autyzm, ZA

napisał/a: Serena1 2007-02-23 08:32
Czy ktoś z was miał jakieś praktyczne doświadczenie z autyzmem lub zespołem aspergera?
napisał/a: Aś 2007-02-23 12:16
Miałam kiedyś prze miesiąc kontakt z 19to letnią dziewczyną chorą na utyzm. a o co konkretnie chodzi?
napisał/a: Serena1 2007-02-23 14:55
bo wydaje mi się że z moją siostrą (ma 3 lata) jest cos ''nie tak''. W sensie, że kiedy przeczytałam o tym jak autyzm się objawia stwierdziłam że jakby ktoś ją dokładnie opisywał. Tzn własnie nie dokońca-bardziej przypominało mi to ZA, ale pewności nie mam. Chciałabym wiedzieć gdzie powinnam się zgłosić i czy są jakieś specjalistyczne ośrodki.Byliśmy już u psychologa (tzn ja nie) który stwierdził że ''nie ma się czym martwić'' i że rozwija się normalnie, ale przecież widzę, że nie zachowuje się jak przeciętne dzieci. I chciałabym wiedzieć jakie objawy są najbardziej charakterystyczne nigdy nie miałam z tym do czynienia... oczywiście chciałabym wiedzieć jak pomóc takiemu dziecku, ale na początek muszę wiedzieć gdzie w ogóle szukać pomocy. Podobny problem ma moja przyjaciółka, jej córka ma 13 lat, nigdy nie stwierdzono u niej autyzmu, ale objawy są wręcz identyczne jak w zespole aspergera i chcialabym się też dowiedzieć czy możliwe jest wykrycie choroby po 13 latach, kiedy była już u kilku psychologów, żaden nie potrafił dokładnie powiedzieć co się z nią dzieje, jeden wspomniał coś o autyźmie, ale wciąz używał słów:''może'', ''nie mam pewności'',trzeba by się skonsultować'' i w końcu ''niewiem''. Byłabym wdzięczna za pomoc, wiem że w autyźmie dobrze a raczej potrzebne jest szybkie wykrycie, a ta 13 latka bardzo cierpi z powodu swoich ''niezwykłości'' i wciąz pyta czemu się wogóle urodziła... dwa razy musiała zmieniać szkołę. Dlatego szukam pomocy gdzie się da :) Jeżeli to coś pomoże to moja siostra do tego 3 roku rozwijala się właściwie normalnie, tylko teraz nagle przestała mówić, izoluje się od otoczenia, wydaje się nie wrażliwa na ból, gorąco... a ta druga starsza dziewczynka ma stwierdzoną (przez najbardziej kompetentnego psychologa jak sądzę) dysleksję dysgrafię i dysortografię.. być może niepotrzebnie się martwię?
napisał/a: Aś 2007-02-24 13:38
Autyzm jest choroba tajemnicza i do konca nadal nie poznana. Trudno tez stuprocentowo stwierdzic,że to właśnie to schorzenie. Psycholog nie jest lekarzem. W takim przypadku konieczna jest wizyta u psychiatry,najlepiej dziecięcego. Moge polecic kilu fachowców zajmujących zaburzeniami psychicznymi u dzieci. dziecko autystyczne może boleć najczulszy dotyk, denerwować najcichrzy dźwiek. Zkolei coś,co byłoby nieprzyjemne dla zdrowego człowieka,sprawia takiemu dziecku satysfakcję(na przykład przytulanie w bardzo bolesny,'silny' sposób).
autyzm często nie jest wykrywany aż do konca życia człowieka chorego. uchodzi on wtedy w społeczeństwie za dziwaka i często zostaje pozostawiony sam sobie.
dziewczyna,o której wspomniałam została porzucona przez rodziców i wychowywały ją siostry zakonne. Pełna akceptacja tego faktu jest więc niezbedna,by pogodzic sie ztym faktem.

Nie uważam się za autorytet w sprawie autyzmu.
jeżeli chcesz dowiedziec się wszystkiego zajżyj na te strony:
http://www.synapsis.waw.pl/index.php/co ... /Itemid,1/

http://www.dzieci.org.pl/sdsinew/news/n ... =1&&alone=

http://www.dzieci.bci.pl/strony/autism/

http://www.autyzm.info/
napisał/a: Serena1 2007-02-25 11:43
dzieńki za pomoc :) mam jeszcze tylko jedno pytanie: nie wiesz przypadkiem czy objawy zespołu aspergera lub autyzmu mogą się nasilić wraz z wiekiem lub jeśli dziecko nie otrzymało fachowej pomocy? (albo np.przez stres)

[ Dodano: 2007-02-25, 12:07 ]
Chm chodzi mi właściwie o to czy dziecko chociaż jest już ''duże'' może nagle zacząć się ''cofać''? nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na podobne pytanie (chodzi mi o dziecko z ZA)
napisał/a: Aś 2007-02-26 09:15
Takie zachowanie może być spowodowane innymi schorzeniami psychicznymi. Miałam kontakt z siedemnastolatkiem,który z niewiadomych powodó zaczął zachowywac sie jak roczne dziecko.('zapomniał' jak się chodzi,mówi,je samodzielnie). Psychika ludzka i jej zachwiania ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Konieczna w takim przypadku jest wizyta u psychiatry. najlepiej doświadczonego w schorzeniach psychicznych dzieci i młodzieży.
Pomoc'na odległośc' nie jest tu możliwa.
napisał/a: Serena1 2007-02-26 16:07
dzieńki, mała już ma umówioną wizytę niestety w dość odległym terminie a jest coraz gorzej.Co było temu chłopcu, jeśli mogę wiedzieć? I ejszcze raz dziękuję!
napisał/a: Aś 2007-02-27 09:17
Jego zachowanie spowodowane było wstrząsem psychicznym(tak stwierdzili lekarze),jednak jego rodzice nie wiedzieli,cóż mógłby przeżyc tak drastycznego że spowodowało to aż takie zmiany. Nie wiem jaki był efekt jego leczenia.
Cieszę się,że mogłam choć trochę pomóc.:)