Badanie per-rectum samemu - czy mam iść na prawdziwe

napisał/a: kamilus123 2015-01-31 18:18
Witam

Mam 36lat, czasami mam stolec taki wąski ołówkowy ale raz na tydzień, może rzadziej, częściej jest luźny. Wyczytałem, że przyczyną mogą być guzy w odbycie a podstawowym badaniem jest per-rectum, które zrobiłem sobie sam leżąc na pecach z ugiętymi udami i łydkami. Tutaj http://www.medonet.pl/dolegliwosci,dolegliwosci-profil,1696242,1,badanie-per-rectum,index.html
na końcu opisane jest o ocenie prostaty.
Wkładając palec środowy w odbyt przy ruchach okrężnych wszystko jest gładkie, na końcu palca ( może bardziej po lewej stronie brzucha) trafiam na twardą, wyraźnie pulsującą gulę (pulsowanie i może coś w rodzaju drgania), gładką, niebolesną, tak jakby to była prostata ale właśnie nie jestem pewien.. Dalej palec nie idzie, jedynie jak przesuną go w stronę kręgosłupa to tam mam wrażenie że jelito idzie dalej. Dalej palce nie sięga. Innej kuli / zgrubienia nie wyczuwam, czy myślicie że trafiłem na prostatę, czy, to coś niedobrego?
To co opisuje jest niby zgodne z obrazkiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_per_rectum, że palec trafia na prostatę, ale nie wiem czy ona powinna być taka twarda, pulsująca i miałem wrażenie, że jest lekko po lewej stronie, ale może to dlatego, że badałem się lewą ręką i miałem lekko zgięte ciało. W każdym razie nie znajduję żadnej innej kulistej formy.
napisał/a: Amadeusz10 2015-02-01 09:56
Nie jest łatwo wykonać sobie samemu badanie prostaty. Szczególnie gdy ma się krótkie palce. Zdjęcie które umieściłeś przedstawia to badanie palcem wskazującym. Jest on krótszy od serdecznego. Z kolei spróbuj włożyć palec serdeczny tak, aby palce obok były z przodu? Ciężko odchylić rękę tak mocno do tyłu.
Przede wszystkim najpierw jest wyczuwalna twarda kość. Za nią już znajduje się prostata i cewka moczowa. Uciśnięcie cewki powoduje ból, a właściwie silne pieczenie.
W cewce moczowej znajduje się tętnica, jak również i w jelicie grubym (odnoga tętnicy krezkowej). W każdym bądź razie jest to obszar silnie ukrwiony.
Możliwe, że u ciebie mogą występować hemoroidy. Czasami jak hemoroid wyskoczy poza zwieracz, to czuć silne pulsowanie.
Jak często się wypróżniasz, to masz cieńszy stolec, a jak rzadziej, powiedzmy raz na tydzień, to zbiera się on tam i jest szerszy. Zależy też to od diety.
napisał/a: kamilus123 2015-02-01 12:14
Dzięki za odpowiedź. Palec mam skierowany w drugą stronę niż na zdjęciu, tzn wprowadzam go od góry - ręka jest od strony brzucha a nie pleców. Piszesz o hemoroidach, ale to jest głębiej niż zwieracz, na długości mojego środkowego palca tj. ok 8cm. Jest okrągłe i ma wielkość właśnie zbliżoną do orzecha włoskiego, pod naciskiem sprężynuje, czyli wraca na swoje miejsce, jest gładkie i dość twarde (powiedzmy tak, jak napięty biceps), charakterystyczne jest to pulsowanie.
Rozumiem, że wykluczasz prostatę, bo jest głębiej, czy ona nie pulsuje?
Dodatkowo po włożeniu palca wcale nie muszę tego szukać, po prostu jest na końcu palca a jelito idzie później w tył, w stronę kręgosłupa, czyli tak jakby ta prostata była punktem w którym jelito zmienia kierunek, bo ona stoi na drodze. Tak jest w pozycji z ugiętymi nogami i kolanami leżąc na plecach.
napisał/a: Amadeusz10 2015-02-02 18:14
To na pewno nie jest prostata. Gdybyś nacisnął prostatę, to byś od razu ją poczuł w cewce moczowej.
W tym układzie nie możesz czuć prostaty, bo musiałbyś ją poczuć paznokciem. W tym układzie możesz co najwyżej poczuć kręgosłup. W odbytnicy, tak jak napisałem, występuje odnoga tętnicy krezkowej. Pulsowanie jest czymś naturalnym. Czasami zdarzają się guzy na jelicie, ale pewnie musiałbyś coś poczuć. Mi to wygląda na hemoroidy, ale możesz na wszelki wypadek zrobić sobie kolonoskopię. Idź do lekarza rodzinnego i porozmawiaj z nim o tym. Może ciebie skieruje na badanie.
Dużo pijesz kawy? Nasila hemoroidy.
napisał/a: kamilus123 2015-02-02 19:18
Hej, To może faktycznie wybiorę się od razu do urologa (nie potrzebuję do niego skierowania), on powtórzy to badanie i ew. skieruje mnie na kolonoskopię (chyba urolog to powinien być on zrobi badanie per rectum, a nie internista - lekarz rodzinny ?).
Swoją drogą, gdziekolwiek tam w środku się dotykam, to nie czuję parcia na cewkę.
napisał/a: kamilus123 2015-02-02 20:04
Jednak to będzie internista chyba, kręgosłup to też napewno nie jest, bo jelito idzie za tym obiektem w stronę kręgosłupa. Czy tętnica to nie mam pojęcia, jest dość twarde i intensywnie pulsuje, więc może tak.. Tak czy inaczej pójdę jednak z tym do lekarza.
napisał/a: Amadeusz10 2015-02-03 12:26
Urolog raczej się tym nie zajmuje. Nie wiem czy da skierowanie?
Lekarz rodzinny, internista - prędzej. Jak nie pomoże, to przynajmniej da skierowanie. Podejrzewam jednak, że wcześniej przepisze coś na hemoroidy. Może jakieś czopki?
Hemoroidy, to żyły poszerzone, wypełnione krwią, więc nie możesz nic czuć. Prostata, czy nawet guz, powinny być wyczuwalne. Powinno pojawić się jakieś odczucie.
napisał/a: kamilus123 2015-02-03 20:03
Dzięki za odpowiedzi, do końca tygodnia wszystko będzie wiadomo, mam nadzieję. Może to hemoroida, ale musi być duża, bo jest wielkości orzecha włoskiego, może większa.
napisał/a: kamilus123 2015-02-04 20:30
I po badaniu.. Internista zbadał mnie w innej pozycji (ja badałem się na plecach), na czworakach z głową do dołu. Coś tam wyczuł, powiedział, że niewielkie zgrubienie jakby hemoroidalne ale powiedział, że nic mi nie przepisuje, objawy - stolec ołówek raz w tygodniu to za mało, brak krwi, zgrubienie nie duże i powiedział, że nie wyczuwa pulsowania. Faktycznie, nie czuć pulsowania tak bardzo jak jestem w pozycji na czworakach, no i to coś jest wtedy jakby mniejsze, może w głąb się przesuwa bo głowa jest do dołu. Powiedział, że to byłoby coś poważnego jakby codziennie był ołówkowy stolec. Mam obserwować i jak mnie to będzie niepokoić dalej to udać się do chirurga na podobne badanie. Nie dostałem nawet nic na hemoroidy ale w sumie powiedział, że coś tam wyczuł.
Dla mnie to jest duże jak kasztan a co więcej przesuwając palec w bok nie wyczuwam końca tego. W każdym razie czy może pulsować cokolwiek innego niż hemoroid, pewnie tylko tętnica ale czy można ją wyczuć na długości palca i jest twarda?
napisał/a: Amadeusz10 2015-02-05 17:05
Hemoroidy, to są żylaki odbytu. Niektórzy mają żylaki na nogach i tu widać dokładnie je na wierzchu. Hemoroidy to częsta przypadłość wielu ludzi. Niektórzy nazywają je ,,wilkiem'', podobno od siadania na zimnym. Okresowo mogą się powiększać i zanikać. Widocznie w czasie badania miałeś je zmniejszone. Jak masz wyższe ciśnienie, to je wywala. Kawa, alkohol mogą je nasilać. U mnie po zaprzestaniu picia kawy wszystko samo przeszło. Znikło, a wywalało je nawet na zewnątrz. Wtedy zwieracz zaciskał się na nim i silnie pulsowało mi w tyłku.
Szkoda, że lekarz nie przepisał ci czopków.