Badanie moczu

napisał/a: ~Anonymous 2013-12-21 19:55
mysia7 napisal(a):proszę o interpretacje wyników
barwa-zółta
odczyn-obojętny
ciężar właściwy 1010
biąłko nb
cukier nb
urobilinongen w normie
ciala ketonowe nb
nabłonki płaski 2-4 wpw
okrągłe pojedyncze w prep
krwinki białe -2-3 wpw
krwinki czerwone pojed w prep
wałeczki- śluz

Czy wystepują jakies dolegliwosci zwiazane z ukladem moczowym?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-15 18:13
Podstawowa lektura:

[url_special=http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/wyniki-badan/268524,Badanie-moczu.html:3dguucar]http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/wyniki-badan/268524,Badanie-moczu.html[/url_special:3dguucar]
napisał/a: caroline13 2014-03-06 20:02
Witam serdecznie,
proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Kobieta, 25 lat

Ponad miesiąc temu wykryto u mnie problem z drogami moczowymi. Często oddawałam mocz, stan podgorączkowy , bez dolegliwości bólowych. Wyniki moczu: opis - wszystko w normie, osad:
- nabłonki płaskie liczne wpw
- śluz nieobecny
- leukocyty 7-10 wpw (N:0-5)
- erytrocyty świeże - nieobecne
- bakterie - nieliczne w polu widzenia

dostałam antybiotyk o ogólnym działaniu (nazwy nie pamiętam). Nie było poprawy, a pojawiły się dolegliwości bólowe brzucha, a mocz oddawałam nawet w nocy. Dostałam Furaginum.

Po tygodniu przyjmowania Furaginum dolegliwości bólowe nasiliły się, pojawiły się problemy jelitowe. W ostatnim (10 dniu) zrobiłam badania moczu (wiem, że to zakłóca wyniki, ale bardzo bolało). Wyniki moczu: opis - wszystko w normie, osad:
- nabłonki płaskie liczne wpw
- nabłonki okrągłe 0-1 wpw
- śluz pojedyncze pasma wpw
- leukocyty 4-8 wpw (N:0-5)
- erytrocyty świeże 0-2 wpw (N: 0-5)
- bakterie - liczne wpw

Stwierdziłam, że wynik może być nieobiektywny. Nadal mam dolegliwości - silne bóle w okolicy nadłonowej, częste oddawanie moczu (chociaż rzadsze niż wcześniej), ale za to boli mnie brzuch gdy mam pełny pęcherz. Po tygodniu od zakończenia antybiotyku (3 dni temu) zrobiłam ponowne badania. Wyniki moczu: opis - wszystko w normie, osad:
- nabłonki płaskie liczne wpw
- śluz dość liczne pasma wpw
- leukocyty 3-5 wpw (N:0-5)
- erytrocyty świeże - 0-1 wpw
- bakterie - nieliczne wpw

czy to znaczy, że z układem moczowym już wszystko ok? z tego co czytałam to ostatnie badanie jest chyba prawidłowe bo nieliczne bakterie mogą się pojawić, nie wiem tylko skąd ból i czemu te wyniki, tak się poprawiły pomimo zaprzestania kuracji.
Proszę o informację.

PS mocz pobrany zgodnie z zaleceniami
napisał/a: rewq 2014-05-11 12:01
rewq napisal(a):Witam,
potrzebuje interpretacje moczu 3 tygodniowego noworodka
ph 5
ciezar wł 1,010
bialko, glukoza, ciala ketonowe, bilirubina, nitraty, krew neg
leukocyty 25

osad:
nablonki plaskie 2-4 wpw
krwinki biale 20-30wpw
szczawian wapniowy: poj w prep
śluz: d. liczny w prep
flora bakteryjna: liczna w prep

badanie zlecone z powodu czestych infekcji moczowych w ciazy i po matki
z gory dziekuje


Witam ponownie
martwia mnie wyniki moczu mojej teraz juz 5 miesięcznej córki. Miała od pierwszego powyzej cytowznego badania 5 badań moczu ogólnego (3 złe) i 2 posiewy (dobre). A wyglądało to tak:
1. przekroczono krwinki białe, zalecono powtórne badanie i posiew. Oba poprawne.
2. "na wszelki wypadek" zrobiono nastepne badanie moczu ogólne, znowu przekroczone krwinki białe, ponownie powtórne badanie i posiew i znowu wszystko dobre.
3. mała wymiotuje, może przez ząbkowanie, ale na wszelki wypadek badanie moczu gólne. Znowu przekroczone krwinki białe, przepisano Furagin (pierwszy raz) i ponowne badanie (jeszcze nie wykonano)
Znikajaca choroba?
A może jakas inna choroba?
napisał/a: Karina22 2014-07-01 14:30
Cześć :) Zbyt duża ilość krwinek białych może oznaczać infekcję. Dobrze, żebyś małej podała coś na zakwaszenie moczu tj więcej czerwonego mięsa i cytrusów wówczas unormuje się sytuacja. Pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-02 13:58
rewq napisal(a):
rewq napisal(a):Witam,
potrzebuje interpretacje moczu 3 tygodniowego noworodka
ph 5
ciezar wł 1,010
bialko, glukoza, ciala ketonowe, bilirubina, nitraty, krew neg
leukocyty 25

osad:
nablonki plaskie 2-4 wpw
krwinki biale 20-30wpw
szczawian wapniowy: poj w prep
śluz: d. liczny w prep
flora bakteryjna: liczna w prep

badanie zlecone z powodu czestych infekcji moczowych w ciazy i po matki
z gory dziekuje


Witam ponownie
martwia mnie wyniki moczu mojej teraz juz 5 miesięcznej córki. Miała od pierwszego powyzej cytowznego badania 5 badań moczu ogólnego (3 złe) i 2 posiewy (dobre). A wyglądało to tak:
1. przekroczono krwinki białe, zalecono powtórne badanie i posiew. Oba poprawne.
2. "na wszelki wypadek" zrobiono nastepne badanie moczu ogólne, znowu przekroczone krwinki białe, ponownie powtórne badanie i posiew i znowu wszystko dobre.
3. mała wymiotuje, może przez ząbkowanie, ale na wszelki wypadek badanie moczu gólne. Znowu przekroczone krwinki białe, przepisano Furagin (pierwszy raz) i ponowne badanie (jeszcze nie wykonano)
Znikajaca choroba?
A może jakas inna choroba?

A prosze napisac czy czasem probka moczu nie zostala zabrudzona podczas pobierania materialu(moczu) do badan?
napisał/a: rewq 2014-07-02 20:33
starałam się jak najczysciej
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-03 14:14
U tak malego dziecka trudno jest pobrac probke do badan moczu , mocz czesto nie trafia bezposrednio do pojemniczka stad jego drobne zabrudzenie, byc moze nie wystarczajaca higiena przed pobraniem,dlatego wydaje mi sie ,ze wyniki sa rozne z tej wlasnie przyczyny stad takie ogolne wyniki moczu
Ogolnie jak sie czuje dziecko?
napisał/a: rewq 2014-07-03 18:21
ogólnie bardzo żywiołowe, choć dziś ospałe i wymiotujące - ma alergie na żółto, po pierwszym razie z wymiotami po żółtku lekarka stwierdziła, ze to infekcja (i kolejne skierowanie na badanie moczu), dziś już wiem, że nie dam jej jajka przez najbliższe pół roku, i nie zaszczepie na MMR (które zawiera żółtko, kto by pomyślał). ale to na inny temat
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-05 21:50
Cos o tym wiem bo u mojego dziecka jest podobnie z jego nadmiarem ;DD

Wracajac do posta mysle ,ze takie rozbieznosci w wynikach moga byc wlasnie przyczyna zabrudzenia probki co czesto sie zdarza starajac sie pobierac je u tak malych dzieci chyba ze zauwazasz jakies niepokojace Cie objawy ,ktorych wczesniej nie bylo ,a teraz zaczely wystepowac u Twojego dziecka to wtedy nalezaloby to skonsultowac jednak u lekarza ponownie.
napisał/a: markam 2014-07-31 20:49
Bardzo proszę o analizę badania moczu mojej 5letniej córki Pilne

ciężar właściwy 1,027
ph 6,5
glukoza - nieobecna
ketony 1+
urobilinogen, bilirubina, białko, azotyny, erytocyty - nieobecne
leukocyty - obecna

osad
nabłonki płaskie - nieliczne
leukocyty - 3-5
pasma śluzu - d liczne
kryształki szczawianu wapnia - liczne

Liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam:)
napisał/a: ajlinka 2015-01-17 17:50
czy mogłabym prosić o pomoc w interpretacji tego wyniku?
dotyczy mojej 6 letniej córeczki

Badanie ogólne moczu Barwa żółty
Przejrzystość przejrzysty
Ciężar właściwy 1,011 kg/l
pH 6,0
Glukoza nieobecna mg/dl
Ketony nieobecne mg/dl
Urobilinogen w normie
Bilirubina nieobecna
Białko nieobecne
Azotyny nieobecne
Osad moczu met. cytometrii przepływowej
Erytrocyty 1,10 /µl
Leukocyty 2,10 /µl
Nabłonki płaskie 0,60 /µl
Nabłonki okrągłe 0,30 /µl
Wałeczki 0,00 /µl
Kryształy 0,10 /µl
Plemniki 0,00 /µl
Komórki drożdży 0,00 /µl
Pasma śluzu 0,00 /µl
Bakterie 4,30 /µl
Erytrocyty izomorficzne 0
Erytrocyty dysmorficzne 0
Erytrocyty wyługowane 0,70
Wałeczki patologiczne 0 /µl