Azycyna 500mg

napisał/a: Malinka800 2010-03-12 14:36
Witam
mam problem, bo wybrałam jedną serię antybiotyków Ospamox 1000mg, ale nie wyleczyłam się do końca z grypy, dostałam drugi antybiotyk Summamed (ale w aptece pani mi dała Azycynę, ponieważ po pierwsze tańsza, a po drugie nie miała summamedu). Azycyna 500mg 6 tabletek 1 raz dziennie rano. Wcxzoraj wzięłam jedną tabletkę i źle się czułam, miałam nudności, brzuch mnie bolał, burczało mi po jelitach. Dziś to samo. Nie wiem czy dale mam brać ten antybiotyk, czy przestać, czy w takim przypadku wogóle antybiotyk działa jak ma skutki uboczne? Proszę o pomoc.
napisał/a: Iwone 2010-03-13 18:12
Azycyna i Sumamed (azithromycin)

Działania niepożądane: Po podaniu p.o. zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, biegunka, bóle w obrębie jamy brzusznej, wymioty i wzdęcia; reakcje nadwrażliwości: osutka, nadwrażliwość na światło, obrzęk naczynioruchowy; rzadko przemijająca żółtaczka cholestatyczna, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Często: nudności, wymioty, biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej (ból, skurcze). Niezbyt często: zawroty głowy, senność, bóle głowy, drgawki, zaburzenia smaku i węchu, utrata przytomności, luźne stolce, wzdęcia, zaburzenia trawienia, jadłowstręt, reakcje alergiczne takie jak świąd i wysypka, bóle stawów, zapalenie pochwy. Rzadko: małopłytkowość, zachowanie agresywne, niepokój, lęk, nerwowość, parestezje, astenia, bezsenność, nadmierna ruchliwość, osłabienie słuchu, głuchota i szumy uszne, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, w tym tachykardie komorowe, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaparcia, zapalenie języka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby i żółtaczka cholestatyczna z nieprawidłowymi wartościami testów czynności wątroby, martwica wątroby i niewydolność wątroby, rzadko prowadzące do zgonu, reakcje alergiczne takie, jak obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i uczulenie na światło, ciężkie reakcje skórne, jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona i martwica toksyczna rozpływna naskórka, śródmiąższowe zapalenie nerek, ostra niewydolność nerek, anafilaksja (rzadko prowadząca do zgonu), w tym obrzęk naczynioruchowy, kandydozy, osłabienie, uczucie zmęczenia. Po podaniu do worka spojówkowego swędzenie, pieczenie i kłucie w obrębie oczu, nieostre widzenie, uczucie lepkości powiek, uczucie ciała obcego, zwiększone wydzielane łez. Objawami przedawkowania antybiotyków makrolidowych są: utrata słuchu, silne nudności, wymioty i biegunka. W przypadku przedawkowania należy wywołać wymioty.
napisał/a: falco 2010-03-13 21:42
Problemy żołądkowe raczej nie powinny mieć związku ze zamianą preparatu. Myślę że o ile działania niepożądane nie są zbyt uciążliwe można dokończyć zażywanie leku. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą się utrzymywać jeszcze jakiś czas po zakończeniu terapii. Antybiotyk mimo działań niepożądanych powinien działać. Jeśli te dolegliwości są bardzo nasilone można się zgłosić do lekarza w celu zmiany antybiotyku. Nie powinno to być większym problemem. Warto też pomyśleć o jakimś leku osłonowym typu Lakcid, Lacidofil, Trilac pozwoli on na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.