Astma i spirometria

napisał/a: klakierek6 2012-08-02 15:05
Witam
Mam 19 lat jestem bardzo aktywnym fizycznie osobnikiem płci męskiej.
Mój problem polega na tym że po bardzo dużym wysiłku 2 km biegu 70%, mam świszczący oddech i kaszel, wieczorem jest on tak duszacy ze nie da sie spac. Tak od około 5 miesięcy borykam sie z kaszlem i odchrząknięciami, miałem robioną 2 razy spirometrie i wyniki obu wyszły bardzo dobrze, ale jednoczesnie zazywalem lek Diphergan, czy mozliwe jest to że owy lek "SFAŁSZOWAŁ" wyniki spirometrii ? i to jest moje pytanie

Tak w ogóle byłem u alergologa i kazał mi zażywać Loratadyne, lecz po niej kaszel nie ustępował, a po Dipheganie tak. Testy alergiczne mam dopiero za miesiac... a troszke sie niepokoje czy to moze byc Astma lub POChP.

Z góry dziękuje za szybką odpowiedź :)
napisał/a: Peter 2012-08-03 08:57
Za wcześnie na POChP.
Diphergan mógł mieć wpływ na wyniki spirometrii. Jednakże prawidłowy wynik spirometrii nie wyklucza problemu astmy. W tym przypadku może chodzić o astmę wysiłkową.
napisał/a: delinka79 2012-08-03 11:12
Niekoniecznie musi być astma oskrzelowa może być tez tzw. powysiłkowy skurcz oskrzeli = EIB który może dotyczyc też osób bez astmy oskrzelowej
napisał/a: klakierek6 2012-08-03 14:12
delinka79 napisal(a):Niekoniecznie musi być astma oskrzelowa może być tez tzw. powysiłkowy skurcz oskrzeli = EIB który może dotyczyc też osób bez astmy oskrzelowej


Czy ten tzw. powysiłkowy skurcz oskrzeli jest gorszy od astmy ? Co do spirometrii to wyniki miałem od 95% do 163% (VC Max 95.1 _> najmniejszy, a FEF 75 163.6najwiekszy). Nie wiem czy to jest w tym istotne ale miałem zapalenie tchawicy w ostatnim roku które trwało z 3 miesiące, oraz w czasie wyjazdów na wsi okropny katar, który przechodził przez podanie normalnych kropli do nosa (stosowane w czasie choroby).

Zapomnialem dodac ze jestem bardzo nerwowy i mam tutaj pytanie czy mogę normalnie uczęszczać na siłownie i biegać (nie musi być to szybki bieg), czy lepiej poczekać na testy które są na koniec sierpnia i potem na wizyte.

Z góry dziękuje za odpowiedz :) i przepraszam, że tak wykorzystuje waszą dobroć :)
napisał/a: delinka79 2012-08-03 14:17
powysiłkowy skurcz oskrzeli nie jest gorszy, występuje u 10% populacji osób bez astmy i u 90% z astmą , należy robić rozgrzewkę przed wysiłkiem , unikać sodu w diecie na 1-2 tygodnie przed wysilkiem , głównie wystepuje w sportach zimowych jak narciarstwo biegowe itp gdzie oddycha się suchym zimnym powietrzem ale to głównie, może towarzyszyć innego rodzaju wysiłku, czasem zaleca się przyjmowanie na 15 minut przed wysilkiem leku wziewnego rozszerzającego oskrzela który stosują też pacjenci z astma
napisał/a: klakierek6 2012-08-03 14:48
Czyli bez problemu moge biegać i chodzić na siłownie ?
napisał/a: delinka79 2012-08-03 14:53
czy palisz papierosy i czy rozgrzewasz się przed wysilkiem ?
napisał/a: klakierek6 2012-08-03 15:02
Nigdy nie paliłem, nie mam zamiaru... Moi znajomi palą, przed bieganiem sie nie rozgrzewam, tylko po biegu rozciągam
napisał/a: delinka79 2012-08-03 15:05
to prosze spróbować robić rozgrzewke porządną bo robi pan błąd i wtedy zobaczymy
napisał/a: klakierek6 2012-08-03 15:09
W sumie ja biegam z zawodowcami ich tempem lecz ja jestem zawsze bez rozgrzewki, w czasie biegu 70% są 3/4 przebieżki sprintowe (dystans całego biegu 2km), po których właśnie mam świszczący oddech i okropny kaszel (nie dusi mnie to), ale na wieczór nie daje spać.
Ale dziękuje, zapamiętam, zrobie porządna rozgrzewkę (tak z 10-15 min) i napisze :)
napisał/a: delinka79 2012-08-03 15:20
podstawa to rozgrzewka porządna , jak biegasz z zawodowcami to super podpytaj ich jak zrobić dobra rozgrzewkę
pozdro
napisał/a: klakierek6 2012-08-10 16:02
Rozgrzewka 20 min, i potem bieg na 40% swoich możliwości, oprócz zmęczenia i paru odchrząknięć nic więcej. Koledzy z którymi biegam się śmiali że płuca mi się powiększają, dlatego tak świszczałem