Badanie KT zatok -polip -proszę o interpretacje moich wynikó

napisał/a: paula_11 2014-03-30 23:16
Od dłuższego czasu byłam chora ( zapalenie ucha , krtani , ból gardła ,sciekanie po tylnej sciance gardła flegmy,katar, bóle głowy-okropne,senność )i tak przez 4 miesiące. Dostałam skierowanie do laryngologa który stwierdził krzywą przegrodę nosową i ze cos nie tak z moimi zatokami. Dodam również że w wieku około 8 lat (teraz mam 20) straciłam po śwince słuch całkowicie na prawe ucho a później miałam wycinane migdałki bo zagrażały ze utracę całkiem słuch.
W tym badaniu KT dostałam opis :

W wykonanym badaniu zatok obocznych nosa, przeglądowym, prawidłowe upowietrznienie zatok czołowych i sitowych .Przegroda nosa prawostronnie skrzywiona .Jamy nosowe o pogrubionej błonie śluzowej małżowin nosowych dolnych, zwłaszcza lewej. W zatoce szczękowej prawej polip w zachyłku zębodołowym wielkości 20na21mm. Zatoka szczękowa lewa powietrzna. Struktura kostna twarzoczaszki zachowana.

Proszę o opinie jak mam postąpić,co oznacza wynik tego badania. Jeszcze dodam, że jak byłam u lekarza rodzinnego to pokazałam to ale niestety powiedział mi ze mam iść do laryngologa i z nim o tym rozmawiać ( a termin dopiero za 2.5 miesiąca) ;/ i na skierowaniu dopisał jako rozpoznanie( poza głuchota, polipem skrzywieniem przegrody) że mam zaburzenia refrakcji i akomodacji ( przeczytałam dopiero w domu i nie wiem dlaczego tak jest napisane i jak t sie odnosi do moich objaw.
napisał/a: radek07 2014-03-30 23:43
Czy laryngolog zaglądał Ci do nosa endoskopem? Co dokładnie powiedział? W jakich okolicznościach zaczął się problem; wdychałaś coś; palisz coś?

Robiłaś kiedyś wymaz z nosa? Masz alergię na cokolwiek?

Jakie masz objawy w tym momencie odnośnie nosa, zatyka się?

Raczej kwalifikujesz się do operacji. Prostowanie przegrody, możliwa konieczność pomniejszenia małżowin dolnych i polip do usunięcia.

Wynik tomografii masz na płycie?
napisał/a: paula_11 2014-03-31 09:50
nie, nikt nie zaglądał m do nosa endoskopem , tylko Laryngolog miał światełko i nim sobie świecił i patrzył. Powiedział że mam skrzywioną przegrode i zeby zrobić tomografię bo pewnie trzeba będzie ją operować i musi wiedzieć jak ta krzywizna przebiega .
Nie palę i nic nie wdychałam, problem sie zaczął z bólami głowy dawno, bolała mnie zawsze pod koniec dnia , później coraz częściej a gdy zachorowałam na zapalanie krtani w grudniu 2013 to do tej pory mam jakiś katar kaszel , ból ucha .. dodam ze zawsze przynajmniej 4 razy w roku mam zapalenie ucha .
Jeśli chodzi o nos to dobrze oddycha mi sie tylko jedną (lewą ) dziurką . Często mam katar( a na zmiany temperatury np wchodzę z zimnego do ciepłego, ćwiczę , biegam -to od razu mi sie leje z nosa )
Wyniki mam na płytce ..
napisał/a: radek07 2014-03-31 16:51
Jak możesz to wrzuć screeny z tomografii na to forum, albo całą tomografię na serwer i podaj linka. Może dojrzy się tam coś więcej niż jest napisane w opisie.
napisał/a: paula_11 2014-03-31 22:56
zapakowałam wszystko co dostałam na płytce -badanie KT:)
http://www.speedyshare.com/xJRCq/Nowy-folder.rar
http://speedy.sh/2jVqY/Nowy-folder2.rar
napisał/a: radek07 2014-04-01 00:10
Na tomografii widać dwie rzeczy, które nie zostały wymienione w opisie, są to dwie 'małżowiny puszkowe' (concha bullosa). 'Małżowina puszkowa' jest to wada kości w środkowej małżowinie nosowej, jest to uszkodzona małżowina środkowa; ta wada nie zawsze musi być powodem jakichkolwiek objawów; jest wiele różnych, sprzecznych informacji na temat tej wady; około 80% laryngologów twierdzi, że nie powoduję żadnych objawów. Trzeba być ostrożnym w podjęciu decyzji o wycięciu tego schorzenia, pozbycie się go jest nieodwracalne. Z jakiego miasta jesteś??????
napisał/a: paula_11 2014-04-01 14:55
Jestem z Krakowa , czy mogę prosić o polecenie kogoś do kogo mogę sie udać ? Muszę zaznaczyć, że jestem studentką i sama sie utrzymuje wiec raczej nie bedzie mnie stac na prywatne wizyty :( chyba że pare w ramach konsultacji ale zabieg musi byc na NFZ .
napisał/a: radek07 2014-04-01 20:59
Jest w miarę dobry szpital NFZ w Zabrzu na ulicy Marii Skłodowskiej Curie 10; oddział laryngologiczny jest na ostatnim piętrze. Przyjmuję tam Grzegorz Namysłowski i Ewa Nowińska, jeśli będziesz faktycznie miała zamiar tam zajechać najlepiej od razu kontaktuj się z Ewą.
Najlepiej jakby jakiś laryngolog wykonał badanie endoskopem, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja z 'ujściami zatok', jeśli ujścia są przytkane z powodu 'małżowin puszkowych' będzie trzeba brać pod uwagę wycięcie ich, ale jeśli 'małżowiny puszkowe' nie mają z tym nic wspólnego to prawdopodobnie będzie konieczna operacja polegająca tylko na prostowaniu przegrody nosowej i wycięciu polipa, no i może lewa małżowina będzie do pomniejszenia; nie daj sobie wyciąć 'małżowin puszkowych' jeśli nie będzie stwierdzone w stu procentach, że to one powodują cały problem, dlatego, że wycięcie ich jest nie odwracalne.

Dołączam zdjęcie na których widać 'małżowiny puszkowe'.
napisał/a: paula_11 2014-04-01 23:08
Dziękuje bardzo za pomoc, a czy mogłabym prosić jeszcze o wytłumaczenie dlaczego wycięcie 'małżowin puszkowych' w przypadku gdy nie powodują one objaw jest odradzane ? i za co one odpowiadają ?
napisał/a: radek07 2014-04-02 10:02
W jamie nosowej ma być odpowiednia przestrzeń, nie może być za duża ani za mała; wycięcie ich spowoduję zwiększenie przestrzeni w jamie nosowej, zwiększenie przestrzeni może spowodować większy przepływ powietrza; większy przepływ powietrza może powodować zbyt wielkie nawilżanie lub suchość. Więc jeśli 'małżowina puszkowa' nie jest odpowiedzialna za żadne problemy nie powinno się jej wycinać bo może być gorzej.
napisał/a: paula_11 2015-01-08 23:05
Witam ponownie,
26 listopada wykonałam zabieg prostowania przegrody nosowej (polip został nadal gdyż mój lekarz powiedział ze pół roku po zabiegu dopiero zacznie się leczenie lekami ,które spowodują, że on się wchłonie ). Od 2 tygodniu powróciły moje bole glowy ( ból zaczyna się nad lewą brwią i po chwili promienieje na całe czoło) .
Czekałam rok i nareszcie wykonałam badanie MRI głowy( na celu miało uzasadnić moje bóle głowy, oraz ewentualnie wyjaśnić przyczynę mojej głuchoty na ucho prawe – kiedyś po wywiadzie z lekarzem usłyszlam ze jak miałam świnkę to pewnie po niej ta głuchota i tak to bez zadnych badań pozostalo – istotny tez jest fakt ze posiadam zaburzenia refrakcji i akomodacji oka prawego)
Opis: Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, FSET2, FLAIR, DWI, T23Dcis oraz SET1 po dożylnym podaniu kontrastu w przekrojach strzałkowych i poprzecznie czołowych w warstwach o grubości 3mm i 5mm , 0,7mm.
Sgnał istoty szarej i białej prawidłowy, bez cech restrykcji i dyfuzji.Okolice kątów mostowo móżdżkowych są prawidłowe. Sygnał i przebieg nerwów VII i VIII obustronnie prawidłowy. Ciało modzelowate jednorodne. Sygnał struktur podamiotowych jest prawidłowy. Układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony. Przestrzeń podpajęcza w normie. Patologicznego wzmocnienie po podaniu dożylnym kontrastu nie uwidoczniono. Torbiel retencyjna wielkośći 29na 19 mm w zatoce szczękowej prawej.
Dolączam wszystko co mam na płytce (MRI GŁOWY) [code:2yibsd7y]http://speedy.sh/Ve4KW/Nowy-folder.rar[/code:2yibsd7y]
Treaz moje pytanie czy torbiel ma wpływ na moje bóle głowy, czy jest szkodliwy dla mojego organizmu, jak i dlaczego powstała, gdzie dokładnie się znajduje( zatoka szczekowa prawa- nic mi nie mówi), czy ta torbiel to to samo co polip, o którym mowa pare postów wyżej ( jeśli tak to znaczy ze to rośnie)czy mam go zignorować, czy tez usunąć ?. Poszę o pomoc, gdyż wizytę mam dopiero w marcu a to jest trochę czasu.