Badanie moczu

napisał/a: forgetmenot2 2014-07-22 19:23
Dzień dobry :) Chciała bym prosić o rade/opinie.
Robiłam niedawno ogólne badanie moczu i krwi. W badaniu moczu wyszła mi obecność ciał ketonowych oraz bilirubiny. Oznaczenie ich to 1+, co chyba wskazuje na to, że nie jest tego dużo. Ale z tego co wyczytałam, nie powinno być tego wcale. Czytałam że bilirubina występuje zazwyczaj przy problemach z wątrobą, ale przy badaniu krwi badanie ALAT - 6 (norma 0-40), ASAT - 10 (norma 0-40), no i OB - 5. A więc nie powinno być żadnego stanu zapalnego, problemów z wątrobą. Jakie mogą być inne przyczyny występowania bilirubiny w moczu?
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-23 20:40
Witam.
Bilirubina w moczu może pojawiać się po wysiłku fizycznym lub m.in. w trakcie przyjmowania niektórych leków np. Furaginu.
napisał/a: forgetmenot2 2014-07-23 21:26
Nie przyjmuję ŻADNYCH leków. Wysiłek fizyczny.. mocz był poranny, nocnych sportów nie uprawiam. Czy np. prawie codzienna jazda na rowerze (nie robię jakiś maratonów, ale zmęczyć to zawsze się coś zmęcze :P ) mogła spowodować pojawienie się takich ilości bilirubiny?
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-23 22:58
Tak, jak najbardziej - wysiłek fizyczny dzien wczesniej juz moze spowodować pojawienie się bilirubiny.
Sugeruję wykonac badanie za jakis czas ponownie. Aktualnie są to śladowe ilości.
napisał/a: forgetmenot2 2014-07-29 22:54
Witam ponownie. Miałam robione usg jamy brzusznej ponieważ od pewnego czasu odczuwałam dziwne bóle (raczej takie kłujące) podbrzusza. No i generalnie miałam problemy z układem pokarmowym/trawiennym. Usg wykazało piasek w obu nerkach, oraz powiększony UKM jednej nerki. Czy piasek w nerkach mógł powodować bóle podbrzusza i ogólne złe samopoczucie? Czym jest powiększony UKM nerki, dlaczego taki jest, jak się on objawia?
Będę wdzięczna za odp :)
Miałam również powtórzone badanie moczu, tym razem wszystko było idealne tam.
napisał/a: ratownik_0395 2014-08-03 16:45
Witam.
Tak, jak najbardziej, obecność piasku w moczu może powodować dolegliwości bólowe podbrzusza o charakterze kłującym. Powiększenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki prawej lub lewej jest zjawiskiem, w którym dochodzi do powiększenia rozmiarów tego układu w wyniku całkowitego lub cześciowego zablokowania odpływu moczu z nerki. Układ ten powiększając się zatrzymuje mocz, przez co dochodzi do zastoju - chwilowego lub długotrwałego. W chwili udrożnienia połączenia UKM-moczowód następuje normalizacja rozmiarów układu kielichowo miedniczkowego. W przypadku długotrwałego powiększenia UKM może dojść do zakażenia układu moczowego, stanu zapalnego nerki itd. Należy zgłosić się do urologa. Pozdrawiam