Badanie endoskopowe- gastroskopia

napisał/a: malina789 2014-10-01 20:47
Miałam dziś robione badanie z pobraniem wycinków m.in. pod kątem choroby trzewnej.
Na wyniki biopsji trzeba oczywiście poczekać.

Na chwilę obecną mam opis m.in. Błona śluzowa calej dwunastnicy prawidłowa i nieznacznie spłaszczonym rysunkiem kosmków.

Lekarz powiedział, że niewielka "szansa" na celiakię (bo również przeciwciała p.endomysium wyszły ujemne), ale jest. Spłaszczone kosmki to równie dobrze może być efekt stanu zapalnego(niedawno leczyłam refluks i miałam problemy z układem pokarmowym, przyjmuję Methotrexat z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów) lub taka już ich "uroda".

Co może być jeszcze przyczyną nieznacznego spłaszczenia kosmków?
napisał/a: Konstans 2014-10-02 20:23
Witaj
zla dieta-nietolerancje pokarmowe,przyczyniajace sie do wywolania i zaostrzenia stanu zapalnego w obrebie uk.pokarmowego.Ksiazkowy przypadek.
A lekarza sluchaj ale z ograniczonym zaufaniem.Poczytaj sobie o szkodliwosci glutenu i nabialu,o ich wplywie na rozwoj chorob z autoagresji,stanow zapalnych,astmy etc.
Duzo tego i lektura ciekawa,choc dolujaco-refleksyjna :)
Odstaw powyzsze produkty to i objawy minal.
Pozdrawiam :)
napisał/a: malina789 2014-10-02 20:53
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Sporo czytam na ten temat od jakiegoś czasu. Nabiał sprawdzałam, nie czuję się po nim źle. Nie wiem jak z glutenem bo jest w większości produktów. Jednak lekarze nie kazali mi go wykluczać dopóki nie porobię badań.

A książkowy przypadek czego? Nietolerancji czy złej diety?
Bo nie wiem czy ta gastroskopia jest w porządku- nie wiem o co chodzi z tymi kosmkami.
napisał/a: Konstans 2014-10-02 21:04
Jesli wierzysz lekarzom to powinno wystarczyć Ci to, co powiedzieli. A powiedzieli mało, prawda? Tak to z nimi jest. Nie wiedza, nie chcą dalej analizować. Opierają sie tylko na wyrywkach.
Ja powiedziałam co myslę i, wybacz, ale nie będę tego dalej komentować :)
A typowym jesteś przypadkiem lekceważenia ze strony lekarzy, którzy pobieznie diagnozują, odsyłają pacjenta, który radzić musi sobie sam. A mniej zoriantowany nic z tym nie zrobi i za kilka miesięcy/lat popadnie w powazną chorobę/choroby.
W twoim przypadku dieta eliminacyjna załagodzi sprawę i cofnie powstałą anomalię.
Pozdrawiam i zdrowiej dziewczyno :)
napisał/a: malina789 2014-10-03 07:06
Dzięki:)

Dlatego chodzę zazwyczaj do kilku, żeby wybrać najlepszego, ktory będzie mi się wydawał najbardziej konretny i nie zbagatelizuje mojego problemu.
Ten lekarz czeka teraz jeszcze na wyniki biopsji. I dopiero więcej coś mi powie.
Mnie samą zaciekawiło co może być przyczyną takiego spłaszczenia kosmków.
napisał/a: malina789 2014-10-14 17:38
Witam serdecznie jeszcze raz.
Dostałam wyniki biopsji, chwilę się zejdzie zanim uda mi się dostać do Gastro. To świadczy o celiakii czy o czymś innym?


"W przesłanym materiale kosmki w większości o zachowanej morfologii, z granicznie zwiększoną liczbą IEL (ok 20/100), równomiernie rozmieszczonych wzdłuż kosmka. W jednym wycinku kosmki miernie przypłaszczone. Obraz niecharakterystyczny."
napisał/a: Konstans 2014-10-14 18:01
mokka789 napisal(a):Witam serdecznie jeszcze raz.
Dostałam wyniki biopsji, chwilę się zejdzie zanim uda mi się dostać do Gastro. To świadczy o celiakii czy o czymś innym?


"W przesłanym materiale kosmki w większości o zachowanej morfologii, z granicznie zwiększoną liczbą IEL (ok 20/100), równomiernie rozmieszczonych wzdłuż kosmka. W jednym wycinku kosmki miernie przypłaszczone. Obraz niecharakterystyczny."


Założę się, ze lekarz zlekceważy sprawę. Jeśli nie to chapeau bas. Dla niego Twój wynik 'mieści się w normie". Dla mnie jest świadectwem, ze powinnas odstawić gluten, nabiał, bo to po prostu produkty szkodzące i nic nie wnoszące do naszego wnętrza.