Astygmatyzm i widzenie w nocy w okularach - kierowca

napisał/a: krzysiek303 2009-10-31 11:35
Witam
mam astygmatyzm oraz jestem krótkowidzem
noszę okulary :
OP
sph - 0,50, cyl - 0,50, oś 95
OL
sph - 0,50, cyl - 0,75, oś - 85

wada w sumie nieduża ale bardzo przeszkadzała mi przy kierowaniu samochodem dlatego poszedłem do okulisty i zrobiłem sobie okulary - noszę je tylko do jazdy samochodem no i zakładam też w kinie.
Widzenie w dzień jest ok i korekcja jest super. Problem pojawia się w nocy - chodzi o światła nadjeżdżających z przeciwka samochodów ale też widziane z dalszej odległości światła tylne jadących przede mną. Ja widzę je nie jako punkty ale jako takie "gwiazdy" posiadające wiele promieni, co utrudnia mi widoczność oraz ocenę odległości - szszczególnie jak jedzie z przeciwka więcej niż jeden samochód.
Okulista powiedział mi że przy astygmatyzmie - wada pogłębia się w nocy gdyż źrenice wtedy się bardziej rozszerzają - mówił też coś o tym ze pomimo niewielkiej wady oczy mam niezbyt podatne na korekcję ( nie wiem co to znaczy szczerze mówiąc - nie wypytałem go szczegółowo )

Moje pytanie brzmi, czy da się coś zrobić z tym nocnym widzeniem - czy faktycznie jest tak że astygmatyzm pogłębia się w nocy i mimo iż mam okulary dobrze dobrane - będę widział te światła właśnie nie jako punkty ale jako takie punkty z gwiaździstymi promieniami rozchodzącymi się wokół ( nie wiem czy dobrze tłumaczę o co mi chodzi - mam nadzieję że zrozumiale :))
napisał/a: krzysiek303 2009-11-29 01:05
up
napisał/a: krzysiek303 2009-12-04 11:52
No i uzyskałem odpowiedź u specjalisty :P, byłem na badaniu u okulisty, jakieś nierówności rogówki powodują podobno takie moje widzenie świateł w nocy, zła wiadomość to taka że nie można tego skorygować szkłami a na soczewki to podobno wadę mam za małą no i lipa :(
coś w internecie wyczytałem potem że istnieją takie specjalne żele które wyrównują powierzchnię rogówki a pomagają w korekcji astygmatyzmu nieregularnego , okulista nic mi o tym nie wspomniał, a i bliższych informacji też nie znalazłem w internecie, czy wie ktoś może czy takowe specyfiki faktycznie istnieją ? byłbym wdzięczny za informację
napisał/a: 1qazxsw23edc 2015-01-13 19:25
Witam.
Mam identyczny problem. Mam wade OL -1.0, OP 0.75 , mam tez okulary do jazdy w nocy, w dzień nie potrzebuje. Chodzi o to że okulary mam bez astygmatyzmu, a jednak jak spojrze prawym okiem na lustro do badania astygmatyzmu, to nie wszystkie linie są czarne, w lewym wporządku, wszystkie czarne. Do czego dąże, chodzi o to że widzę tak samo prawym i lewym te rozciagające sie swiatła(no moze w innych kierunkach sie rozciaga), a wychodziło by na to że na lewym nie mam astygmatyzmu.
Okulisa przypisał mi szkła bez astygmatyzmu, zwrócił bym na to uwage wczesniej, ale nawet o tym nie wiedzialem. Dodam ze nie badano mnie nawet pod czy mam astygmatyzm czy nie, albo nawet o tym nie wiem. A tak wgl. jak wyglada badanie na astygmatyzm?
Może mi pomogły by odpowiedznie szkla do astygmatyzmu.
napisał/a: 1qazxsw23edc 2015-01-14 22:22
Dodam że w okularach tylko prawym okiem widze minimalnie bledsze niektóre linie w tym lustrze astygmatycznym. Obuocznie widzę idealnie wszystkie linie. WIec u mnie to nie bedzie od astygmatyzmu.
http://bankfotek.pl/view/1844065

Bez okularów widze tak jak na zdjeciu wyżej, tylko u mnie jest to bardziej przejżyste. W okularach zmniejsza mi sie to o połowe, na oswietlonych drogach tego nie zauważam. Dopiero iedy wyjadę poza oświetlone drogi, kiedy moje źrenice sie mocno rozszerza wtedy widze te cienie. Kiedy mijam jakiś samochod, dzieki jego światłom moje źrenice się zwężają i chwilowo efekt ten znika dopuki sie nie rozszeża. Czy jestes ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytanie, co mi jest?