Badanie krwi dla 68 latka.

napisał/a: Luk75 2013-07-17 19:42
Chciałem spytać jakie badania krwi oprócz podstawowych takich jak : WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, OB, powinna zrobić osoba płci męskiej w wieku 68 lat z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa odstępstw od normy w takim starszym wieku. Wiem o badaniu PSA. Jakie inne badania byłyby jeszcze wskazane ?
napisał/a: Luk75 2013-07-17 20:19
Z powodu przyspieszonego tętna zostaną zbadane też hormony tarczycy. Wiem że warto też zbadać cholesterol. Jakie jeszcze badania byłyby wskazane ? Chodzi o takie analizy które mogłyby wykazać nieprawidłowości pomimo że nie ma jeszcze objawów. Skoro już iść się kłuć to najlepiej zbadać jak najwięcej za jednym razem :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-07-17 20:41
Diagnostyka w kierunku chorób układu krążenia czyli ciśnienie i EKG, w kierunku chorób prostaty czyli badanie urologiczne (per rectum + ew USG) gdyż PSA nie do końca jest miarodajnym markerem. Badanie moczu. Do tego badanie okulistyczne gdyż w tym wieku często występuje jaskra. To takie minimum poza tym co napisałeś. Oczywiście w tym wieku ludzie mają wiele dolegliwości i chorób i nie wiemy czy osoba o którą pytasz nie uskarża się albo już leczy na jakieś choroby, więc trudno tak w ciemno doradzić coś więcej. To co wymieniłem to takie podstawowe.
Natomiast jeżeli pytasz o typowe badania z krwi to już wymieniłeś większość co trzeba, oczywiście można sprawdzić też elektrolity czy poziom 25OH (który zapewne będzie obniżony) ale wszystko oczywiście zależy od $.