ASYTEMRIA

napisał/a: Natalii18 2009-02-20 21:25
Witam!
Mój mały problem brzmi - asymetria ciała. Wiem, ze nikt nie jest idealny, ale ja mam widocznie szerszą prawą stronę twarzy, (po lewej brakuje mi jednego zęba ; poprostu mi nie wyrósł, brak zarodka); poza tym mam wyraźnie większą lewą pierś (rozmiar A, natomiast lewa nawet nie 'dorasta' do połowy tego A:() oraz biodro.

Dlaczego? Czy to zalezy wyłącznie od genów? Bede mieć zdrowe dzieci?

Proszę o pomoc
napisał/a: ewamm 2009-03-02 13:28
Witaj. Moja córcia ma mniejszą lewą część twarzy, przy tym ma lekko zniekształconą chrząstkę przy lewym uchu. Nie jest to jakaś straszna różnica, ktoś kto jej nie zna i nie przyglądnie się to często tego nie zauważa. Lekarz nam powiedział, że to jest wada wrodzona i jej dzieci nie powinny być niczym obciążone. Więc nie martw się, to nie sprawa genetyki
napisał/a: hydrogene 2009-11-21 13:50
nie zawsze zależy to od genów.

możliwe opcje:

1.CZy ktoś z Twojej rodzimy (mama, tata, rodzeństwo) ma podobnie? jeśli tak wchodzi w grę czynnik genetyczny (mutacja 14 chromosomu) albo wada wrodzona(zespół Mafiana, i kilka innych zespołów) - uwaga tu jest duże prawdopodobieństwo 25-50% że twoje dzieci będą mieć podobnie - konieczna wizyta w poradni genetycznej.

2.Jeśli w rodzinie wszyscy zdrowi - może być to samo co wyżej, ale za to jest małe prawdopodobieństwo. Bardziej możliwe jest uszkodzenie układu nerwowego(np:zażywanie leków(nawet aspiryna), picie, palenie matki w ciąży bardzo zwiększa to prawdopodobieństwo) - dobra wiadomość to taka że uszkodzenie nie ma większego wpływu na płód.

3.jest jeszcze jedna możliwość -w stanie embrionalnym może dojść do nierównomiernego rozłożenia naczyń krwionośnych w młodym organizmie -Co za tym idzie połowa organizmu może rosnąć wolniej(mniejsze zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze powoduje mniejsze rozmiary). Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być genetyczne albo losowe.