Astygmatyzm u niemowlaka?

napisał/a: sun_24 2011-01-11 13:56
Witam, właśnie wróciłam z moim 4 miesięcznym synkiem z kontrolnego badania wzroku i Pani okulistka po badaniu powiedziała że mały może mieć astygmatyzm. Tzn ciężko było jej zbadać to prawe oczko, bo mały bardzo się wiercił i za pierwszym razem wyszedł błąd, a za drugim niby ten astygmatyzm i chyba + 3 dioptrie, ale powiedziała że to może przez to ruszanie, albo dzieci w tym wieku tak mogą mieć a potem to samo mija i mam przyjść za dwa miesiące na kolejną kontrolę. Drugie oczko całkiem zdrowe. Czy faktycznie dziecko w tym wieku może mieć coś takiego? Jak to się leczy lub zapobiega i czy da się to wyleczyć skoro tak wcześnie jest to wykryte?? Dodam że jest wcześniakiem (35 tydzień, w inkubatorze tlenoterapia 1 doba) i już dwa razy byłam w tym samym miejscu na badaniach kontrolnych i wtedy nic nie wykryto. Miał m.in. sprawdzanie dna oka, usg, ciśnienie gałki i jeszcze jakieś inne których nazw nie znam.
napisał/a: Jarost1403 2011-01-11 20:38
Witam. Tak. Astygmatyzm można mieć od urodzenia. To wada polegająca na zaburzeniu kulistości oka/rogówki/, często towarzyszy krótkowzroczności albo dalekowzroczności. Zwykle wyrównuje się tę wadę przez noszenie odpowiednich okularków lub soczewek. Twoje dziecko jest jeszcze maleńkie, ale jeśli kolejna wizyta u okulisty potwierdzi wadę - to moim zdaniem powinno być pod opieką dobrego okulisty, który już będzie wiedział co robić. I nie martw się - mówiąc kolokwialnie- pół świata ma astygmatyzm - to w porównaniu z innymi ,niewielka wada wzroku - a u małego dziecka przypilnowana i skorygowana okularkami /kiedy już będzie mógł świadomie je nosić/- szybko sie wyrówna. Pozdrawiam.
napisał/a: sun_24 2011-01-12 16:06
Dziękuję za odpowiedź. Czy może być to dziedziczne, bo mąż nosi -4 i dopiero od roku ma zdiagnozowany astygmatyzm 0,75 i 1,25. Od kiedy najwcześniej dziecko może zacząć nosić okularki?? I czy nosząc okulary ma szansę że tą wadę zupełnie wyleczy, czyli że w przyszłości nie będzie musiał nosić w ogóle okularów??
napisał/a: Jarost1403 2011-01-12 17:57
Witaj. Jasne,że w tym przypadku dziedziczna i wrodzona- tak z zasady jest.. U Waszego synusia tak wcześnie wykryta, bo jest wcześniakiem, i badanie m.in. wzroku jest w tym przypadku obowiązkowe.Nie przejmuj się tak okropnie. Jak pisałem wcześniej, pół świata ma astygmatyzm, często nawet o tym nie widząc, przykładem jest Twój mąż, chyba,że nabawił jej się na skutek jakiegoś urazu czy zwyrodnienia. Jeśli uważasz,że okulista pod którego jest opieką jest dobrym specjalistą, zaufaj mu i stosuj się do jego zaleceń, on bedzie wiedział jak dziecko poprowadzić, a okulistyka w Polsce niczym nie ustępuje światowej . Pozdrawiam.