrowiem. Moje 12 letnie dziecko od listopada ma identyczne problemy, mamy za sobą trzy antybiotyki , przeróżne płukania gardła, wizyty u laryngologa, alergologa i pobyt w szpitalu zaliczony, kaszel nadal taki sam jutro wybieram się do stomatologa i pediatry ręce mi już opadają. może to jakiś wirus?