Badania hormonów - trądzik - kiedy ?

napisał/a: mngh 2014-01-13 20:21
Witam,
od bardzo wielu lat (chyba 15) zmagam się z trądzikiem. Obecnie jestem w trakcie kuracji maścią Zorac 0,05%.
Będąc jeszcze na studiach pomogly mi tabletki antykoncepcyjne, jednak po odstawieniu (zbyt wiele efektow ubocznych) problem narastał latami. Teraz postanowiłam powtórzyć badania hormonów. W internecie znalałam wiadomości co do tego jakie hormony zbadać, są jednak sprzeczności dotyczące dnia cyklu miesiączkowego kiedy należy to zrobić. Proszę o pomoc w tej sprawie.
Te badania to:
- DHEAS
- testosteron calkowity i wolny
- stosunek LH/ FSH
- prolaktyna
- estriadol
- progesteron
- androstedion

Do tego TSH, T3 i T4.
Czy coś jeszcze powinnam zbadać? Bardzo prosze o podanie najlepszego momentu na robienie badan
Dziekuje i pozdrawiam!
napisał/a: soaring 2014-01-14 07:29
podstawowa sprawa, to czy potrzebujesz tych wszystkich badań, bo ten pakiet będzie kosztował kilkaset złotych pewnie.
badania hormonów robi się w różnych fazach cyklu, gdy są określone hipotezy, np. test w kierunku PCO, czy występuje jajeczkowanie, czy faza lutealna nie jest za długa/ krótka, itd.
jeśli chcesz ustalić czy trądzik ma podłoże androgenne, to wystarczy testosteron wolny i androstendion lub dheas mniej więcej w okolicy owulacji, bo wówczas powinny być najwyższe. do tego możesz zbadać lh i fsh między 3 a 5 d.c. - ich stosunek zdradzi czy ewentualnie jajniki, czy nadnercza można będzie winić za nadaktywność.
jeśli masz inne objawy, które Cię niepokoją to je najpierw opisz, polecę Ci konkretne badania. napisz też ile masz lat, czy się na coś leczysz, czy miesiączkujesz regularnie, masz nadwagę, nadmierne owłosienie, itd.
jeśli chcesz sprawdzić hormony tarczycy, to zawsze wolne frakcje hormonów - czyli nie t4 i t3, a ft4 i ft3. przesiewowo powinno wystarczyć tsh. jeśli wyjdzie nieprawidłowe lub nierozstrzygające, to wówczas będzie wskazanie do pogłębienia diagnostyki.
i od razu Cię uprzedzę, że nie zawsze trądzik o podłożu androgenowym "widać" w wynikach hormonów z surowicy krwi. bardzo często trądzik doskwiera "jedynie" z powodu nadmiaru androgenów w receptorach skóry. to już ocenić może tylko dermatolog i to nieprzypadkowy. Zorac nie jest zalecany na trądzik androgenowy, ponieważ bardzo często dochodzi do nawrotów, mimo długotrwałej, wymagającej terapii, dlatego na ten typ trądziku raczej zaleca się leczenie hamujące delikatnie androgeny oraz lżejsze preparaty na skórę.
napisał/a: mngh 2014-01-14 09:29
witam i dziękuje za odpowiedz
jak dotąd nie zaobserwowałam u siebie innych niepokojacych objawów, ale nie bardzo wiem na co powinnam zwrocic jeszcze uwage. mam 30 lat, miesiączkuję bardzo regularnie (cykl 28 dni, sporadycznie w lecie wydłuza sie do 30). Nie mam nadwagi (1,73m i około 61kg), nie leczę się na żadna przewlekłą chorobe. Nie mam tez nadmiernego owłosienia. Zaobserwowałam ze najwiecej zmian na twarzy pojawia się w okolicach 12-17 dnia cyklu, czasami tez pod koniec miesiączki. Odżywiam się zdrowo, od około 16 lat nie jem mięsa więc moja dieta jest bogata w ryby, warzywa i owoce, nie jem tłustych potraw.
Wydaje mi się że problem trądziku stawał się coraz poważniejszy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i teraz żałuje że sie na nie zdecydowałam, wtedy dermatolog nie powiedział mi nic na temat konsekwencji hormonów.
Czy ft3, ft4 i tsh moge wykonac w dowolnym dniu cyklu? Czy wszystkie badania o których była mowa maja byc robione na czczo?

pozdrawiam!!
napisał/a: soaring 2014-01-14 10:10
jeśli to trądzik androgenowy, to mógł się też zwyczajnie nasilić z wiekiem. ale to co napisałaś faktycznie sugeruje androgenowe podłoże.
w pierwszym rzędzie zbadaj więc androgeny, ale jak napisałam wyżej, może nic nie wyjść z tych badań. zwłaszcza jeśli nie masz innych typowych objawów.
sama mogę jeszcze tak spróbować: a jak Ci się trądzik objawia? jak wyglądają zmiany, gdzie pojawia się najwięcej, itp.
w międzyczasie szukaj dobrego dermatologa. z własnego doświadczenia mogę polecić szukanie prywatnie wśród lekarzy pracujących w szpitalach klinicznych - znają nowe, światowe zalecenia, nie boją się leków doustnych, a nie tylko kremy i kremy.
włosy Ci nie wypadają nadmiernie? wiem, że "nadmiernie" to nie jest precyzyjne określenie ;)
ft3, ft4 i tsh w dowolnym dniu cyklu, wszystkie z tych badań rano, na czczo.
napisał/a: mngh 2014-01-14 10:57
Odkąd stosuje Zorac (paździenik 2013) pryszczy jest zdecydowanie mniej i mają nieco lżejszy charakter. Tu akurat troche się zdziwiłam bo powinien on powodować "wysypy" od czasu do czasu, co miało byc wynikiem oczyszczania skóry (tak to rozumiem).
Wcześniej najwięcej zmian pojawiało się na policzkach i w okolicach żuchwy przy szyi (częsciej po prawej stronie, hmmm). Były to zmiany grudkowe, mocno zaczerwionione, również naokoło, zdarzało się że dośc długo "dojrzewały", bolały i swędziały. Czoło nie stanowu problemu, od czasu do czasu pojawia sie tu tylko kilka zaskórników
Na początku tamtego roku przezyłam ogromną inwację trądziku nie tylko na twarz ale także we włosach, uszach (wiem ze to dziwne) i na całe plecy, ale mysle ze mogło być to związane z OGROMNYM stresem jaki towarzyszył mi w tym okresie. Wtedy pryszcze na plecach utrzymywały się baaardzo długo, a zeszły całkowicie dopiero po około 3-4 miesiącach. teraz plecy na wszelki wypadek równiez objete są leczeniem - najpierw był tutaj tez był Zorac, teraz Isotrexin.
Mam równiez zawsze zaskórniki pomimo że raczej nie używam kosmetyków zatykających pory, tak mi sie przynajmniej wydaje. Ale one to już "pikuś" i mogłabym się pogodzić z tym że beda zawsze.
Jezeli chodzi o włosy to nie mam zastrzeżeń, wypadają w bardzo małych ilościach, są gęstke i grube i mam ich naprawde sporo na głowie.
Próbowałam juz tylu specyfików, dziwnych leków, metod naturalnych że te badania są chyba dla mnie ostatnia mozliwoscia jakiejś walki z trądzikiem. Wiem że skuteczny jest Isotek doustnie natomiast ma takie skutki uboczne że nie sadze zebym sie zdecydowala na niego.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie badań w czasie owulacji - jestem w 13 dniu, czy nie bedzie za późno jezeli zrobie je jutro?

Dziekuję Ci serdecznie za wszystkie odpowiedzi!
Widzę ze jestes z Warszawy, ale czy przypadkiem nie znasz jakiegoś dobrego dermatologa z Krakowa?
napisał/a: soaring 2014-01-14 11:14
ok, lekarzem nie jestem, nie jest to diagnoza ;), ale moim zdaniem na 99% masz trądzik androgenowy.
no i teraz moja dermatolog nie poleca izotretinoiny na ten typ trądziku, bo często występują nawroty po zaprzestaniu leczenia (już o tym pisałam).
sama mam ten typ trądziku, nie był jakiś bardzo dokuczliwy, ale za to androgeny spowodowały wypadanie włosów, więc stosuję leczenie (spironol 100, przez jakiś czas brałam też deksametazon 0,25 mg a potem 0,125 mg). u mnie efekty są super.
jeśli chodzi o stres - to też tak mam, że stres szalenie nasila.
myślę, że możesz zrobić badania jutro.
w krakowie nie znam, ale spróbuję tę moją lekarkę wypytać, jest szansa, że zna kogoś.
napisał/a: mngh 2014-01-14 11:35
Ha, spironol również brałam kilka lat temu, po odstawieniu tabletek anty. Wtedy chodzilam do innej dermatolog, ale nie bylam zadowolona poniewaz jednoczesnie z lekami robila mi mikrodermabrazje ktore rozsiewaly tylko tradzik, byla dośc droga i odczulam to leczenie jako dorazne i krotkotrwałe.

Jestem Ci bardzo wdzieczna za pomoc i jezeli tylko bedziesz miec jakis namiar to poproszę :)
Dzis akurat mam wizyte u aktualnej dermatolog, sprobuje ją zapytać co sądzi o tym zeby sprobowac z tej strony, chociaz chyba sama o tym powinna zadecydowac na pczatku leczenia :/
napisał/a: mngh 2014-01-14 11:41
I jeszcze jedno - czy taki typ trądziku da się wyleczyć całkowicie, czy efekty sa tylko podczas brania leków? Czy konieczne są środki hormonalne?
napisał/a: soaring 2014-01-14 12:15
dermatolodzy są różni, większość tych, z którymi się zetknęłam boi się leków typu spironol, wykrzykując, że to hormony i że mam iść do gin lub endo.
mikrodermabrazja w trakcie wysypu to poroniony pomysł. niestety na trądzik androgenowy nic nie działa lepiej niż niedotykanie zmian, łagodne kosmetyki do pielęgnacji, zdrowa dieta, zero używek i stresu ;)
podobno kiedyś mam odstawić spironol, ale nie spieszy mi się. nie wiem jak inni, ale nie odczuwam go negatywnie, nie przeszkadza mi. zresztą zdaniem mojej dermatolog ma wiele innych zalet i można go brać długofalowo. ja biorę od 16 miesięcy. jak pisałam - głownie na włosy. na twarz w okresie owulacji czasem stosuję dodatkowo skinoren lub epiduo.
dwie ważne kwestie w tej terapii: zabezpieczanie się przed ciążą, bo niewykluczone, że może mieć negatywny wpływ na płód męski oraz równowaga gospodarki wodno-elektrolitowej (sód/ potas).
napisał/a: Pralinka91 2015-03-06 18:16
Witam,
Trafiłam na to forum szukając jakiegoś tropu, odpowiedzi na pytanie "czy muszę brać hormony, kiedy mam je wszystkie w normie?" Pytanie nasunęło mi się po wizycie u Pani Dermatolog, w której pokładam wszelkie moje nadzieje na wyleczenie się z trądziku. Pani doktor kazała mi wykonać szereg badań z krwi tj.
-androstendion
-testosteron
-DHEAS
-17OH progesteron
-morfologię
-bilirubinę
-GGTP
-ALT
-lipidogram
-glukozę
W przypadku gdy wyniki będą w normie kazała mi się zgłosić do ginekologa po antykoncepcję.
Jeżeli jednak będę miała podwyższone hormony, mam się udać do endokrynologa, a skutkować to będzie też antykoncepcją.
Wykonałam wszystkie badania o jakie mnie prosiła Pani dr. i jak się okazuje wszystkie wyniki mam w normie, hormony też ( czekam jeszcze tylko na androstendion do poniedziałku) Stąd też moje pytanie,dlaczego miałabym, brać antykoncepcję, jeśli wyniki miałabym w normie?
Postanowiłam zadać to pytanie pod tym wątkiem, ponieważ czytając wypowiedzi mngh czuję się jakbym czytała słowo w słowo o sobie. Mam dokładnie taki sam problem, jestem trochę młodsza, bo mam 24 lata i od mniej więcej 19-20 roku życia zmagam się z trądzikiem, miesiączki mam również bardzo regularne, owłosienie mam na całym ciele dość mocne, choć chyba się jeszcze mieści w normie przeciętnej. Bardzo gęste, mocne i grube włosy mam na głowie, więc jak wypadają nawet w dużych ilościach, to nie widzę zauważalnej utraty na głowie - taka już moja uroda.
Może w takim razie zamiast hormonów powinnam też się zdecydować na lek typu spironol zamiast łykać tabletki hormonalne?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)
napisał/a: soaring 2015-03-06 21:48
bez obejrzenia wyników badań i dokładnej historii dolegliwości i dotychczasowego leczenia, cykli miesięcznych, budowy ciała, odżywiania, itp. nie jestem w stanie Cię nijak nakierować. ani pigułki antykoncepcyjne, ani spironolankton to nie są środki na trądzik, zwłaszcza jeśli wykluczone zostaną zaburzenia androgenowe. sam trądzik leczy się środkami zewnętrznymi, w ostateczności izotrytenoiną.
napisał/a: edyta96 2015-03-11 19:22
Cześć
Ja z trądzikiem zmagam się od 12 roku życia, a mam 19lat. Bylam juz u wielu dermatologów, a przez ostatnie lata leczylam się głównie duac żelem, epiduo. We wrześniu brałam pierwszy raz antybiotyk, tetralysal ale i to nie pomogło. Teraz od 6 tygodni stosuje isotrexin i widzę tylko pogorszenie jednak mam nadzieje,ze to tylko stan początkowy i cera się jedynie oczyszcza. Dodatkowo robiłam ostatnio badania hormonow i wyszedł mi za wysoki estradiol. Mam również nieregularne miesiączki. Czy myślicie że to może być przyczyną? Wypryski zazwyczaj pojawiaja się na bocznych stronach policzków i na brodzie. Sporadycznie wyskoczy mi coś na czole i pod nosem. Odkąd stosuje isotrexin zmiany to są zazwyczaj małe krosty, które szybko stają się ropne i w miarę szybko znikają. Jednak jest ich dużo.
Liczę na waszą opinie i w kwestii isotrexinu i wyników hormonow, dzięki:)