Badanie USG nerek - normochechogeniczna zmiana

napisał/a: axie92 2014-11-26 17:34
Witam serdecznie

Od dość dawna męczę się z bólem brzucha (zwłaszcza prawy bok i całe plecy, tzn odcinek lędźwiowy). Miałam podejrzenie choroby Chrohna, dzisiaj lekarz robił mi USG i to fragment o prawej nerce:"W nerce prawej normoechogeniczna zmiana o wymiarach 14x14 mm", na skierowaniu do poradni urologicznej napisane: "Zmiana ogniskowa nerki prawej".
Dodam, że 2 miesiące temu miałam badanie moczu i wszystko było ok poza szczawianami wapnia i obfitym śluzem.
Co do objawów, mam dodatkowo częste stany podgorączkowe, nocne poty, bardzo duże osłabienie. Ogromny spadek wagi ( stąd podejrzenie Crohna). Bardzo często oddaję mocz, także w nocy ( zawsze są to duże ilości). Jednak najgorszy jest ból.

Czy to może być coś poważnego?
Wybieram się oczywiście do lekarza, tylko nie wiem czy czekać kilka miesięcy na NFZ czy lepiej iść szybciej, prywatnie? Z gory dziękuję za pomo
napisał/a: Amadeusz10 2014-12-14 19:59
axie. Widzę, że jesteś zdesperowana, bo pisałaś również na innym forum to zapytanie, choć pod innym pseudonimem. Wydaje mi się, że trochę źle przepisałaś to zdanie. Powinno być mniej więcej tak ,,Lewa nerka normoechogeniczna. W części środkowej prawej nerki zmiana o wymiarach 14x14 mm". Nerka normoechogeniczna - to znaczy, że jest prawidłowej wielkości. Zmiana w jakiejś części nerki, to już poważna sprawa i nie wolno tego lekceważyć. Może to być, guz, kamień, torbiel. Obfity śluz świadczy o jakimś podrażnieniu. Organizm zaczyna wydzielać śluz, aby pozbyć się czegoś. Z kolei szczawiany mogą świadczyć o tym, że mogłaś spożywać przed badaniem moczu szczawiową zupę, rabarbar, pomidory, a nawet czekoladę. Szczawiany wapnia i zmiana w nerce może świadczyć o kamicy nerkowej. Czasami można mieć wrodzoną złą gospodarkę mineralną i wtedy trzeba cyklicznie, powiedzmy co kilka lat usuwać kamienie z nerek. Dość skutecznym preparatem w leczeniu kamicy nerkowej jest cyston lub shilingtong. Jednakże właściwym w twojej sytuacji powinno być zrobienie tomografii komputerowej. Jest ona znacznie dokładniejsza od USG. Powinnaś więc zgłosić się do jakiegoś urologa, to pokieruje ciebie co trzeba zrobić.