ASPAT = 175 (b. wysoki) lecz ALAT = 23 (w normie)

napisał/a: katsko 2007-06-06 17:12
Witam
Mam niecodzienne (raczej trudne) pytanie. Moje wyniki są następujące:
ASPAT = 175 (bardzo wysoki - od lat; zwykle między 130 - 170), ALAT = 23 (w normie),
(wiek 45 lat, typowa dieta i styl życia, brak używek (alkohol, kawa itp.).
O czym to może świadczyć?
Wątroba ze względu na wynik ALAT wydaje się być w porządku.
Podobno tego rodzaju wynik świadczy o tym, że coś może być nie w porządku z mięśniami - czy to prawda?
Jakie badania należałoby w konsekwencji wykonać? Do jakiego specalisty się udać? (reumatolog)?

Pozdrawiam
K.
napisał/a: qwerer 2013-07-26 13:07
Odświeżam wątek bo trudno coś znaleźć na temat podwyższonego aspat gdy alat jest w normie.
Moje wyniki to cholesterol 190 (przy górnej granicy normy),
ASPAT-135 !(ponad 4x poza normą)
ALAT-33 (w normie)
wiek 20 lat, dieta polega na tym że staram się wybierać raczej zdrowe produkty i unikać fast foodów, tłustego jedzenia, słodyczy i jedzenia pokrewnego, ruchu na co dzień całkiem sporo, alkohol raczej rzadko ale jak już tak to jednak duże dawki, kawa co kilka dni, papieros średnio jeden na miesiąc :/
Przed trzema miesiącami skończyłem brać leki przeciw trądzikowe izotek (podczas kuracji abstynencja, możne z dwoma wyjątkami ale odstawiłem lek już dzień przed imprezą, i pilnowałem się tak jak mówił lekarz aby robić w krytycznych przypadkach).
I właśnie jak zadane w poście powyżej pytanie czy to może być związane z mięśniami?
Dwa dni poprzedzające pobranie krwi były z b.dużą ilością wysiłku fizycznego, krew oddałem na tzw. "zakwasie" w wielu partiach mięśni... czy to nie może mieć żadnego większego znaczenia przy tego typu wynikach?
Bardzo proszę o odpowiedź nadszedł weekend, do tego są wakacje trudno dostać się do lekarza, od poniedziałku będę próbować.
Czy z tym wątkiem od razu do Hematologa, Gastrologa? im więcej czytam w internecie to więcej wątpliwości..