Astygmatyzm - nagle zniknął problem z osią widzenia

napisał/a: Kacper72 2015-07-15 09:17
Witam, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość gdybym nieświadomie naruszył regulamin :)
Wiek - 43

Chciałbym przedstawić i poradzić się odnośnie dość dziwnej (jak dla mnie) sytuacji.
Otóż od 3 dni używam okularów do czytania i komputera - pół progresywne addpower 60:
OP:
Addycja +1,5
Cyl. -1
Oś 40
OL:
0 - jest z zaćmą do zoperowania i w zasadzie mało na nie widzę poza konturami/kształtami, nie ma sensu żadna korekcja.

-- W kilku zdaniach kontekst, może być ważne:
Sytuacja wygląda następująco. Od dłuższego czasu miałem problem z czytaniem i pracą na komputerze, 2-3 tygodnie temu zaczęło się dość nagle pogarszać widzenie - ostrość, zamazywanie widzenia tekstu, zwłaszcza z bliska i ogólny dyskomfort. Były momenty, że było lepiej, nawet wracało do normy ale później znowu pogorszenie (zauważyłem, że po dłuższym korzystaniu z komputera starając się czytać nie wyraźny tekst). Poszedłem do okulisty i po badaniu recepta na oko prawe jak wyżej (+1,5 / cyl. -1 / oś 40). Dodam, że wcześniej miałem zrobione okulary do dali, z których nie wiele korzystałem (z tego co pamiętam to tylko cyl. -1) ale kiedy pogarszał mi się wzrok i je zakładałem to zauważyłem, że jak przekręcę okulary w prawo to lepiej, ostrzej widzę. Okulista powiedział, że to właśnie ta oś i w tym ostatnim badaniu właśnie to wyszło - oś 40.

-- I teraz to co zauważyłem dzisiaj.
Otóż jak wspomniałem - korzystam z tych okularów do czytania i komputera (od niedzieli) i zauważyłem, że widzę w nich nieco mniej wyraźnie. Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to zacząłem przekręcać okulary i zauważyłem (na ekranie komputera a zwłaszcza na małych literkach w telefonie), że jak przekręcę je w lewo to widzę wyraźniej. Tak jakby zniknął problem z osią (40). Sprawdziłem na tych okularach do dali, które musiałem przekręcać w prawo, żeby się "wyostrzyło" - już nie muszę, widzę dobrze bez przekręcania (po przekręceniu w prawo jest gorzej). Szczerze mówiąc zgłupiałem trochę...

Zanim pójdę po raz kolejny do lekarza chciałbym prosić o Wasze opinie, czy jest możliwa taka sytuacja, że nagle zniknął problem z osią? O co tu może chodzi... Boję się, że będę musiał zmieniać szkła i czy ostatni raz :/

Pozdrawiam wszystkich.
Kacper
napisał/a: Smigla 2015-07-16 21:12
Hej
Jestem w podobnym wieku i tez mam astygmatyzm , nosiłam okulary do chodzenia przez 12 lat , a teraz od prawie 3 lat nie noszę, bo koło 40stki okazało się , że nie muszę. Nosiłam tzw minusy koło 0,75 i oś chyba 180 stopni. W każdym razie , w pewnym momencie jadąc autem zaczęłam mieć wrażenie , że nie widzę ostro z lewej strony. Miałam już tak kiedyś jak miałam za duże moce, ale nie. Okazało się , że skorygowała mi się częściowo wada i okulista zalecił spróbować bez okularów, bo wada mała a astygmatyzmy trudny do wychwycenia. W jednym oku oś jakoś ujemna , a w drugim na odwrót . Mam okulary do czytania plus 0,5. Teraz już niestety będę musiała już powoli wrócić do okularów do chodzenia, ale nie jest źle. Z daleka widzę dobrze , tylko zaczynam źle widzieć linie np. schodów lub podobne do schodów , no i z bliska małe literki :)