Badanie moczu

napisał/a: Franciss 2013-03-15 07:47
Witam serdecznie,

Mam 25 lat. Wczoraj niespodziewanie złapał mnie ból w podbszuszu podczas oddawania moczu - mocz w kolorze krwistym, praktycznie krew o trochę ciemniejszym odcieniu. Na szybko wykonałam badanie ogólne moczu, które wykazało:

barwa: krwawy
przejrzystość: mętny
białko całkowite w wysokości 3,51 g/L, (norma do 0,10)
ciężar właściwy: 1,015
ph 6
LEU +++,
ERY neg
PRO (album.) +
NIT +
GLU neg
ASC neg
KET ++
URO norm
BIL +
Nabłonki płaskie pojedyncze
Śluz zwiększony
Bakterie liczne
Leukocyty 30 w p.w
Erytrocyty świeże pola usiane w grubej warstwie.

Morfologia: WBC: 18 (10^3uL) - norma do 10 - pozostałe wskaźniki w normie.

USG nie wykazało zmian, zastojów. Przyjmuję drugi dzień antybiotyk i leczenie przeciwzapalne. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej byłoby udać się do nefrologa i dokładniej zbadać przyczynę. Niestety w przeszłości miałam pojawiające się co jakiś czas kolki nerkowe, częste krwiomocze ale białko zawsze było tylko delikatnie przekroczone. Z nerkami miałam spokój kilka lat. Czy białko całkowite w takiej ilości może być efektem zapalenia pęcherza? czy jest to już znak, że coś dzieje się w nerkach? Nerki pobolewają od czasu do czasu w rannych godzinach.

Będę wdzięczna za podpowiedź
napisał/a: Ell 2013-03-15 12:22
Zapalenie klebuszkow nerkowych.
Ja mialam bialko ( duzo mniej), erytrocyty i to taka mi postawiono diagnoze.
Wspolczuje. Chyba, ze masz ostre zapalenie, to sie pomeczysz i wyleczysz. A przewlekle to juz moze byc problem.
Ja mam przewlekle, co kilka miesiecy robie sobie badanie moczu i truchleej, zeby tylko bialko sie nie zwiekszylo. Zapalenie takie moze prowadzic do dializ, a nawet przeszczepu.
Ja jestem pod stala opieka nefrologa.
Na dodatek ja mam tylko jedna nerke
napisał/a: Franciss 2013-03-15 12:48
Bardzo mi przykro, przewlekłe choroby odwracają życie do góry nogami i trzeba przewartościować wiele rzeczy. Jak sobie radzisz z takim obciążeniem?
Czy mogłabyś mi dokładniej napisać jakie miałaś wtedy wyniki? Czy to może obecność albumin świadczy o kłębuszkach?

Mi lekarz, do którego w pierwszej kolejności się zgłosiłam mówił, że trzeba wykluczyć najpierw kłębuszkowe zapalenie i szybko zrobić specjalistyczne badania ale urolog, który zobaczył wynik powiedział, że to zwykłe zapalenie pęcherza i po leczeniu mam się na kontrolę zgłosić. Sama nie wiem co mam zrobić. Dodam może jeszcze, że dzisiaj zbadałam znowu mocz (działanie antybiotyku pewnie zmienia wynik więc nawet nie zamieszczałam opisu) ale białka nie wykryło tylko ERY +++, Leukocyty i nabłonki okrągłe (wczoraj nabłonków nie było).

Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. A Tobie szczególnie dziękuję i życzę dużo siły.
napisał/a: Ell 2013-03-15 14:14
o klebuszkach swiadczy bialko+ erytrocyty.
Ja niestety mam same problemy zdrowotne, moze trudno w to uwierzyc, ale zapalenie klebuszkow to u mnie najlzejsza choroba.
Niestety, ale czekam na wyrok, czy mam nowotwora jelita grubego. Mimo, ze mam tylko 30 lat, ale jednak podejrzewaja to u mnie. Czekam na wyniki.

Jesli chodzi o wyniki moczu jakie mialam:
bialko-obecne ( nie bylo podane ile)
nablonki plaskie - pojedyncze
leukocyty- 10-15
erytrocyty swieze oraz wylugowane 1-3

to bylo miesiac temu,..kilka dni temu robilam sobie znowu badanie moczu i bialko zniknelo, ale zwiekszyly sie erytrocyty -15-20 i pojawily sie cialka ketonowe. I do tego liczne bakterie.

Z tego co wlasnie wyszukalam to "Nabłonki okrągłe natomiast pochodzą z górnych części dróg moczowych. Pojawienie się ich w moczu przemawia za uszkodzeniem nerek, bowiem nabłonki te wyścielają światło kanalików nerkowych lub aktywnego proliferacyjnego kłębuszkowego zapalenia nerek. Zdecydowanie taki stan wymaga dalszej diagnostyki"

Pedz szybciutko do lekarza.Albo jak skonczysz antybiotyk zrob jeszcze raz badanie.
Boli Cie cos?

Ogolnie to jestem zalamana. Strasznie boli podbrzusze, plecy, pachwiny. I w sumie to nie wiem czy to od jelita czy wlasnie zapalenia.
napisał/a: Ell 2013-03-15 14:15
Acha, i jak jeszcze masz krwisty mocz to ja bym sobie jeszcze zrobila USG nerek, ale to tak dla swietego spokoju.

Musi byc dobrze
napisał/a: lara951 2013-03-15 14:49
Mam problem z okresową krwią w moczu. Zaobserwowałam to już jakiś czas temu, epizod a potem już nie było krwi, po jakimś czasie jeszcze raz ale gdy teraz po raz trzeci zauważyłam krew w moczu (jeden raz po nocy) zrobiłam ogólne badanie moczu, Wygląda że chyba jest w porządku, ale proszę o potwierdzenie, czy na pewno nie muszę się niepokoić

pH - 6,5
Ciężar właściwy 1,020 g/ml
Białko - ujemny
Glukoza - ujemny
Ciala ketonowe - ujemny
Urobilinogen - 0,2
Bilirubina - ujemny
Leukocyty - ujemny
Erytrocyty - !slad+liza
Nitraty - ujemny

OSAD
Nabłonki wielokątne - nieliczne
Leukocyty - 0-1 wpw
Erytrocyty swieże - 0-2 wpw

To chyba wyniki OK? Moze ktos podpowie.

Nie mam problemów z oddawaniem moczu, owszem jakiś czas temu piekło okropnie brałam Apo-Uro ale potem przestało. Od dawna mam problemy z kręgosłupem. Bardzo proszę o podpowiedź, czy mogę spać spokojnie?
napisał/a: Franciss 2013-03-15 18:44
Ell w takim razie jesteś w okresie diagnostyki onkologicznej na tym etapie jeszcze nic nie wiadomo! Domyślam się jak to bardzo odczuwasz i jak dużo stresu jest teraz u Ciebie. Ja powoli uświadamiam sobie, że to nasze życie jest bardzo kruche a osoby chore które dowiadują się o złym stanie zdrowia często już tylko dostrzegają swoją chorobę i czekają na jej postępowanie, kiedy właśnie wtedy powinny jak najwięcej korzystać z życia i dostrzegać jego piękno - często zresztą tak właśnie jest. Poczucie szczęścia samo w sobie ma już zdrowotny wpływ na organizm a stres i zmartwienia niestety jeszcze bardziej go obciążają. Na pewno dla Ciebie teraz najważniejsze, żeby zadbać o własną relaksację i mobilizować organizm (od Twojego myślenia, nastawienia też dużo zależy).

Życzę Ci dużo zdrowia, koniecznie daj znać co u Ciebie i jak badania. Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: Franciss 2013-03-17 09:42
Witam ponownie,
mam jeszcze jedno pytanie - może ktoś z Was się orientuje. Czy badania: kreatynina, mocznik, kwas moczowy, GFR można sobie zrobić zaraz po odstawieniu antybiotyku? Czy trzeba odczekać jakiś czas? Z góry dziękuję za odpowiedź
napisał/a: zalogowany1 2013-03-19 21:23
Mam pytanko biorę heviran 800 juz 2tydzien a chciałem zrobić posiew moczu, może nasienia
Ma on jakiś wpływ na badanie, lepiej odczekać bo szkoda teraz robić badanie??
napisał/a: Ell 2013-03-19 21:30
Nie wiem, ale jak ja oddawalam wczoraj posiew moczu to babka i tak przeprowadzala ze mna wywiad, czy zazywam obecnie jakies antybiotyki albo kiedy ostatnio zazywalam. I to wszystko dokladnie zapisywala.
napisał/a: zalogowany1 2013-03-19 21:36
niby to nie jest antybiotyk, ale szkoda mi czasu i pieniędzy na nieudane badanie
odczekać 2tyg i dopiero
napisał/a: cyganka216 2013-03-20 14:40
Witam.
Mam 26 lat, po badaniu moczu okazało się, że mam zapalenie układu moczowego. Przepisano mi Cipronex. Powtórzyłam wyniki po zjedzeniu całego opakowania leku. Ostatnią tabletkę wzięłam w środę. Mocz do badania oddałam we wtorek (po 6 dniach). Nie wiem, czy mam ponownie zgłosić się do lekarza, czy tabletki zadziałały i już jest w porządku. Bardzo proszę o interpretację. Oto wyniki:

MOCZ
barwa - żółta
odczyn - kwaśny
c. właściwy - 10
białko - (-)
cukier - (-)
urobilinogen - w normie

OSAD
nabłonki - płaskie nieliczne
krwinki białe - 10-15 + (nie potrafię odczytać pisma ręcznego :/ wygląda jak " z lepy" - nie wiem, czy ma to jakiś sens :/)
krwinki czerwone - /
wałeczki - /

UBG - normal 17 umol/L
BIL - neg
KET - neg
BLD - neg
*PRO - trace
NIT - neg
*LEU - 3+ >=Ca500Leu/uL
GLU - neg
SG - 1.025
pH - 5.5

Domyślam się, że "te z gwiazdką" są poza normą, ale czy to są po prostu ślady po odbytej infekcji, czy jest ona nadal niewyleczona?

Pozdrawiam,
Ania