Badanie moczu

napisał/a: Peter 2011-11-04 15:07
ankuuu napisal(a):Witam, ja mam małe pytanie.
Robiłam badanie moczu w zeszłym tygodniu, ogólne wyszło dobrze, jedynie dużo bakterii i dużo śluzu. Reszta w normie. Zaś w posiewie napisano mi: Bakteriuria: 1000 /ml...
Od bardzo długiego czasu (ok. miesiąca) mam bardzo silny ból podczas oddawania moczu... Nie wiem co z tym zrobić.

W zeszłym roku chorowałam na zapalenie 6 razy...

Potrzebny posiew moczu, by ustalić, jakie to bakterie wciąż powodują problem.
napisał/a: ankuuu 2011-11-06 20:40
Na tej kartce z wynikami napisane jest tylko, że bakteriuria wynosi tyle i że czynnik ham.wzr.bakt.Gram(-) nb.
Dlaczego niby nie napisali, jakie wywołują?
napisał/a: Marticella 2011-11-16 14:54
Witam,
Pomoże mi ktoś w interpretacji tego badania?:
Barwa - żółta
Przejrzystość - lekko mętny
Ciężar właściwy - 1,021 g/ml
pH - 6,0
Leukocyty - 100 leuk./µl
Azotyny - dodatni
Białko - ujemny
Glukoza - w normie
Ciała ketonowe - ujemny
Urobilinogen - w normie
Bilirubina - ujemny
Erytrocyty - 25 erytr./µl
OSAD
Nabłonki płaskie - dość liczne
Leukocyty - 20-40 wpw
Erytrocyty świeże - 2-5 wpw
Bakterie - dość liczne

Z góry dziękuję.
napisał/a: opilek 2011-11-16 15:19
Proszę powiedzieć, czy występują jakieś objawy przy oddawaniu moczu np. ból świąd pieczenia?? Czy nie jest Pani przypadkiem w ciąży??
napisał/a: Marticella 2011-11-16 15:43
Nie mam żadnych objawów. Nic mnie nie boli, nie piecze. Badanie zrobiłam kontrolnie, bo mam problemy z nerką. W ciąży nie jestem. A skąd takie podejrzenie w ogóle?
napisał/a: opilek 2011-11-16 15:59
W badaniu moczu ma Pani kilka odchyleń: za dużo leukocytów, obecność azotynów, dość liczne nabłonki płaskie a ponieważ nie ma Pani objawów to stan taki u zdrowej kobiety (bez cukrzycy, nie będącej w ciąży, nie poddawanej zabiegom na drogach moczowych) określa się mianem bezobjawowej bakteriurii i nie robi się z nim nic, jednak Pani mówi coś o chorobie nerek, co to jest dokładnie???
napisał/a: Marticella 2011-11-16 16:06
Mam nawrotowe zwężenie połączenia miedniczkowo - moczowodowego po stronie prawej (po operacji, którą przeszłam w 2007 roku).
napisał/a: opilek 2011-11-16 16:17
W takim wypadku warto będzie skontaktować się z Pani lekarzem prowadzącym, który zadecyduje czy w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
napisał/a: Marticella 2011-11-16 16:30
Dziękuję za pomoc. Jutro wybieram się do lekarza. Pozdrawiam.
napisał/a: Patrycja27 2011-11-16 20:08
Hej.. ja mam pytanie... Już kilka razu miałam zapalenie pęcherza, ale teraz stosuję się do żelaznych zasad co do profilaktyki i jest dobrze ale ostatnio jak robiłam badania moczu to wyszły mi ketony... nie odchudzam się ani nic. Przyjmuję tylko Prouro i czasem jakieś inne suplementy jak probiotyki czy Skrzyp polny z witaminami na włosy, czasem jakiś Panadol czy Polopirynę (ale to doraźnie). O czym to może świadczyć....?
napisał/a: opilek 2011-11-17 17:30
Patrycja nie wiem czy robiłaś inne badania (jeśli tak warto żebyś je tutaj zamieściła i podała cale badanie moczu )
Ketony w moczu mogą występować przy niewyrównanej cukrzycy,hipoglikemii, przy restrykcyjnej diecie, po nadużyciu alkoholu, przy stosowaniu niektórych leków (nie wymieniłaś ich) przy głodzeniu (wystarczy nawet to, że przed badaniem nie jadłaś kilkanaście godzin).

Marticella daj znać co powiedział twój lekarz
napisał/a: Patrycja27 2011-11-17 19:19
Nie.. innych nie robiłam.. A całe badanie:
barwa żółta
przejrzystość: przejrzysty
cw: 1020 g/l
pH: 6
leukocyty ujemny
azotyny ujemny
białko ujemny
glukoza ujemny
ciała ketonowe 15 mg/dl
urobilinogen w normie
bilirubina ujemny
erytrocyty ujemny

W tamtym okresie z tego co pamiętam nie przyjmowałam nic oprócz właśnie Prouro i Skrzypu z witaminami w tabletkach i Ruthinoscorbinu... Jadłam ostatni posiłek poprzedniego dnia koło 19 a próbkę moczu pobierałam około 7 rano następnego dnia...