Badanie dna oka, jak to jest ?

napisał/a: Jason9006278 2017-02-24 15:08
Witam was, bede mial badanie dna okna, przeczytalem, ze zapuszcza sie do tego krople po, ktorych gorzej sie widzi. Troche sie tego boje, jak to jest ? Czy po zapuszczeniu kropli w ogole nic sie nie widzi ? Pytam sie zeby nie zaczac panikowac heh
napisał/a: Aniołek9320 2017-02-24 21:27
Nie ma się czego bać :)
Krople 'rozmazują' obraz, tzn. widzisz niewyraźnie, np. nie odczytasz nr nadjeżdżającego tramwaju/autobusu itd., hehe.
Dobrze, gdyby był wtedy ktoś z Tobą - z doświadczenia wiem, że to ułatwia sprawę (i samopoczucie : ) )
Po ok. 2,5 - 3 godzinach, wszystko ustępuje, po działaniu kropli nie ma śladu.
Bez obaw, powodzenia ! :)
napisał/a: Jason9006278 2017-02-24 22:13
No dzieki, to jestem spokojniejszy:) Ale czytalem tez o wernrualnych uczuleniach, ze grozne bywa zwiekszenie wtedy cisnienia srodgalkowego ? Nie wiem, czy mam uczeulenie, czy nie na to.. wiem, ze kiedys jakies zwykle krople do oczu, raz mnie uczulily, ale ogolnie nie moge sie wypowaidac, bo akurat na oczy nigdy nie chorowalem. Ide na wizyte w celu iz chcioalem sprawdzic wzrok, bo mam wrazenie delikatnego pogorszenia. Czy jest i czy mowic o tym lekarzowi ? Jakas metoda zeby to wczesniej sprawdzic, nie wiem, zapuscic do jednego oka, czy to nie ma sensu tak ?
napisał/a: Aniołek9320 2017-03-02 10:00
Specjalistą nie jestem, sama mam problemy ze wzrokiem i chodzę do okulisty od ponad 20 lat :)
Niemniej jednak, nigdy nie słyszałam o tym, aby kogoś uczuliły krople rozszerzające źrenice, choć sama mam wrażliwe oczy.
Uwierz, dziennie tysiące osób ma przeprowadzone to badanie, kompleksowa kontrola opiera się na nim, jest powszechne.
Musiałbyś być chyba pechowcem jakich mało, aby akurat Ciebie coś uczuliło.
Bez obaw, nie taki diabeł straszny... :)
napisał/a: Jason9006278 2017-03-06 23:12
Dzięki. No wydenerwowalem się bo pani okulista powiedziała że mam na tyle szerokie źrenice że widać bez wpuszczenia kropli:) czy rzeczywiście tak może być iż jest to dobrze widoczne ?
napisał/a: PabloRe 2017-05-25 18:25
Szczerze mówiąc czy to jest dobrze to raczej nikt Ci nie odpowie , bo nikt tu własciwie nie jest lekarzem okulistą ;) Ja miałem badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w Dzięgielewska Instytucie Oka w Warszawie . Ale jedno Ci powiem ,ze ja miałem bez kropli , ale chyba ze względu na sprzęt , którym Ci badają to dno oka , Pamietam jak mi lekarka mówiła ,zę dysponują takim sprzętem , w związku zczym nie trzeba rozszerzać źrenic;)
napisał/a: szczwanakuna 2017-06-22 13:38
Krople do badania dna oka przestają działać do jakichś 3 godzin po wyjściu od okulisty i faktycznie lepiej w tym czasie mieć kogoś do towarzystwa, bo co prawda widzi się, ale niewyraźnie i choćby po to warto jest mieć w tym czasie kogoś przy sobie, żeby za nas czytał czy był bardziej uważny. Wiem z doświadczenia, że tak jest wygodniej. Krople nie powinny uczulać, ale według mnie obowiązkiem lekarza przeprowadzającego badanie jest zapytać, czy pacjent ma jakieś uczulenia na środki chemiczne czy farmaceutyczne zawarte w kroplach, zanim je zaaplikuje. Nie podnoszą bardzo drastycznie ciśnienia w gałkach, w przeciwnym razie nie robiono by tego badania i nie używało tych kropli.

Jak ktoś się przyjrzy to pewnie zobaczy, tak jak lekarka, ale na ogół aż tak tego nie widać - dopóki nie masz źrenic rozmiarów tęczówki, nikt nie zwróci uwagi ;)
napisał/a: Nater 2019-07-08 08:43
Takie badanie powinno być obowiązkowe - dla wszystkich.Takie jest moje zdanie. Wiem, niestety z własnego doświadczenie, że zaczyna się chodzić regularnie do okulisty dopiero
jak zaczyna się problem ze wzrokiem. Od pewnego czasu jestem stałą pacjentką Centre
de la Vision.