Astygmatyzm

napisał/a: Złośnica 2006-10-11 19:37
Co to jest za choroba i jak się ją leczy?
napisał/a: _Paula_ 2006-10-25 00:56
Niezborność rogówkowa, powstaje w wyniku niedokładnej sferyczności rogówki oka. Może być wadą wrodzoną, pourazową lub powstałą po zapaleniach oka. Zaburzenie ostrości widzenia przy tej wadzie spowodowane jest załamaniem się promieni świetlnych pod różnym kątem i w różnych płaszczyznach.
Do korekcji tej wady stosuje się szkła z tzw. soczewkami cylindrycznymi.
Urazy oka mogą spowodować astygmatyzm nieregularny - powstanie kilku ogniskowych. Do wyrównania powierzchni rogówki stosuje się wtedy specjalne żele okulistyczne lub soczewki kontaktowe na powierzchni oka.
napisał/a: Fioletowa1 2006-12-27 22:36
A jesli nie wydaje sie ze ta wada wzroku powoduje jakis problem w odbieraniu obrazu, jesli czlowiek potrafi czytac, ogladac filmy, spisywac rzeczy z tablicy siedzac w ostatniej lawce.. czy konieczne jest noszenie okularow? Co jesli sie nie nosi?
napisał/a: loku 2006-12-28 16:10
Moja koleżanka z klasy ma astygmatyzm i nie nosi okularow. sadze ze jednak okulary albo soczewki w duzej mierze spowoduje zanik tej wady. a przynajmniej nie bedzie sie ona powiekszac. tak samo jak z krotkowzrocznosci, tez trzeba nosic okulary, bo wada sie bedzie powiekszac
napisał/a: Fioletowa1 2006-12-30 10:35
Ja jestem dalekowidzem i odkad "rzucilam" okulary wzrok mi sie poprawil o ponad polowe