Badania na borelioze

napisał/a: kosarz 2012-06-06 12:17
Witam!
Mam najpierw kilka pytań odnośnie tej choroby:

- czy KAŻDE ukąszenie kleszcza kończy się boreliozą?

- czy jeśli wykryje się szybko kleszcza i go usunie to ryzyko zniknie ? Czy w ogóle jest jakaś zależność pomiędzy tym jak długo kleszcz był "wbity" a jego usunięciem, a zarażeniem boreliozą?

- czy jeśli nie wystąpił "rumień wędrujący" to oznacza, że ukąszenie nie przyniosło boreliozy?

- jakie badania najlepiej wykonać? i jaka jest mniej, wiecej ich cena?

- czy test igM p-ciałą(który właściwie był robiony pod kątem toxoplazmozy) może dać jakaś odpowiedź na temat boreliozy?

Bo byłem ukąszony przez kleszcza już bardzo spory czas temu. Rumień żaden, czy zaczerwienie nic z tych rzeczy się nie pojawiło w miejscu ukąszenia. Kleszcz był usunięty w ten sam dzień co się "wbił". Nie daje mi po prostu to spokoju czy moge być zarażony czy nie, tą boreliozą.
napisał/a: Metka 2012-06-06 18:22
Nie każde ukąszenie kleszcza kończy się boreliozą. To, że nie pojawił się rumień wędrujący nie oznacza, że nie masz boreliozy, jednak jeśli nie masz niepokojących objawów to jest niewielka "szansa" na to. Najskuteczniejszą metodą wykrywania boreliozy jest test western blot w klasach IgG i IgM, jednak jest on dość drogi. Znacznie tańszy jest test metodą ELISA (ok 60 zł), ale skuteczność również jest o wiele niższa.
Badanie wykonywane pod kątem toksoplazmozy nie wykrywa boreliozy.
napisał/a: mmmaciek 2013-07-26 22:37
kosarz napisal(a):Witam!
Mam najpierw kilka pytań odnośnie tej choroby:

- czy KAŻDE ukąszenie kleszcza kończy się boreliozą?


Nie, ale jeżeli nie chcesz ryzykować zakażenia, zrób kilkutygodniową antybiotykoterapię. To nie jest żart.

kosarz napisal(a):- czy jeśli wykryje się szybko kleszcza i go usunie to ryzyko zniknie ? Czy w ogóle jest jakaś zależność pomiędzy tym jak długo kleszcz był "wbity" a jego usunięciem, a zarażeniem boreliozą?


Nie ma jakichkolwiek zależności, bo jeszcze nie odkryto szczegółów pojedyńczych zakażeń. Zamiast badaczy, mamy gdybaczy.

kosarz napisal(a):- czy jeśli nie wystąpił "rumień wędrujący" to oznacza, że ukąszenie nie przyniosło boreliozy?


Rumień występuje stosunkowo rzadko, a nawet, jeżeli prawdopodobieństwo wynosiłoby "aż" 80%, to czy ktoś chciałby ryzykować pozostałymi 20%?

kosarz napisal(a):- jakie badania najlepiej wykonać? i jaka jest mniej, wiecej ich cena?


Na "początku", minimum Western Blot (do 200 zł). Później - zaawansowana choroba (powyżej 1 roku), trzeba stosować droższe testy (od 400-500 zł).

Pozdrawiam, Mmmaciek