Badanie TRAb przy niedoczynności tarczycy

napisał/a: ewa23 2014-07-14 22:31
Witam wszystkich,
postanowiłam poszukać pomocy tutaj ponieważ przeszukanie internetu nie przyniosło odpowiedzi na moje pytanie.
Mam problemy z tarczycą, od około 9 miesięcy lekarze nie są w stanie mi unormować poziomu TSH, w ciągu miesiąca potrafi np. z 1,8 skoczyć na 4. Anty-TPO i anty-TPG robiłam przed włączeniem leczenia. Obecnie jest to Letrox w dawce 50 w ciągy tygodnia i 75 w weekend. Pani Doktor w trakcie badania USG stwierdziła niejednorodną strukturę tarczycy oraz że jest stosunkowo za mała. Zasugerowała wykonanie badania TRAb, przytaczała mi jakieś przeprowadzone badania że zdarza się że występuję zwiększony poziom także przy niedoczynności. Dodatkowo, powiedziała że to badanie jest stosunkowo ważne dla płodu. Dodatkowo mam stwierdzone PCO.
Czy ktoś z forumowiczów może mi doradzić co robić dalej?
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-15 07:08
No ale skoro lekarz uważa, że to badanie jest mu pomocne w diagnostyce to trudno oczekiwać że ktoś Ci napisze abyś tego badania nie robiła.

A czy wraz z badaniem TSH były wykonywane badania fT3 i fT4?
napisał/a: ewa23 2014-07-15 13:56
Tak, wszystko w normie poza TSH.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-15 13:58
Wklej wyniki TSH i obok fT3 i fT4.
napisał/a: ewa23 2014-07-15 14:46
TSH 3,91
FT4 1,15 (0,89-1,76)
FT3 niestety nie mam wyników bo zostały u lekarza, pamiętam jedynie że były w normie.
Podane wyniki są robione zanim zaczęłam brać leki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-15 14:53
Nie zrozumieliśmy się.
Jeżeli oczekujesz porady to muszę wiedzieć jaka była dawka leku, jaki był po niej wynik TSH oraz Ft3 i fT4. Piszesz, że skacze Ci TSH ale na podstawie czego mamy Ci coś doradzić?

Dawka leku, TSH, fT3 i fT4 (wraz z normami) po 6 tygodniach, to chcę wiedzieć. Bo jak skacze TSH to tak powinna wyglądać diagnostyka i ew. zmiana dawkowania leku/leków.

Poziom przeciwciał Anty TG i Anty TPO też wklej oraz opis USG tarczycy jak posiadasz.
napisał/a: ewa23 2014-07-15 18:37
Leczenie było włączone przy wartości TSH 3,91. Początkowo Letrox 25 każdego dnia.
Po dwóch miesiąca tak jak mi kazała poprzednia pani doktor wykonałam TSH które wyniosło 5,030. Zwiększono dawkę na 50.
Po trzech miesiącach kontrolne TSH przed zabiegiem operacyjnym wynosiło 1,94. Dwa tygodnie później skoczyło na 3,90.
Obecnie jestem trzy tygodnie na dawce 50 w ciągu tygodnia, 75 weekend. Lekarz nie kazał mi robić Ft3 i Ft4.
Opis badania USG z września 2011 : Gruczoł tarczycowy o typowej jednorodnej echostrukturze, wym. prawy płat 12x13x33mm, lewy 11x12x34mm, cieśń o gr. 4mm.
Opisu badania z czerwca bieżącego roku nie posiadam , pani doktor wykonała je na wizycie prywatnej, kontrolnie jak to nazwała dla siebie i nie kazała płacić. Padły jedynie słowa niejednorodna, mała, bez woli i guzków.
Czy powinnam za każdym razem gdy badam TSH badać także Ft3 i Ft4?
Aha i normy dla badania TSH 0,27-4,20.
Dodam także, że stosuję tabletki antykoncepcyjne, które ponoć zawyżają poziom TSH.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-16 06:21
Tabletki anty nie zawyżają TSH tylko zwiększają zapotrzebowanie organizmu na tyroksynę. Stąd kobiety przyjmujące antykoncepcję zazwyczaj potrzebują większych dawek leku.

A masz wyniki anty TG i Anty TPO?
napisał/a: ewa23 2014-07-16 10:27
Tak, mam. Anty-TPO < 10 (0-35)
Anty-TG
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-16 10:37
Widzisz zarówno przeciwciała jak i pierwsze USG nie wskazywało na Hashimoto. Tarczyca malutka faktycznie, ale zapewne dawała jeszcze radę dlatego mogą byc skoki TSH na skutek wprowadzenia hormonu tarczycowego.
Czy nagle powstało hashimoto? Mam wątpliwości. Być może Pani doktor zrobiła sztukę dla sztuki i widziała hashi mimo że go nie ma.

Nie wiem co Ci doradzić, bo dobry lekarz na podstawie pierwszego badania USG i wyników powinien zacząć leczyć od jodu a nie hormonu.
napisał/a: ewa23 2014-07-16 10:57
Pani doktor właśnie powiedziała, że jej to nie wygląda na hashimoto. W mojej rodzinie wszystkie siostry chorują na tarczycę, dwie są już po wycięciu z powodu guzów, ale każda normalnie reagowała na leki i TSH spadało. Martwi mnie to z uwagi na planowanie przyszłego potomstwa.
Czy zatem nie powinnam zażywać tych leków przy takim stanie rzeczy?
Dodatkowo zapytam czy możliwe jest aby z powodu tarczycy bolały mnie stawy? Mam właśnie drugi raz swego rodzaju napad bólowy stawów, konkretniej prawe kolano i prawy łokieć. Nie ma mowy o żadnym przeciążeniu, nadwyrężeniu. Ostatnim razem bolało zimą, myślałam że po prostu gdzieś zaziębiłam i jakoś ustąpiło. Teraz znów dokucza. Ogółem czuje się źle, mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mdłości, bóle brzucha i totalną apatię w stosunku do otaczającego mnie świata. Czy można to zrzucić na tarczycę czy szukać pomocy u innego lekarza?
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-16 11:03
Wiesz ja nie jestem zwolennikiem zwalania wszystkiego na tarczycę. Jeżeli masz hashimoto to masz większe szanse na RZS i diagnostyka może iść w tym kierunku.

Skoro wcześniej lekarz wykluczył Hashi to głupotą było że przepisał hormon.
teraz mi jest trudno coś Ci doradzić, poza konsultacją u dobrego endo. Niech oceni czy tarczyca jest mała ale bez zmian w echogeniczności co wykluczyłoby Hashi czy może jednak chorujesz na Hashi, bo to kluczowe w leczeniu.
Jak masz Hashi hormon obowiązkowy, jak nie można spróbowac jod ale teraz to będzie już proces złożony skoro brałaś wiele miesięcy hormon.