badanie moczu i bakteria Enterococcus faecalis w posiewie

napisał/a: asia754 2013-03-04 11:49
witam ,dzisiaj odebrałam posiew moczu mojej 7-mio letniej córki i wyszła w posiewie bakteria Enterococcus faecalis.
badania robiłam kontrolnie ,gdyż 2 lata męczyliśmy się z e.coli i chciałam sie upewnić ze córka już tej bakteri nie ma ,a tu wyszła jej jeszcze inna!!!
dołącze jeszcze ogólne badanie moczu
ciężar właściwy ; 1,020
odczyn ph ; 6
leukocyty ; ujemny
azotyny ; ujemny
bialko ; ujemny
glukoza ; ujemny
ciała ketonowe ; ujemny
urobilinogen ; ujemny
bilirubina ; ujemny
erytrocyty ; ujemny
barwa ; j.żółta
przejrzystość ; klarowny

osad mikroskopowy;

nabłonki płaskie ; poj. wpw
leukocyty mikroskopowo ; 6-8 wpw
bakterie ; obecne

nie jestem pewna czy wyniki tych badań są prawidłowe , córka nie ma żadnych objawów, ładnie sie załatwia ,nie ma zaczerwienienia w okolicach pochwy ,nie boli ją przy siusianiu.. przy pobieraniu moczu córka tak mocno siusiała ,że mocz spływał po pupie i do pojemnika. nie wiem czy jeszcze raz powtórzyć te badania i mieć pewność czy jest ta bakteria czy też nie i dopiero iść do lekarza. nie jestem też w 100 % pewna czy dobrze pobrałam ten mocz bo to było wszystko bardzo szybko bo córce sie bardzo siku chciało.
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-04 21:50
Witam.
Bakteria, która wyszła w badaniu bateriologicznym moczu czyli Enterococcus faecalis jest drobonustrojem gram dodatnim (+). Bakterie gram plus (+) to bakterie, które bytują na skórze człowieka. Jeśli mocz był pobrany w taki sposób, jak Pani opisuje czyli spływał po pupie, tym samym mocz miał kotakt ze skórą to istnieje możliwość fałszywie dodatniego wyniku. Z reguły bakteri gram dodatnich w moczu nie leczy się. Sugerowałbym powtórzenie posiewu i dopiero wizytę u lekarza z tym, że mocz radziłbym pobrac starannie, uprzednio podmywając okolice ujścia cewki moczowej.
W badaniu ogólnym nie ma cech ropomoczu, więc myslę, że jest to wynik źle pobranego materiału. Pozdrawiam :)
napisał/a: asia754 2013-03-05 06:54
Dziękuje ślicznie za odpowiedz. tak właśnie zrobie i powtórze córce badania ,bo nie chce mi sie wierzyć ,że ma własnie tą bakterie. i tym razem muszę staranniej ją podmyć i dokladniej pobrać mocz ,czytałam też na forach ,że można rivanolem przemyć okolice cewki . pozdrawiam !!
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-05 12:19
Oczywiście jeśli z dobrze pobranego moczu jeszcze raz się powtózy obecność takiej bakterii to trzeba pójść do lekarza ponieważ wywoływać ona może zakażenie układu moczowego. Leczenie polega na podawaniu przeważnie furaginu, który przynosi efekty :) Pozdrawiam
napisał/a: asia754 2013-03-05 16:11
no oczywiście ,że jeżeli znowu będzie ta bakteria to idziemy odrazu do urologa, dzisiaj też się dowiedziałam ,ze w tej placówce co oddałam mocz do badania często fałszują wyniki ,także muszę zanieść w zupełnie inne miejsce mocz do badania!!!
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-05 16:40
Oczywiście od wiarygodności laboratorium też wiele zależy, więc czekamy na wyniki :)
napisał/a: asia754 2013-03-18 13:14
Witam ,przepraszam ,że tak długo ,ale w końcu mam wyniki córci i oczywiście robione były w innym labolatorium i wyszły bardzo dobrze, nie ma żadnych bakteri ... i pani która wyniki mi oddawała w laboratorium także powiedziała ,zebym nie robiła badań w tym miejscu co robiłam bo tam fałszuja strasznie wyniki.
pozdrawiam
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-18 14:22
Zatem życzę zdrowia :) Pozdrawiam.
napisał/a: asia754 2013-03-18 14:28
Dziękujemy ślicznie :)