Badanie słuchu u dziecka

napisał/a: awiejak 2007-03-15 09:46
Ostatnio moja żona była z dzieckiem na badaniu słuchu. Postaram się podać WYNIKI:
Słuch nieprawidłowy: HPD (nie jestem pewien),
Rodzaj niedosłuchu: przewodzeniowy,
Stopień ubytku słuchu: UL - norma; UP - umiarkowany (41-70 dB),
Dalsze postępowanie: leczenie zachowawcze.
Badanie było robione za pomocą komputera.

Dziecko przyjmowało w ostatnim czasie nast. LEKI: Flixotide, Berodual, Bactrim, Mucosolvan, Cromohexal, Duracef, Fluimucil.

Otrzymaliśmy skierowanie do szpitala, jednakże w miare możliwości chcielibyśmy uniknąć leczenia szpitalnego.

Czy wyniki badań mogły zostać zakłócone przez np. katar itp.?
Czy w/w leki mogły spowodować uszkodzenie słuchu?
Jaką klinikę laryngologiczną moglibyście polecić (chcielibyśmy uzyskać wyniki niezależne) w okolicach (do 50-100 km) Lublina, ew. Warszawie?

Dodam, że dziecko zachowuje dość dobrą orientację kierunkową co do źródła dźwięku.
Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.

[ Dodano: 2007-03-15, 09:49 ]
Zapomniałem dodać, że dziecko ma 10 miesięcy:)

[ Dodano: 2007-03-15, 10:07 ]
Jak się dowiedzieliśmy - w szpitalu, do którego nas skierowano, badanie słuchu wykonuje się pod narkozą. Na czym może polegać takie badanie i czy nie jest to metoda inwazyjna?
napisał/a: Peter 2007-03-15 13:40
Nie chciałbym coś tutaj zbytnio sugerować, ale ja przed leczeniem szpitalnym skonsultowałbym to z innym otolaryngologiem. I raczej byłbym skłonny te badania np. po ok 4 tygodniach powtórzyć. Leki te z pewnością nie otępiły słuchu. I jeszcze jedno, czy dziecku badano słuch zaraz po urodzeniu i czy on był prawidłowy?
I byłbym ostrożny z narkozą ogólną, jeśli nie ma bezwzgędnych wskazań do takiego badania.
napisał/a: awiejak 2007-03-16 08:01
Peter napisal(a):Nie chciałbym coś tutaj zbytnio sugerować, ale ja przed leczeniem szpitalnym skonsultowałbym to z innym otolaryngologiem. I raczej byłbym skłonny te badania np. po ok 4 tygodniach powtórzyć. Leki te z pewnością nie otępiły słuchu. I jeszcze jedno, czy dziecku badano słuch zaraz po urodzeniu i czy on był prawidłowy?
I byłbym ostrożny z narkozą ogólną, jeśli nie ma bezwzgędnych wskazań do takiego badania.

Przesiewowe badanie po urodzeniu wykazało, że wszystko jest OK.
Natomiast w wieku 4 miesięcy stwierdzono lekki ubytek słuchu lewego ucha.
Nie dodałem, że dziecko urodziło się jako wcześniak, niedługo co prawda przed terminem, przyjmowało jednakże leki z powodu lekkiej niewydolności oddechowej.
Czy umiarkowany ubytek słuchu da się w ogóle wyleczyć, czy leczenie to po prostu zapobieganie dalszemu pogorszeniu się?
napisał/a: Peter 2007-03-16 10:30
O efektywności leczenia można dopiero coś powiedzieć po ustaleniu przyczyny tego zjawiska. Tak trudno cokolwiek powiedzieć. Jak widzę z powyższego, problem już wcześniej zaistniał, tak że jest podstawa do przeprowadzenia szczegółowych badań.