Badanie uwzględniające mianu wszystkich przeciwciał.

napisał/a: Dan751 2013-07-25 22:23
Witam,

czy jest badanie uwzględniające miano wszystkich przeciwciał? Wiem, że jest możliwość określenia miana przeciwciał ukierunkowanych ku pojedynczemu elementowi (np. aTPO, czy na sierść kota). Jednak czy jest możliwość określenia miana wszystkich przeciwciał, lub chociaż uwzględniające więcej elementów niż tylko jeden? Badanie wszystkiego po kolei jest bardzo drogie. Fajnie by było wiedzieć czy w ogóle jest sens je wykonywać.
Liczę na to, że uda mi się w ten sposób odnaleźć przyczynę pokrzywki. Standardowe testy, panel wziewny i pokarmowy nie wskazały przyczyny.

Dziekuję,
Dan751
napisał/a: delinka79 2013-07-26 08:24
nie ma takiego badania
napisał/a: ~Anonymous 2013-07-26 08:49
Tak nie ma. Radzę uważać na pokarmy przetworzone a co najmniej kontrolować skład. Ja osobiście też dostaję takich pokrzywek po środkach konserwujących i stabilizatorach spożywczych. Bardzo długi czas nie mogłam wyłapać na co jestem uczulona. Testy nic nie wykazały. I z kartką w ręku codziennie sprawdzałam co jem. I po czym wychodzi. E621,E321,E250 jak również drażniące jelita E407.Pozdrawiam.
napisał/a: Dan751 2013-07-26 10:32
Dziękuję za odpowiedzi.

Niestety pokrzywka nie występuje po zjedzeniu czy kontakcie z czymkolwiek. Zaczyna się powoli wieczorem, a rano po przebudzeniu już słabnie i taka sytuacja ma miejsce bez znaczenia gdzie jestem. W lato odstawiam wszystkie leki, a w zimie czasem 30 mg Encortonu nie starcza. Jak wiosną dzień się wydłuża to pokrzywka przez kilka miesięcy stopniowo słabnie, a na jesień stopniowo się nasila. Badani krwi, moczu, kału są dobre, pasożytów brak. USG wskazało powiększoną tarczycę (1,5 normy), wszystkie pozostałe narządy poprawne. FT3, FT4, TSH, aTPO w normie. Zastanawiam się czy może inne przeciwciała tarczycowe zbadać. Pokrzywka to jedyny objaw. Kiedyś bezsenność.
Z tego co wiem, to przy Hashimoto trzeba przyjmować więcej hormonów tarczycy w zimie. Obecnie endokrynolog kazał mi przyjmować jod przed spaniem. Więc zdaje się, że praca tarczycy zmienia się z porą dnia i roku, tak samo jak u mnie wysteruje pokrzywka.
napisał/a: delinka79 2013-07-26 11:11
przyczyn pokrzywki moze byc wiele , nie zawsze daje sie wyjasnic przyczyne , sa tzw pokrzywki idiopatyczne czyli nie wiemy jaka jest ich przyczyna
1. od jak dawna jest pokrzywka?
2.w jakich częściach ciała wystepuje ?
3.czy towarzyszy jej swiąd ?
4.czy zmiany sie łuszczą ?
5.czy jest plamista czy grudkowa czy mieszana ?
6.wszystkie leki jakie pan przyjmuje ?
7. kiedy po raz 1 sie pojawila , czy cos istotengo sie wtedy wydarzylo ?
8. czy pojawiaja sie zmiany gdy pociera pan skórę niezmienioną lub gdy się uderzy ?
9.czy oznaczane bylo OB i CRP ?
10.czy sprawdzana byla czynność wątroby ?
napisał/a: delinka79 2013-07-26 11:13
11.czy pokrzywka pozostawia przebarwienia na skórze?
napisał/a: Dan751 2013-07-26 12:52
Dziękuję za zainteresowanie tematem.

1. Pokrzywka jest od grudnia 2011 roku.

2. Występuje w górnej połowie ciała tj. zawsze cała głowa, szyja, tułów w części ożebrowanej, okolice miednicy (najpewniej odciśnięte od spodni). Znacznie mniej na dłoniach i ramionach (na przedramionach jeszcze mniej i jedynie w okolicy nadgarstka i wzdłuż kości łokciowej). Bardzo, bardzo rzadko i niewiele na kolanach, stopach i piszczelach (dwa pierwsze po kąpieli).
Nie występuje na udach, łydkach(okolice mięśni) i brzuchu.
Wygląda tak jakby występowała częściej tam, gdzie kości są płycej pod skórą. W okolicy mięśni piersiowych jest zazwyczaj mniej niż pod, nad i obok nich.
Ponadto zawsze występuje w tych miejscach.

3. Tak towarzyszy świąd. Jednak nawet gdy pokrzywka jest bardzo intensywna to świąd jest rzadko intensywny. Bywają wyjątki, głównie na bokach klatki piersiowej (jedyne szczególne miejsca w tej kwestii, jednak świąd i tak jest do zniesienia).

4. Nie, nie łuszczą się.

5. Zmiany są mieszane. Średnie lub duże pęcherze, czasem opuchlizny (gł. w okolicy oczu i dłonie). Zaczerwienienia wokół pęcherzy. Czasem plamy bez pęcherzy. Plamy czasem znikają od środka, tworząc obręcze.

6. Obecnie jedynie Jodid 100ug/doba (ze względu na powiększoną tarczycę).
W przeszłości:
Z przeciwhistaminowych i przeciwalergicznych: Clemastinum, Telfexo 180, Rupafin, Bilaxen, Aerius, Flonidach, Xyzal,
Strydy: Encotron (do 30 mg), Dexamethason (zazwyczaj 1 mg), Dexaven 6mg dożylnie.
Na żołądek Nolpaza.
Oczywiście nie wszystko jednocześnie :) .
Według ulotki 1 mg Dexamethasonu ma odpowiadać ok. 7 mg Encortonu. U mnie Dexsamethason jest znacznie bardziej skuteczny. Tzn. na 30mg Encortony plus przeciwhistaminowe mnie silnie wysypało. Zamieniłem to na 4 mg Dexamtehasonu bez przeciwhistaminowych i całkiem przeszło.
W wyniku białego nalotu na języku podejrzewano grzybicę ogólnoustrojowa. Przez 3 tygodnie brałem Flukonazol, nalot na języku pozostał, pokrzywka bez zmian.

7. Pojawiła się po zmianie pracy, w której było trochę chemii (benzyna). Rano po przebudzeniu na czole było kilak kropek, po powrocie z pracy już ich nie było (w pracy zmiany znikały). Tak sytuacja miała miejsce kilka dni. Po czym wieczorem na plecach duży pęcherz, wielkości kubka (powierzchniowo oczywiście). Zadziałały leki przeciwhistaminowe. Jednak po kilku dniach nawet na lekach znów duży pęcherz na plecach. Później już tylko sterydy. Prawowałem tam ok. 3 tygodnie. Nigdy więcej nie wracałem. Po zrezygnowaniu z pracy brak zmian w nasileniu pokrzywki. W pracy nikt inny nie miał pokrzywki, a benzyna były czyszczone okna i odstawiane na bok. Przed ta pracą spawałem elektrycznie. Obecnie pracuję biurze.

8. Tak pojawia się pod wpływem ucisku, zadrapania itp. Pojawia się bardzo szybko zaczerwienienie i zagłębienia w skórze. W ubiegłym roku po odstawieniu leków skóra cały czas była bardzo wrażliwa. Obecnie jest trochę lepiej niż w zeszłym roku. Mam wrażenie, że po podaniu jodu.

9. Białka CRP były badane, wynik zawyżony – ok. 150% górnej granicy.
OB nie przypominam sobie, po powrocie do domu sprawdzę dokładnie, bo mam sporo wyników.

10. ALT i AST w normie.

11. Pokrzywka czasem pozostawia małe przebarwienia, drobne kropeczki (jakby dużo nakłuć igłą) pozostają chyba tylko tam gdzie swędzi najbardziej. Na początku nie pozostawały ślady. Ślady utrzymują się max 2-3 dni, jest ich bardzo niewiele i rzadko.

EDIT:
Dodam, że pokrzywka nie występuje również w wyniku stresu, wysiłku czy pocenia się.
napisał/a: delinka79 2013-07-26 13:22
poczytaj sobie o dermatografizmie ( zmiany pokrzywkowe powstaja na skutek własnie pocierania, ucisku ) - pokrzywce fizykalnej i odpisz czy to pasuje do twojej pokrzywki , czy widzial cię dermatolog ?
napisał/a: Dan751 2013-07-26 13:33
Zmiany oglądał głównie dermatolog. Ponadto alergolog, endokrynolog, laryngolog, urolog. Byłem w klinice dermatologii w Krakowie, ale nie odnaleźli przyczyny. Jak na jesień się nasili to mam dostać skierowanie od kliniki alergologii.
Dermografizm występuje, szczególnie na klatce piersiowej. W klinice lubili go prezentować. Jednak na głowie, pod włosami, na oczach czy szyli raczej nie może być przyczyną. Do tego w wyniku ucisku pojawia się głównie zaczerwienienie, ale nie pęcherze.
Pokrzywka pojawia się pod wpływem mechanicznego ucisku ale nie na tyle silnie by była to jedyna przyczyna. Przynajmniej tak bym to opisał.
napisał/a: agap2 2014-11-07 23:11
Dan751, od ponad miesiąca mam identyczne objawy pokrzywki jak te, które opisywał Pan na forum w lipcu 2013 r. Jeśli nadal Pan tu zagląda bardzo proszę o kontakt.
napisał/a: Dan751 2014-11-08 13:00
Witaj,
otrzymałem powiadomienie ma maila.
Pokrzywki już nie mam, bezpośredniej przyczyny nie znalazłem.
W moim przypadku winowajca był w obrębie nosa i/lub zatok. Jak zacząłem płukać je wodą z kranu z odrobiną soli to już więcej leków nie brałem.
Czasem mam lekkie objawy alergii, niewielkie zaczerwienienia lub katar czy zatkany nos i to wszystko.

W między czasie znalazłem torbiel pod zębem, ale jej usunięcie nic szczególnego nie dało. Zrobiłem tomografię głowy i wykazało jedynie pogrubioną błonę śluzową zatok przynosowych.
Płukanie nosa jakimiś mocniejszymi substancjami (np nadmanganian potasu czy wyciągi z rumianka, tymolu, macierzanki itp) nic więcej nie daje, niż zwykła woda.

Prawdopodobnie w pracy podrażniłem błonę sluzową zatok i nosa. Tam gdzie pracowałem były w powietrzu opiłki, powbijały się i dodatkowo podrażniły. Z drugiej strony OB i CRP było w normie.

2 razy byłem na Encotornie lub Dexametazonie po ponad pól roku(czyba 6 i 8 meisiecy). Troche mi się powiekszyła taczyca, ale już jest w normie. Kortyzol tez w normie.

Będzie dobrze :)
Pozdrawiam,
Dan