bakteryjne zapalenie prostaty

napisał/a: thomas11 2013-09-17 13:30
Witam serdecznie!
Od prawie 6 lat choruję na przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty, którego głównym objawem jest pieczenie w kroku. Na posiewach nasienia (bądź wydzieliny prostaty) wychodzą razem lub osobno następujące bakterie:

1. Enterococcus Faecalis - wrażliwy na: lewofloksacyna, norfloksacyna, gentamycyna 120, amoxycylina, cyprofloksacyna, amikacyna, teikoplanina, wankomycyna, czasami na doksycyklinę, a.
2. Staphylococcus aureus metycylinowrażliwy (MSSA) - wrażliwy na doksycyklinę, trimetoprim/sulfametoksazol, gentamycynę, czasami jest wrażliwość na erytromycynę czasami nie.

Jeśli na posiewie występują obie bakterie - enterokok występuje licznie, a gronkowiec pojedyncze kolonie. Bardzo często wychodzi sam enterokok - liczny lub średnio liczny, którego, po zaleczeniu (np. 6 tygodni lewofloksacyny 1x dziennie 500) na posiewie (po miesiącu od zakończenia antybiotykoterapii) zastępuje wspomniany wyżej gronkowiec. Po zaleczeniu gronkowca terapią: 3 tygodnie 2x dziennie trimesan 100 + doksycyklina 100, a następne 3 tygodnie sam trimesan 2x100 na posiewach nie występują żadne bakterie.
Następnie ok. 3 miesięcy od zakończenia ostatniego antybiotyku posiew - od nowa bakterie i tak w kółko. Oczywiście antybiotyki poprawiają mój stan i pieczenie maleje
Mam pytanie do szanownego dr Peter-a czy jest jakaś szansa wyleczyć to zapalenie i ewentualnie jakiej kombinacji antybiotyków użyć. Z góry dziękuję za odpowiedź
napisał/a: Peter 2013-09-18 08:51
To o 6 lat za długo pan choruje. Takie przewlekłe (ja bym to określił "zaprzwlekłe") infekcje bardzo trudno się leczy. Jak na początku nie poprowadzi się właściwie leczenia, to tak się dzieje.
Z pana postu wynika, że antybiotyki są skuteczne, jednakże jest nawrót. Wygląda na to, że organizm sobie nie radzi z pozostałością bakterii po antybiotykoterapii.
ile ma pan lat, bo nie ma takiej informacji w poście. I w jakim stadium choroby jest pan obecnie - wyciszenia, czy nawrotu?
napisał/a: thomas11 2013-09-18 20:34
Witam i dziękuję serdecznie za zainteresowanie, mam 45 lat i obecnie jestem po 6-cio tygodniowej terapii - lewofloksacyna 1x500 i urotrim 2x100 4 tygodnie wraz z lewofloksacyną - jest poprawa ale jak zwykle nie do końca. Problem z tą chorobą polega na tym, że tak do końca nie wiadomo - jaki okres czasu brać dany antybiotyk, bo posiewy jałowe wystepują już po dwóch tygodniach antybiotyku - pomimo istnienia ewidentnego stanu zapalnego, a jeśli chcemy uzyskać dodatni posiew musimy czekać aż namnożą się bakterie tj. 2-3 miesiące - cały wysiłek poprzedniej serii antybiotykoterapii bierze w łeb i zaczynamy wszystko od początku.
Następnym problemem jest to, że lewofloksacyna (chyba wszystkie chinolony - tak mi się wydaje) nie działa na gronkowca i trzeba posiłkować się urotrimem i doksycyklną, ewentualnie roksytromycyną (jej nie próbowałem), a one z kolei nie działają na enterokoka. I tak do końca nie wiadomo którą bakterię się wyeliminowało, a która dalej powoduje stan zapalny. Ponadto stan zapalny powoduje zapychanie się kanalików co dodatkowo utrudnia penetrację anybiotyku (i tak słabą w prostacie ze względu na słabe ukrwienie). Ostatnio zacząłem stosować masaże i jest poprawa.
Niestety stan zapalny trwa tak długo dlatego, że na początku zostałem źle zdiagnozowany przez lekarza i tak się to ciągnie. Urolodzy nie chcą lub nie umieją leczyć tego schorzenia lub je bagatelizują, a niektórzy z nich boją się stosowania długotrwałych antybiotykoterapii (niekoniecznie celowanych, ze względu na wspomniane trudności z posiewami), które są jedyną nadzieją w długotrwałym schorzeniu. Jakkolwiek znam kilka osób, które z tego wyszły (antybiotykoterapiami 5-7 miesięcznymi) i dzięki temu i ja mam jakąś nadzieję mimo, że do tej pory odwiedziłem 6-ciu urologów. W literaturze jest mowa o 4-6 tygodniowych terapiach, ale z mojego doświadczenia wynika, że chyba dotyczy to świeżych zakażeń.
Na koniec dodam, że moje schorzenie wzięło początek od banalnego wstrzymania moczu z powodu kolejki do toalety w pubie, prawdopodobnie mocz cofnął się do prostaty i spowodował namnożenie się bakterii w gruczole. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
napisał/a: Peter 2013-09-20 12:04
Szacunek.
Praktycznie Pan wie wszystko o przyczynach i skutkach tej choroby i jak wspomóc to leczenie. Niewiele mogę tutaj dodać - faktycznie, sugestia 5-7 miesięcznej kuracji antybiotykami to byłoby właściwe. Do tego ochrona przed zagrzybieniem organizmu np. Candida Clear. Życzę wytrwałości w przekonaniu lekarzy do takiego leczenia i powrotu do zdrowia :)
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-09-20 12:28
Czytałem kiedyś ciekawe badanie nad Allicyną czyli substancją zawartą w czosnku, która to zarówno w badaniach in vitro jak i in vivo dość dobrze leczyła bakteryjne zapalenie prostaty. Na forach amerykańskich też spotykałem się z takimi zaleceniami, więc może warto poszukać informacji na ten temat a nawet zastosować, bo zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi a może pomoże.
napisał/a: Peter 2013-09-20 15:03
djfafa napisal(a):Czytałem kiedyś ciekawe badanie nad Allicyną czyli substancją zawartą w czosnku, która to zarówno w badaniach in vitro jak i in vivo dość dobrze leczyła bakteryjne zapalenie prostaty. Na forach amerykańskich też spotykałem się z takimi zaleceniami, więc może warto poszukać informacji na ten temat a nawet zastosować, bo zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi a może pomoże.

Popieram.
napisał/a: thomas11 2013-09-20 15:12
Jeszce raz dziękuję serdecznie Panom za odpowiedzi. Co do czosnku to jak najbardziej alicyna leczy podobno bardzo dobrze gronkowce (w tym MRSA) i enterokoki, a na dodatek wykazuje synergię z chinolonami (z tego co pamiętam). Ale dostępne u nas preparaty zawierają jej bardzo mało, czytałem na jakimś angielskim forum o preparacie Allicyn Max dostępnym w UK z dużą ilością alicyny. Był tam człowiek, który brał 6 tabletek dziennie (zalecana przez producenta dawka 2 tabletki) i po dwóch miesiącach czuł znaczną poprawę.

Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze - na szczęście znalazłem młodego lekarza pracującego w centrum onkologii, który podjął się mojego leczenia
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-09-20 15:18
Powodzenia i napisz jak przebiega leczenie.
Pozdrawiam
napisał/a: jedrek0697 2013-10-03 14:40
Czy tylko na podstawie tradycyjnego badania prostaty - per rectum, można wykluczyć przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty? Kiedy powiedziałem urologowi o tym, że podejrzewam taką dolegliwość u siebie, po zbadaniu mnie przez odbytnice powiedział tylko - jest pan zdrowy.
napisał/a: ~Anonymous 2013-10-05 11:51
Mozna wykonac posiew bakteriologiczny nasienia.