Badanie krwi a suplementy

napisał/a: wildraven 2014-04-01 16:58
Hej, chciałbym niedługo zrobić badanie krwi aby sprawdzić poziom różnych wit i mikroelementów np wit b12, wit d, cynk, zelazo, wapn itp. Czasami biorę suplementy - tabletki z witaminami, tabletki z B12 i olej z rekina. Czy powinienem odstawić te suplementy na kilka dni przed badaniem, aby zobaczyć jaki jest moj naturalny poziom czy powinienem je brać aby zobaczyć jaki jest poziom po użyciu suplementów?
napisał/a: MOJA PORADA 2014-04-01 18:51
Witaminy w tabletkach nie przyswajają się w 100% przez organizm. Myślę, że spokojnie możesz je wziąć nawet w dniu badania, bo niedobory witamin i minerałów dają o sobie znać po kilku miesiącach. Pozdrawiam.
napisał/a: Wasztyl 2014-04-01 22:59
Jeśli chcesz sprawdzić czy zasadne jest branie suplementów - odstaw je najlepiej tydzień przed badaniem.

Jeśli wyniki będą w górnych granicach normy - nie bierz suplementów, badanie powtórz za miesiąc.
Przy czym do tranu wróć, do końca kwietnia się jeszcze przyda.

Pozdrawiam:)
napisał/a: wildraven 2014-04-02 02:13
Dzieki za odpowiedź!

A mam jeszcze jedno pytanie - jakie dodatkowe badania powinienem zrobić, aby sprawdzić czy dobrze się odżywiam (jestem wegetarianinem ), czy nie brakuje mi żadnych witamin i mikroelementów? Strasznie mi zaczęły wypadać włosy od kiedy przeszedłem na wegetarianizm i boję się, że mogę mieć jakieś niedobory, a nie chciałbym chorować.

Z tego co wiem, to trzeba ogólnie dbać o niedobory białka, żelaza, wapnia, cynku, wit B12 i wit D, sodu, potasu.
Czytałem też o jakiejś homocysteinie, ferrystynie - czy to też zbadać?
napisał/a: Wasztyl 2014-04-04 22:14
Myślę, że to co wymieniasz wystarczy w zupełności:)

Jeśli wyjdą w normie, wtedy pomyślimy co dalej.


Pozdrawiam :)
napisał/a: janussi 2014-04-29 19:40
Ja też biorę suplement diety z potasem (Katelin+) i nie odstawiam go na badania. Myślę, że jeśli poziom stężenia danego minerału czy witaminy jest zbyt wysoki, to wtedy możemy odstawić dany preparat. Niech badania pokażą nam stężenie takie jakie mamy na co dzień, gdy łykamy dane specyfiki, inaczej to jest oszukiwanie samego siebie, a także lekarza.