Astygmatyzm u dziecka

napisał/a: JaMamaKasia 2016-05-20 11:14
Witam. Po wizycie u okulisty okazało się, że moje 6letnie dziecko ma astygmatyzm. Lekarka powiedziała, że to bardzo duza wada. Na recepcie mamy: Dal: OP: Sfera: -0,5, Cylinder: +3,0, Oś: 80st, OL: Sfera: plan, Cylinder: +1,75, Oś: 85st. Czy to możliwe że tak dużej wady nie zauwazyliśmy wcześniej. Zorientowałam się podczas zabawy że ma problem z przeczytaniem liter z pewnej odległości i dlatego skonsultowałam to ze spacjalistą. W książeczkach czyta nawet malutkie literki. Nic wcześniej nie wydawało się "podejrzane". Co oznaczają te wszystkie dane? Czy ta wada rzeczywiście jest bardzo duża?
napisał/a: endeavor 2016-10-05 10:50
O zauważeniu wady wcześniej to ciężko cokolwiek powiedzieć, może był niższy ale się pogłębił. Co do oceny to faktycznie jest to wysoki rodzaj astygmatyzmu. Niestety nie można w żaden sposób zapobiec tej chorobie. Można za to skutecznie minimalizować jej objawy. Im wcześniej tym lepiej - dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu połączonego z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku). Astygmatyzm korygują okulary lub soczewki cylindryczne, (odcięte od cylindra wzdłuż jego długiej osi). W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to znacznie pogarsza widzenie. Skuteczną korekcję astygmatyzmu można także przeprowadzić laserowo, ale dopiero u dorosłej osoby (po 21. roku życia)

zrodlo : http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/poradnik,29,kilka-slow-o-astygmatyzmie,399.chtm