badanie ana wynik dodatni i co dalej

napisał/a: maja555 2013-08-07 10:50
Zlecono mi bad ana ktore wyszlo dodatnie.wypadaloby to wyjasnic ale lekarz ie zbywa.ns pewno zmienie lekarza ale co to mozwste byc.jestem mloda wiec wynik wiarygodny? Watpie zeby to byl toczen.objawow nie mam.ja mam napadowa tachykardie z drrtwieniem rak szczegolnie dlonie.dusi mnie.czuje jakby parzylo mnie w klatce piersiowej i nie mam w sobie energi mimo brania magnezu potasu i witamin .
napisał/a: Peter 2013-08-08 12:33
Samo badanie ANA niewiele wnosi. Istotna też jest wysokość tego miana. Może swiadczyć o rozwoju choroby z autoimmunoagresji, ale równie dobrze to może być wynikiem przewlekłej infekcji. Jeśli lekarz zaczął już badania w takim kierunku, to powinien te badania rozszerzyć (przy stwierdzeniu dodatniego miana) i sprecyzować w czym problem, a nie teraz unikać tematu.
napisał/a: maja555 2013-08-11 11:16
Dziekuje za odpowiedz.na wyniku pisze ze badanie wykonano w rozcienczeniu 1:160
napisał/a: Peter 2013-08-12 08:30
maja555 napisal(a):Dziekuje za odpowiedz.na wyniku pisze ze badanie wykonano w rozcienczeniu 1:160

To wynik graniczny. Mało prawdopodobne, by sugerował chorobę z autoimmunoagresji. Ale jak napisałem wyżej, problem powinien być wyjaśniony lub przynajmniej obserwowany.